Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právníci: Protestující lékaři porušují zákon, mohlo by jim hrozit až 16 let

  15:00aktualizováno  16:44
Podle některých právníků protestující lékaři v čele s Lékařským odborovým klubem porušují akcí "Děkujeme, odcházíme" zákon. Doktoři prý hromadnými výpověďmi za vyšší plat společnost a ministerstvo vydírají. "Dopouštějí se také trestného činu ublížení na zdraví," míní advokát Jan Černý.
Podle některých právníků jednají protestující lékaři proti zákonu

Podle některých právníků jednají protestující lékaři proti zákonu | foto: Profimedia.cz

Advokátní kancelář Černý - Raupachová se akcí Děkujeme, odcházíme zabývá již několik dní. Podle jejich analýzy zvolili lékaři špatnou formu protestu, která je protiprávní a lze ji označit za vydírání.

"Jsme přesvědčeni, že by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu a to i s přísnější trestní sazbou. Hrozí zde odnětí svobody až na 16 let," míní Jan Černý. Tento čin podle něj zahrnuje i situaci, kdy někdo nutí jiného, aby pod pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy něco konal.

"Zákonná podmínka těžké újmy je hromadnými výpověďmi lékařů, respektive jejich následky, zcela jistě v daném případě splněna. Navíc jsou hromadné výpovědi řízeny či organizovány centrálně, což opodstatňuje již výše zmíněnou trestní sazbu," dodává Černý.

Lékařům podle něj navíc přitěžuje, že svým jednáním mohou způsobit rozsáhlou škodu. "Nelze zcela jistě v tomto hodnocení pominout ani to, že následkem tohoto organizovaného jednání může být způsobena i smrt jednoho či více pacientů." Připomněl, že i příprava tohoto činu je trestná.

Nejen vydírání, i ublížení na zdraví

Lékaře by tedy mohla policie stíhat i v případě, že by své výpovědi stáhli zpět. Černý dodal, že to není jediný trestný čin, kterého se dopouštějí a že by se dalo zmínit i ublížení na zdraví.

Podobného názoru je i advokát Kolja Kubíček, který už v dopise upozornil organizátory protestu, že se dopouštějí trestného činu vydírání.

CELÝ DOPIS ADVOKÁTA KUBÍČKA

"Odchod většího počtu lékařů v jednom časovém úseku by nepochybně mohl znamenat značnou poruchu v poskytování zdravotní péče. Takovou poruchu však nutno právně označit za těžkou újmu nejen těm, kdož mají poskytování zdravotní péče organizovat, ale i veřejnosti jako celku," míní.

Kubíček doplnil, že pokud organizátor takovou újmou hrozí s cílem získat finanční prostředky pro sebe nebo jiného, tak naplňuje skutkovou podstatu vydírání.

"Zákon hrozí v jednoduchém případě vězením do 4 let, v případě, že se jedná o jednání v organizované skupině, nebo společně s dvěma osobami, nebo je-li takovým činem způsobena značná škoda - vězením i 8 let," uvedl Kubíček.

Doplnil, že je rozdíl, kdyby se lékaři rozhodli protestovat stávkou, při které svou nečinností způsobí jen dočasnou újmu. Navíc by se prý jednalo o stav, který není konečný a který mohou zaměstnavatelé ovládat.

Se svými kolegy nesouhlasí pražský advokát Tomáš Sokol. "Mám za to, že požadavek na zvýšení mezd je sám o sobě legitimní. Způsob, jakým je realizován, to znamená, že dávají výpovědi, je také legální. Nedovedu si představit, že by to mohlo být kvalifikováno jako trestný čin. Lékaři tvrdí: když nám nezaplatíte, odejdeme, což je právo každého. Neříkám, že s akcí souhlasím, nicméně to není protiprávní," je přesvědčen Sokol.

"Neděláme nic protiprávního"

Stejného názoru je i advokát Martin Elger, který Lékařský odborový klub zastupuje: "Podle Listiny základních práv a svobod mají všichni právo na svobodnou volbu zaměstnání a právo se odborově organizovat. Zákoník práce jasně stanoví podmínky zaměstnání a výpovědní dobu. Nikdo se nemůže dopustit vydírání, pokud se domáhá svého zákonného práva."

REAKCE ADVOKÁTA LOK NA VYDÍRÁNÍ

Dodal, že újma společnosti či pacientům nevznikne. "Musela by vzniknout těžká újma nebo by jí muselo být hrozeno. Pokud se budeme řídit vyjádřením ministra zdravotnictví, tak žádná újma nehrozí a nemocnice po prvním březnu pouze nastoupí na prázdninový provoz," uvedl Elger.

Dodal, že LOK na hrozící situaci předem několik měsíců upozorňuje, aby se na ni všichni mohli připravit. O tom, že by lékařské odbory někdo žaloval, Elger neví. "Nepochybně se tak ale stane," dodal. Reakci ministerstva zdravotnictví se zatím sehnat nepodařilo.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz