Právníci pracovali pro Kavana i Český dům

  22:51aktualizováno  22:51
Ministr Jan Kavan si právní posudek o pronájmu Českého domu v Moskvě objednal u těch samých právníků, kteří zastupovali soukromou firmu, s níž byla nakonec smlouva uzavřena. Advokátní kancelář Jiřího Teryngla pracuje pro rakovnickou firmu Hotel Český dům. "Ano, tato kancelář nás zastupuje," potvrdil šéf firmy Stanislav Brei. Právníci Jiřího Teryngla přitom doporučili ministerstvu zahraničí, aby smlouvu o pronájmu uzavřelo. Jiří Teryngel potvrdil, že jeho kancelář loni Breiovu firmu zakládala.

ZA CO JE KAVAN OSOBNĚ ODPOVĚDNÝ

Rozhodl o přípravě pronájmu Českého domu o dva měsíce dříve, než ho k tomu donutilo vládní usnesení.

Podepsal smlouvu s firmou Hotel Český dům, ačkoli jej velvyslanec Bašta předem varoval, že je pro stát nevýhodná, porušuje Vídeňskou úmluvu a ruské zákony a může se stát objektem policejního vyšetřování.

Ve smlouvě slíbil firmě předkupní právo, i když k tomu neměl žádné oprávnění.

Zadal právní posouzení smlouvy advokátní kanceláři, která zároveň zastupovala druhou stranu - Hotel Český dům.

Opakovaně lhal veřejnosti, například když tvrdil, že smlouva byla řádně schválena ve vnitroresortním připomínkovém řízení a že byla připravena v časové tísni. Původně totiž zamlčel, že se na ní pracovalo několik měsíců.
Ministr Kavan už dříve přiznal, že na Terynglovu společnost nepřišel náhodou. "Pro vypracování dobrozdání jsem využil z titulu funkce místopředsedy vlády v té době běžící smlouvu této právní kanceláře s Úřadem vlády," uvedl ministr.  Teryngla požádal Kavan o pomoc ve chvíli, kdy jej velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta varoval, že smlouva s Hotelem Český dům není v pořádku.

"Po přečtení dopisu pana velvyslance jsem požádal ministerstvo, aby sehnalo analýzu renomované právní kanceláře. Po přečtení tohoto dobrozdání jsem následující den smlouvu podepsal," řekl Kavan.

Způsob, jejž ministr zvolil, není standardní a právníci jej považují za neetický. "V takovémto případě je to něco zcela vyloučeného," uvedl jeden z advokátů, který však stejně jako další nechce být do případu vtažen, a proto nechce být jmenován.

Mluvčí advokátní komory Jiří Klouza ovšem uvedl: "Museli bychom znát konkrétní kroky, které právník v takovém případě učinil, abychom mohli říct, zda je to porušení nějakých předpisů." Jiří Teryngel už minulý týden prohlásil, že detaily smlouvy určovalo ministerstvo a firma, nikoli jeho kancelář. "Obsah smlouvy určují strany, ne právník," řekl.

Když na případ Český dům upozornila MF DNES, Kavan si nechal vypracovat posudky od tří dalších kanceláří. Výsledek? Smlouva obsahuje takové chyby, že ji bude nutné minimálně upravit, možná i přímo vypovědět.

Právník Tomáš Sokol, který pro MF DNES vypracoval analýzu dohody, došel k závěru: "Je to v podstatě smlouva o korupci." Smlouva je podle něho koncipována tak, že společnost Hotel Český dům dotuje činnost ambasády (pokud jde o takzvaný reprefond velvyslance a užívání restaurace) a velvyslanectví za to spravuje pro firmu účet a poskytuje jí další výhody.

"Smlouva je hrubě nevýhodná pro stát," uvedl Sokol. Firma Hotel Český dům, která byla vybrána bez výběrového řízení, není registrována v Rusku, využívá účet ambasády a odebírá neproclené a nezdaněné zboží (tím český stát porušuje Vídeňskou úmluvu).

Pronájem je uzavřen na pět let, po které bude společnost ministerstvu zahraničí odvádět 28 milionů korun, i když od příštího roku smí v hotelu zvednout ceny a zvýšit tak své zisky.

Ministr Kavan už přiznal nejen formální chyby ve smlouvě, ale i to, že byly porušeny interní předpisy ministerstva. Slíbil, že do dnešního dne vypátrá viníky, potrestá je a rozhodne, co se smlouvou s firmou Hotel Český dům udělá. Z jeho posledních výroků je zřejmé, že odpovědnost padá na hlavu generálního sekretáře Karla Srby.

Osobní vinu Kavan odmítá a odstoupit nehodlá. Včera se ho v on-line rozhovoru pro magazín iDNES zastal i místopředseda vlády Vladimír Špidla, který se příští víkend stane novým šéfem ČSSD.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

Protiletadlový komplet RBS-70.

Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5...

Zeman podepsal zákon pro chudé. Místo poukázek dostanou znovu peníze

Ilustrační snímek

Úřad práce bude některým skupinám chudších lidí dávat příspěvek na živobytí opět výhradně v penězích, poukázky pro ně...

Noční sněžení zkomplikovalo provoz v krajích, hrozí namrzání vozovek

Sníh v Jihlavě (11. 12. 2018)

Dopravu na silnicích v několika krajích komplikuje rozbředlý sníh po nočním sněžení. Při nízkých teplotách hlavně ve...

Najdete na iDNES.cz