Mirek Topolánek na dovolené v Itálii.

Mirek Topolánek s partnerkou Lucií Talmanovou, exministrem Alešem Řebíčkem (uprostřed, oranžové šortky) a lobbistou Markem Dalíkem (uprostřed, fialové tričko). | foto: MF DNES

Pravidla akvária, v němž žijí Topolánek a Dalík

  • 188
Víte, já Mirkovi Topolánkovi věřím. Věřím dokonce i Marku Dalíkovi. Věřím jim v jednom specifickém ohledu. Oni totiž vskutku považují svůj jachtařsko-vilový italský výlet za cosi běžného. A obtížně chápou, proč si pozorovatelé zvnějšku myslí, že jde naopak o věc hodnou pozornosti.

Jejich úvaha je následující: Že se projíždíme s lobbisty a kapitány průmyslu včetně šéfa polostátního ČEZ na vymazlených luxusních jachtách kolem Itálie? Svatá dobroto, co s tím otravujete, nejsme jediní, kdo to dělá.

A že se byznysmeni – tak či onak závislí na rozhodnutí státu – peklí na dovolené s politiky, kteří ten stát řídili a možná zase řídit budou? Pche, to se přece dělá běžně.

No a že si pronajmeme pěknou italskou vilku, kterou si člověk z ulice pronajmout nemůže? No co, co, co... co je na tom?

V této logice by nakonec bylo v pořádku, kdyby ta vilka v Toskánsku patřila Dalíkovi (což zajisté nepatří, že ano). Vždyť takový domeček má i spousta jiných lidí. Pár šťouralů by si sice mohlo stěžovat, raději tedy zatajíme, že dům vlastníme, ale i tohle zatajování je vlastně normální...

Myšlení typu – proč nás kritizují, vždyť nejsme jediní, kdo to dělá – není pouhým zastíracím manévrem. Dalík, Topolánek a mnoho jiných lidí v politice a kolem ní se podle mé zkušenosti skutečně domnívají, že nedělají nic špatného; nebo alespoň že většina jejich konání je ospravedlnitelná a obvyklá.

Když jsem před časem hovořil s Markem Dalíkem, přeli jsme se právě na toto téma. Jak jsem pochopil, v jeho světě jsou politici "taky jenom lidi". Mají právo si hezky žít, přátelit se s lobbisty a podnikateli a jezdit s nimi na výlety. Ti samí lobbisté a podnikatelé mají zase právo dostávat od státu zakázky. A že ty zakázky mají kvůli svým kontaktům na politiku, je víceméně normální: no tak se s politiky znají, snad je to i lepší, ti byznysmeni jsou alespoň prověření – zakázku provedou dobře.

Pravidla mého (a nejen mého) světa Dalík po mém soudu moc nechápal. Třeba to, že jsou nespravedlivě znevýhodněni ti podnikatelé, kteří žádné státní činitele neznají, a proto zakázku nedostanou, i když by ji udělali levněji. Nebo že ministr nespravuje svoje peníze, ale peníze daňových poplatníků, tedy je jeho soukromí pod větší kontrolou než soukromí Pepy z Horní Lhoty.

Střet Dalíkova světa s tím druhým světem přirovnal kdysi Vladimír Mlynář, jenž sám politikem býval, k situaci akvária. Rybky (ministři, poslanci) v akváriu plují, žijí, mají vlastní zákony – a nechápavě se vyděsí, když někdo zvnějšku zaklepe na sklo.

Proto se Topolánek, Dalík a spol. čílí. Podobně se asi chová mnoho rybiček – oni tudíž nechápou, proč zrovna jejich cesta do Toskánska vzbuzuje takový zájem. Problém je, že tak soudí pouze na základě pravidel svého akvária. A ta ve světě mimo akvárium neplatí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video