Právníci kraje zažalují ministerstvo

Olomoucký kraj - V rukou právníků je nyní podání žaloby na ministerstvo školství a stížnosti k Ústavnímu soudu, které minulý týden schválili krajští zastupitelé. Kraji se nelíbí podmínky, které si resort klade na provozování středních škol, jež ovšem již předal do správy krajům. Například každý více než roční pronájem tělocvičny by musel nechat schvalovat v Praze. Do týdne by právníci měli žalobu podat.

"Podepsal jsem plnou moc," uvedl hejtman Jan Březina (KDU-ČSL). U Vrchního soudu v Praze a u Ústavního osudu v Brně bude kraj zastupovat olomoucká advokátní kancelář Ritter-Šťastný. "Máme své právníky, ovšem jsou případy, kdy potřebujeme specialistu. V tomto případě na ústavní právo a toho nemáme," řekl hejtman.

Vedení kraje také o podání žaloby informovalo ostatní kraje. Ty se většinou zatím rozhodly s ministerstvem o zmírnění jeho požadavků jednat. Vedení českobudějovického kraje se však chce k žalobě Olomouce připojit.

"Kolegové mi řekli, že už s ministerstvem jednali a formálně se k naší žalobě připojí," uvedl ředitel krajského úřadu Libor Kolář. Mluvčí krajského úřadu v Českých Budějovicích Maria Ptáčková ovšem uvedla, že rada kraje stále s ministerstvem jedná a k žalobě se zatím nehodlá připojit.

Podle zástupce hejtmana Ivana Kosatíka (ODS) nelze žalobu na ministerstvo podat společně, neboť každé jednotlivé rozhodnutí resortu pro ten či onen kraj má své číslo a proto by každý kraj musel podat proti němu žalobu zvlášť.

Vedení kraje míní, že Ústavní soud by měl vyřknout svůj verdikt dříve, než zazní rozhodnutí Vrchního soudu. "U běžných soudů se řídí pořadí projednávání případů podle času jejich podání. Ústavní soud ovšem pracuje podle aktuálnosti věci. Do stížnosti napíšeme, že se připravují další rozhodnutí, která by mohla být obdobná," uvedl Kosatík.

Ministerstvo školství uvedlo, že podání žaloby Olomouckým krajem nebude komentovat a vyčká rozhodnutí nezávislého soudu. Jeho úředníci tvrdí, že na zadání podmínek pro provoz škol má resort právo. "Podmínky vycházejí ze zákona o krajích. Ministerstvo jej v žádném případě neporušilo ani nepřekročilo jeho rámec," uvedla Dagmar Němečková z odboru pro styk s veřejností.

Ministerstvo sice připouští, že podmínky jsou z hlediska vlastnického práva kraje omezující, ovšem zároveň tvrdí, že stát má odpovědnost za právo na vzdělávání. "Zájem zachovat využití škol lze porušit prodejem či darováním nemovitosti nebo může dojít ke změně, aniž by došlo ke změně vlastníka či správce," tvrdí ministerstvo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video