Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právnické fakultě v Olomouci hrozí zánik

  16:58aktualizováno  16:58
Olomouc - Nad olomouckou právnickou fakultou Univerzity Palackého stále visí hrozba, že už letos nebude moci přijímat nové studenty. Ani po schůzce zástupců ministerstva školství a některých členů akreditační komise, však nepadlo jasné rozhodnutí. Konečný verdikt má zaznít v březnu.

"Správní řízení ministerstva s právnickou fakultou v Olomouci nadále trvá, hrozba omezení akreditace magisterského cyklu na této fakultě tedy nepominula," řekla mluvčí ministerstva školství Lubomíra Černá s tím, ke konečnému rozhodnutí by měla akreditační komise dojít v polovině března.

Fakulta má problémy, protože podle akreditační komise, která dohlíží na kvalitu vysokých škol, nemají olomoucká práva dostatek docentů a profesorů na hlavní pracovní úvazek a komisi se nelíbí ani jejich vysoký průměrný věk 70 let.

Pokud ministerstvo dá na doporučení komise, na fakultě by už mohli dostudovat pouze stávajícíc studenti. Škola by tak byla odsouzena k pomalému zániku.

"Na základě toho, že o nás akreditační komise bude jednat až za měsíc, jedeme podle starého režimu. To znamená, že přijímáme studenty jako dřív," reagoval na jednání děkan právnické fakulty Michal Malacka.

Nechce počítat s tím, že by fakulta skutečně neměla už letos pořádat přijímací zkoušky. "Ani v nejhorších nočních snech si nechci připustit tyto problematické aspekty," podotkl Malacka.

Mezi středoškoláky a lidmi, kteří by chtěli studovat práva v Olomouci, přitom už panuje značná nervozita.

"Lidé nám teď velmi často volají a narůstá také množství e-mailů. Všichni se ptají na to samé, jestli se přijímačky budou nebo nebudou konat. Nezbývá nám ale, než stále dokola opakovat, že zatím neznáme výsledek akreditačního řízení," popsala vedoucí studijního oddělení fakulty Věra Götthansová.

Fakulta, která s kritikou akreditační komise nesouhlasí, i přes nejistou budoucnost přijímá přihlášky ke studiu tak jako každý rok - do konce února. Pokud přijímačky letos nebude moci uspořádat, její vedení ujišťuje, že fakulta vrátí každému uchazeči přihlášku i poplatek 550 korun.

"Zatím mnoho přihlášek nepřišlo. Zdá se mi, že je jich méně než jiné roky v tuto dobu," podotkla Götthansová.

Děkan Michal Malacka už vyslovil obavu, že pokud se bude na olomoucká práva letos hlásit méně lidí, klesne také kvalita studentů.

"Pokud jsme měli dříve poptávku jedna ku deseti, tak jsme mohli vybírat tu nejkvalitnější část studentů. Jestli se poptávka sníží na jedna ku pěti, tak se kvalita studentů mnohonásobně sníží," míní Malacka.

S návrhem akreditační komise nesouhlasí někteří studenti fakulty, kteří už poslali otevřený dopis ministryni školství Petře Buzkové (ČSSD). Podpůrnou petici slíbili také absolventi fakulty. Právnickou fakultu už dříve podpořila správní rada univerzity, hejtmanství i magistrát Olomouce.

Situací se zabývá speciální skupina vědecké rady univerzity, kterou vede první polistopadový rektor a dnešní senátor Josef Jařab.

Na olomoucká práva se loni hlásilo na dva tisíce lidí. Do prvního ročníku nastoupilo 240 z nich.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz