Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravěcí lidé chovali v klecích mamuty, vyvodil z kreseb hlučínský cestovatel

  13:12aktualizováno  13:12
Hlučínský cestovatel Jiří Sonnek se začal zabývat záhadou kreseb, které po sobě zanechali lovci mamutů v jeskyních ve Font-de-Gaume a Bernifal ve Francii. Experti kresbu vysvětlují jako lapací past, či scénu, kdy rozzuřený mamut ničí příbytky pravěkých lidí. Sonnek v ní ale vidí klec, ve které se mamuti drželi kvůli masu.
Mamuta lidé prý drželi v konstrukcích vyrobených z vrbových proutků spletených jako pomlázka.

Mamuta lidé prý drželi v konstrukcích vyrobených z vrbových proutků spletených jako pomlázka. | foto: Profimedia.cz

"Představuji si, že v době tahu těchto zvířat měli lovci přebytky masa. Pak po dlouhé měsíce žili v nedostatku a usilovali o potravinovou rezervu čerstvého masa pro horší časy," vysvětluje cestovatel Sonnek, který má za sebou už několik cest do Himálaje a Thajska.

Podle něj lovci přišli na to, že stačí nějaká chycená zvířata uvázat, krmit a napájet. Největším zdrojem masa v té době byl mamut, a aby ho nemuseli krmit, vymysleli pohyblivou klec, nesenou mamutem. "Ta mu umožňovala pohyb jen v prostoru, který vypase," rozvinul svůj nápad rodák z Hlučína.

Některý z lovců si zařízení zapamatoval a zakreslil na stěnu jeskyně. Předtím nevýznamný detail přední nohy sahající pod konstrukci se tak stává nejdůležitějším z celé kresby.

Jak to vidí cestoval Sonnek

Pravěké malby mamutů a rekonstrukce jejich možné pasti
Na prvních dvou obrázcích jsou původní kresby pravěkých lovců v jeskyni ve Font-de-Gaume a v jeskyni Bernifal ve Francii, ze kterých vycházel Jiří Sonnek. Na třetím snímku je zařízení, které mělo znemožnit pohyb a útěk mamuta.

"Nákres je zřejmě záznam odpozorované skutečnosti. Spojení konstrukce na boku mamuta, případně provaz vedoucí přes hřbet na druhou stranu, je ukrytý v osmdesát centimetrů dlouhé srsti, nebo je konstrukce spletenou srstí k mamutu přivázána a dalšími chlupy překrytá," uvažuje Sonnek.

Konstrukci podle něj lovci vyrobili z vrbových proutků spletených jako pomlázka do mnoha copánků a ovinutých dohromady kůží nebo šlachami. A jak ji k divokému zvířeti připoutali?

"Mohli je vychovávat od nejranějšího věku jako mahuti v Thajsku. Ti slůňata oddělí od matky a místo přirozených schopností nezbytných pro přežití je učí přenášet klády nebo různým cirkusovým kouskům. Pak se ale o ně musí starat celý život, jako o postižené dítě," vysvětlil.

Pravěcí lidé hlady netrpěli, tvrdí odborník

Libor Balák, zabývající se pětadvacet let rekonstrukcemi a životem lidí v minulosti, se domnívá, že je zcela v pořádku přemýšlet o nejrůznějších tématech a hledat nové úhly pohledu.

Zároveň ale namítá: "Vyobrazení mamuta zřejmě patří ke kultuře magdalenienu. Lidé v té době měli jeden hrůzný zvyk - vrstvení kreseb. Ti, kteří obraz vyryli jako poslední, přehlédli ty před nimi, které překrývali. V té době lovci přizpůsobovali svůj život rytmu a pohybu stád sobů a koní, takže je nepravděpodobné, že by si ochočili mamuta. Spíš ho jen zobrazovali na kresbách jako zajímavý subjekt," říká paleoetnolog a autor podkladů a samotných výtvarných prací internetového muzea Antropark na stránkách Archeologického ústavu Akademie věd Brno.

Balák také vyvrací představy, vyvolané knihami Eduarda Štorcha, že lovci mamutů žili v neustálém nebezpečí a hladu. "Na nábrusech zubů těchto lidí nebyly ztenčené proužky, jako když člověk trpí hlady. Nadbytečné zadržování uvězněného mamuta by pak nedávalo smysl," mínil Balák.

Autoři:


Témata: Zajímavosti

ZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz