Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravdu nestačí mít na standartě, rýpl si Jurečka v projevu do Zemana

  14:44aktualizováno  14:44
Místo Hovorů z Lán zazněly na Nový rok alespoň Hovory z lánů. Tak nazval ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka svůj novoroční projev, který umístil na svém Facebooku. Kritické ostny v něm nechybí vůči prezidentovi Miloši Zemanovi, šéfovi ANO Andreji Babišovi či mluvčímu Bloku proti islámu Martinu Konvičkovi.

„Věřím, že politik či státník by měl lidi spojovat a nikoli vyslovovat nad těmi, se kterými nesouhlasí nebo mají jiný názor, rychlý ortel. To je příliš laciné. Věřím, že pravda je více než lež. Ale že o pravdě nesmíme jen mluvit, nebo ji mít na standartě, ale musíme ji říkat,“ říká Jurečka v projevu v narážce na prezidenta.

Kdo ho nepozná v Jurečkových slovech, že státník má spojovat, ne rozdělovat, tomu to lidovecký ministr jasně dopoví odkazem na prezidentskou standartu s heslem „Pravda vítězí“.

Zemanovi, jenž zrušil novoroční prezidentské projevy a volí Vánoční poselství (o prezidentově projevu více zde), jeho kritici vytýkají, že se mu nedaří národ spojovat a naopak, že ho vědomě rozděluje na své příznivce o odpůrce.

Strach není dobrý rádce, i když ho zaléváte konvičkou...

V Jurečkově projevu nechybí ani narážka na Martina Konvičku, který mluví za iniciativu Blok proti islámu a letos na podzim má být supervolebním lídrem opozičního Úsvitu - Národní koalice. „Věřím, že strach není dobrý rádce. I když ho zaléváte konvičkou,“ prohlásil ministr zemědělství za KDU-ČSL.

A do třetice je jeho terčem také koaliční partner lidovců, šéf hnutí ANO, ministr financí a majitel Agrofertu, který vlastní i vydavatelství MAFRA, do nějž patří také iDNES.cz, Andrej Babiš. „Věřím, že státu a společnosti se dá sloužit bez ohledu na ekonomické zisky, protože stát není firma,“ řekl Jurečka.

Zatímco jeho projev začíná fotografií, kde ministr - před vstupem do vlády soukromý zemědělec - sedí v podřepu v poli a v podkresu zní Má vlast, samotné vystoupení je natočené ve Sněmovně v kanceláři.

„Rád bych se vám v těchto dnech k něčemu přiznal. Věřím, že dělat věci poctivě se vyplatí. Možná ne hned, ale dlouhodobě ano. Věřím, že poctiví a slušní lidé budou v tomto roce více slyšet, i když tady na Facebooku to budou mít těžké,“ začíná ministrův projev, než přejde ke kritice Zemana, Konvičky i Babiše.

Zeman se ovšem nemusí bát, že by mu právě v osobě Jurečky rostl soupeř pro boj o Hrad v roce 2018. To totiž lidoveckému ministrovi bude teprve 37 let. Českým prezidentem se může stát jen ten, kdo dosáhl čtyřiceti let.

„Věřím, že tradice nejsou přežité, ale dají se moderně rozvíjet a žít. Věřím, že žijeme v krásné a hrdé zemi. Zemi, která má úžasnou minulost, nádherné památky, krásnou přírodu. Zemi, která měla, má a bude mít skvělé lidi, a i když není vše dokonalé a někdy nám to vše připomíná Kocourkov, tak jsem na svoji zemi hrdý. Věřím, že dobré věci chtějí svůj čas, že rychlá a laciná řešení nejsou ta nejlepší. Rychlé mohou být tak jedině rychlokvašky,“ oslovuje Jurečka lidi na začátku roku, který bude volební.

Povídat si v neděli u oběda lze, i když je supermarket otevřený

Na podzim se konají jak krajské, tak senátní volby, takže Jurečkovo vystoupení je nutné vnímat již jako předvolební. Stejně jako téměř vše, co politici letos poví a udělají.

„Věřím, že sednout si s rodinou k nedělnímu obědu, povídat si, že je možné. I když supermarkety mají zrovna otevřeno a v televizi se někteří politici snaží neodpovídat na otázky Václava Moravce. Věřím, že umíme držet dohromady, umíme se společně radovat a to nejen, když nám k tomu dá důvod Martina Sáblíková, Pavel Vrba či Jaromír Jágr,“ říká v závěru svého projevu Jurečka, když zmiňuje úspěšnou rychlobruslařku, trenéra fotbalové reprezentace a nejlepšího českého hokejistu. A dodává, že věří, že to lidé vidí podobně jako on a že je na začátku roku příliš nevylekal.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz