Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právník: Matka může rodit, kde chce, když dítěti zajistí péči

  15:32aktualizováno  15:32
Čtvrteční nešťastná událost při domácím porodu otevřela otázku zodpovědnosti. Měla by být matka potrestána? "Matka nemůže být právně postižena za žádné své jednání, byť úmyslné, kterým by poškodila nebo ohrozila plod," řekl iDNES.cz Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnické právo.

Podle práva totiž nový člověk vzniká až úplným oddělením od matky. Do té doby lze mluvit pouze o matce, neboť nenarozené dítě je součástí jejího těla.

Pro jaký porod se matka nakonec rozhodne, je pouze na ní, měla by však být seznámena s výhodami i možnými riziky.

Dítě narozené doma bojuje o život

Během porodu se chlapci zastavil krevní oběh

"Každý právně způsobilý člověk má právo svobodně rozhodovat o sobě samém. Pokud by tomu tak nebylo, těhotné ženy by mohly být například trestány i za užívání drog, pití alkoholu, kouření, provozování nevhodných sportů či vystavování se stresu," vysvětlil Dostál.

Naprosto odlišná situace však vzniká okamžikem narození. Jakmile totiž dítě přijde na svět, matka se stává jeho zákonným zástupcem a je povinna rozhodovat výhradně v jeho nejlepším zájmu.

názor: porod doma je iluze pro matku

...a hazard s novým životem

Matka odpovídá až za narozené dítě

"Pokud by tedy například matka nepřivolala pomoc dusícímu se novorozenci, nebo poskytování pomoci dokonce bránila, může být shledána i trestně odpovědnou," vysvětlil právník.

Ivana Königsmarková, prezidentka Unie porodních asistentek, se domnívá, že každý je odpovědný za to, co dělá, i za svá rozhodnutí. "Matka je odpovědná za svá rozhodnutí, porodní asistentka za péči, kterou poskytuje," uvedla pro iDNES.cz.

Blog: Porod doma je bláhový risk

Podle Dostála je porodní asistentka, jako každý zdravotník, povinna postupovat "v souladu se současnými dostupnými poznatky medicínské vědy".

"V rámci toho je zejména povinna pravdivě poučit pacientku o výhodách a rizicích alternativy porodu doma a výhodách a rizicích alternativy porodu v nemocnici. Pak musí také včas rozpoznat příznaky patologií u matky i novorozence a jsou-li závažné, doporučit okamžitý převoz do nemocnice," popsal povinnosti porodní asistentky Dostál.

Pokud porodní asistentka pochybí, mohou se rodiče, případně zdravotnické zařízení obrátit na ministerstvo zdravotnictví.

"Jestliže podají podnět, tak můžeme ustanovit znaleckou komisi, která věc posoudí a v případě, že zjistí, že došlo k pochybení, hlavně tedy směrem k porodní asistentce, která byla u porodu, tak potom můžeme podat trestní oznámení," sdělila iDNES.cz Markéta Hellerová z ministerstva zdravotnictví.

Schvalujete domácí porody?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

NE 25848
ANO 3983
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...Najdete na iDNES.cz