Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravice řeší, jak moc bude agent provokatér provokovat

  10:25aktualizováno  10:25
Vymýtíme korupci. To byl asi nejčastější slib ve volební kampani. Skloňovali jej politici ODS, TOP 09 i VV. Pokud se dohodnou na vládě, budou muset ukázat, že to mysleli vážně. Dokážou se dohodnout?

Věci veřejné se s ODS střetnou mim jiné o agenta provokatéra. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny půjde zřejmě k ledu. Pokud vznikne středopravá koalice, vytvoří poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných svůj vlastní.

Koktejl opatření proti rozkrádání státních financí, klientelismu a manipulování s veřejnými zakázkami se však nebude rodit lehce. Nejtěžší dohoda bude mezi ODS a Věcmi veřejnými, jejichž program je v této oblasti někdy poněkud divoký. Předseda Radek John na něm však založil svou kampaň a nebude chtít jen tak ustoupit.

"S ODS se snadno shodneme na opatřeních, jak zastavit zadlužování i jak rozjet důchodovou reformu. Ohledně korupce to bude obtížnější. Protikorupční opatření ODS postavená hlavně na prevenci jsou k smíchu," avizoval John už v sobotu a dodal, že pokud ODS nebude chtít s korupcí jasně skoncovat, do vlády s ní nepůjde.

Stát nemůže porušovat zákony

Nejtěžší názorový střet hrozí u agenta provokatéra. Bývalý investigativec John mluví o tom, že testy korupční odolnosti by se měly provádět ostře. Agent by podle jeho představ testoval politiky a úředníky tak, že by je přímo naváděl k trestným činům, například by jim nabídl úplatek. Takto provokovat by za určitých podmínek mohli nejen tajní policisté, ale dokonce i státem najatí civilisté.

Pro občanské demokraty je tato varianta nepřijatelná. Podle jejich programu by měl mít agent více svázané ruce, v podstatě by korupci jen monitoroval, ale nesměl by k ní nikoho vybízet.

"Kdyby to bylo jinak, dostali bychom se do rozporu s rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva i našich vlastních zákonů. Stát prostě nemůže sám porušovat zákony. Kromě toho protikorupčního agenta už jsme schválili, stačí jen uvést ho do praxe," argumentuje exministr vnitra a šéf poslední kampaně ODS Ivan Langer.

"Chceme určitě prosadit testy korupční odolnosti, které jsme slibovali voličům v našem programu," stojí si na svém John.

ODS nebudou po chuti ani další návrhy véček – plošné zrušení akcií na doručitele, zveřejnění majetkových přiznání na internetu, zákon o lobbingu nebo opětovné povolení zveřejňovat policejní odposlechy, které do "náhubkového zákona" prosadil modrý poslanec Marek Benda.

Odsunuto na neurčito

"Neviděl bych to ale dramaticky. Programy se ve většině věcí shodují. U většiny na první pohled sporných věcí bude stačit, když si vyjednavači vyjasní pojmy," věří v dohodu bezpečnostní expert topky Pavel Severa.

John už stačil ukázat, že program VV může být ohebný, když v nedělní televizní debatě rozebíral svůj radikální nápad sloučit ministerstva vnitra a obrany. "Uvědomuji si, že je to projekt na více volebních období a velmi pečlivou přípravu," odsunul vše na neurčito.

Co z programu VV vadí ODS:

- Zavedení agenta provokatéra (ODS chce agenta, který by nesměl ke korupci výslovně provokovat)
- Zrušení akcií na doručitele (odhalí se tak skuteční majitelé firem)
- Změnit "náhubkový zákon" – povolit znovu zveřejňování odposlechů
- Zpřístupnit majetková přiznání politiků na internetu.

Pravda také je, že ve většině věcí se tři možné vládní strany shodují. Do protikorupčního balíčku číslo 2 by neměl být problém zařadit povinnost zveřejnit veškeré informace o veřejných zakázkách na internetu. Stejné to je i se zákazem účastnit se veřejných tendrů pro firmy s nejasnými vlastníky, zřízením speciálních protikorupčních soudů a vyšetřovacích týmů nebo tvrdšími postihy pro zkorumpované úředníky a politiky.

Původní balíček ministra Peciny zřejmě narazí už v Senátu. "Podle mě skončí v hlubokém zapomnění. Byl to nedodělek, pouhá předvolební aktivita pana Peciny, aby měl nějaké téma do kampaně," věští Langer.

V čem se shodují ODS, TOP 09 i VV:

- Vše o veřejných zakázkách zveřejnit na internetu
- Firmy s nejasnou vlastnickou strukturou nebudou smět k veřejným zakázkám
- Zavedení elektronických aukcí pro nákup materiálu a služeb pro ministerstva
- Zřízení speciálních protikorupčních soudů a vyšetřovacích týmů
Tvrdší tresty pro úředníky a politiky za korupci.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz