Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravěký lovec byl z Tyrolska

  11:55aktualizováno  11:55
Ledový muž, pravěký lovec, jenž zahynul před asi 3500 lety v italských Alpách, byl Tyrolák. Dospěli k tomu účastníci kongresu, který se koná v italském Bolzanu. Na kongresu se sešli odborníci z celého světa, aby prodiskutovali poslední objevy kolem Oetziho. Toto jméno mumie získala podle oblasti nálezu Oetztal u hranic s Rakouskem.

Ledový muž je od roku 1998 vystaven v jednom ze sálů místního archeologického muzea, v němž je udržována stálá teplota šest stupňů pod nulou a 98procentní vlhkost.

Před rokem byl pravěký lovec vytažen ze svého "mrazákového boxu" a částečně rozmrazen, aby bylo možné uskutečnit další výzkumy.

Narodil se v horách, kde i zemřel
Nyní švýcarský vědec Wolfgang Mueller oznámil poslední objev: Lovec z doby bronzové, nalezený ve výšce 3900 metrů nad mořem v similaunském ledovci, se narodil ve stejných horách, kde i zemřel. Následně se změnil v mumii vážící 15 kilogramů. Je výjimečně zachovalá díky přírodnímu procesu zmrazování.

Ledový muž byl starý nemocný ovčák

Mueller analyzoval zubní sklovinu, která se tvoří v dětství a v jejímž minerálním složení jsou obsaženy prvky z oblasti, kde jedinec vyrůstá. Je to jakási "černá skříňka" s údaji o prvních letech jeho života.

Lovcův původ prozradily zuby
Badatel v lovcových zubech nalezl stejné prvky z krystalických skal, které se nacházejí v similaunském ledovci, kde byl nalezen. To vedlo vědce k názoru, že Oetzi se narodil v Tyrolsku a nikoliv v Pádské nížině (na severovýchodě Itálie) či v předalpských údolích Itálie nebo Rakouska, jak se doposud věřilo.

Tím se také vyvrátil názor, že šlo o invazora nebo cestovatele pocházejícího ze zmíněných oblastí, jenž zahynul stovky kilometrů od místa svého původu.

Italský biolog Franco Rollo analyzoval DNA ledového muže, o němž se nedávno zjistilo, že měl vši.

Ledového muže skolil šíp
Posledním Oetziho jídlem byla polévka z obilovin a Rollo navíc objevil v jeho těle zbytky nestráveného ječmene. Domnívá se, že ho mohl požít jako zkvašený nápoj nebo lék, aby si ulevil od bolesti ze zranění šípem, jež bylo podle předpokladu příčinou jeho smrti.

Tento názor podpořily rentgenové snímky, které v červenci pořídil radiolog Paul Gostner. Podle nich Oetzi zemřel na následky zranění způsobené hrotem šípu nalezeným pod jeho pravým ramenem.

Gostner rekonstruoval poslední dramatické hodiny lovcova života, vyplněné bolestnou agonií trvající nejméně osm hodin vzhledem k silnému krvácení a paralýze jedné paže, způsobeným šípem.

Vždy se předpokládalo, že Oetzi zahynul jako oběť vyčerpání a chladu, jehož překvapila v horách bouře. Nyní jsou však experti přesvědčeni, že lovec byl zrádně zastřelen a stal se obětí přesné střely.

Do hor byl vybaven dobře
Asi čtyřicetiletý válečník byl na cestu do hor dobře vybaven. Měl dlouhé kalhoty a kožešinovou tuniku, plášť z rostlinných vláken, boty vycpané suchou slámou, čepici z medvědí kožešiny a kromě toho byl vyzbrojen bronzovou sekyrou, dýkou, lukem a toulcem se čtrnácti šípy.

Podle vědců mohl být Oetzi lovec, jenž padl pod šípy obyvatel nepřátelské osady, nebo se stal obětí nehody při lovu, neboť mu zůstal jeho cenný majetek.

Připravuje se muzikál Zmrzlý Fritz
Mumie se stane protagonistou muzikálu Zmrzlý Fritz (Frozen Fritz), pop-rockové bajky se šťastným koncem, jejíž premiéra je plánována na jaro do Bolzana.

Ledový muž se také v roce 2003 stane hostitelem pěti z 218 mumií objevených před několika lety v severoperuánské Laguna de los Cóndores, které budou představeny veřejnosti v sálech stejného muzea, které se stalo domovem jejich tyrolského kolegy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...Najdete na iDNES.cz