Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právnička opouští Červeňákovy. Má strach

  13:47aktualizováno  13:47
Právnička Klára Veselá-Samková už nebude zastupovat rodinu Červeňákových ve sporu o ochranu osobnosti s městem Ústí nad Labem. Tvrdí, že ji kauza ohrožuje profesně i fyzicky. Hon na ni a její klienty údajně spustili místní politici v rámci předvolební kampaně.

PROHLÁŠENÍ ADVOKÁTKY

Jde nejenom o ohrožení profesní, kdy mě budou popisovat jako profesně zcela neerudovanou, vysvětluje Samková v písemném prohlášení.

"Jde i o ohrožení fyzické, a to ze strany nacionálně orientovaných skupinek. Jejich propojení s politickými kruhy, které mají zájem o vybudování vlastní kariéry na úkor mých klientů, nemohu na základě svých dosavadních zkušeností vyloučit."

V Ústí nad Labem podle advokátky Samkové panují takové poměry, že se spravedlnosti stejně nelze domoci. "Já bych se měla stát jakýmsi obětním beránkem politických bojů. To samozřejmě odmítám," dodává.

Rodina žádá osm milionů korun
Město podalo počátkem srpna návrh na obnovení soudního řízení s rodinou Červeňákových. Právě v tomto sporu je měla obhajovat Veselá-Samková.

Romové požadují osm milionů korun jako odškodnění za újmu, kterou měli utrpět při vystěhování na Slovensko před jedenácti lety. Někteří členové rodiny po návratu tvrdili, že byli vystěhováni násilně.

Soudní jednání dosud ustrnulo na nařízení smíru obou stran. Červeňákovi se na Slovensko stěhovali proto, že jim v Ústí údajně vyhrožovali jiní Romové. Nemajetné rodině tehdy zaplatil cestu na Slovensko ústecký magistrát.

Po několika dnech se ale Červeňákovi začali vracet, protože prý na Slovensku neměli kde bydlet a co jíst. Do svých zdevastovaných bytů se nastěhovat nemohli. Město pro ně po zásahu kanceláře prezidenta Havla nechalo opravit dům.

Červeňákovi měli včas odejít, míní advokátka
Rodina se pak několik let domáhala lepších bytů, ale neuspěla. Proto se obrátila na štrasburský soud. Stát jim vyplatil 900 tisíc odškodného, aby spor odvrátil.

Advokátka lituje, že ji rodina neposlechla a jakmile dostala devět set tisíc od státu, neopustila město. "V důsledku ´výhry´ soudu ve Štrasburku jste upadli do ještě větší sociální nouze a ještě většího pohrdání okolím," uvádí.

Negativní kampaň podle ní začala bezprostředně po schválení smíru. "Výroky typu ústeckého primátora Petra Gandaloviče ´Červeňákovi dostali peníze za nic´ byla následována difamujícími články mojí osoby."

"Jsem si vědoma toho, že ustoupením ´vyklízím pole´ a podléhám nátlaku, který na mne byl právě za tímto účelem vyvinut," uzavírá právnička.

Autor:


Témata: Klára Samková, Labe

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz