Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravda vítězí? Budu se muset informovat, uznal Švejnar

  16:06aktualizováno  16:06
Málo toho o naší zemi víte - s touto výtkou se kandidát na prezidenta Jan Švejnar coby Čechoameričan setkává často. Snaží se proto takový názor všemožně vyvracet. Ve znalostním testu z českých reálií, kterým ho potrápil moderátor diskusního pořadu na Primě, však příliš neuspěl.

Masarykovo „Pravda vítězí“ si Jan Švejnar po dnešku asi bude pamatovat. | foto: Michal SváčekMF DNES

Pětapadesátiletý ekonom Jan Švejnar by na Hradě rád vystřídal Václava Klause. Kritici mu mimo jiné vyčítají, že žil příliš dlouho ve Spojených státech, a je tak odtržený od české reality.

Moderátor diskuzního pořadu Nedělní partie na TV Prima ho zpovídal, zda někdy kouřil marihuanu, komu by dal hlas v amerických prezidentských volbách, zajímal ho Švejnarův názor na eutanazii, reformu veřejných financí či Evropskou unii.

Do úzkých ale prezidentského kandidáta zahnal, když mu položil pár otázek z testu, který našel na internetových stránkách Hradu a jenž je určen především mládeži.

Švejnar znal sice letopočet založení pražské univerzity i jméno skladatele symfonického cyklu Má vlast, nevzpomněl si ale na kmen Bójů, z něhož se odvozuje název země Bohemia, a zaskočila ho i otázka, kde je slavný Braunův cyklus Ctností a Neřestí.

Další dotazy se přímo dotkly atributů státu a prezidentské funkce. Jan Švejnar si nejprve nevzpomněl, ve které divadelní hře poprvé zazněla píseň Kde domov můj, z níž se stala česká hymna.

Moderátor se konečně zeptal, jaké heslo je uvedeno na prezidentské standartě. "Co přesně myslíte?" nepochopil Švejnar. Po zopakování otázky připustil, že neví. "Budu se muset informovat," uznal Klausův vyzyvatel.

.  Prezidentská standarta

Vlajka prezidenta republiky je čtvercového tvaru. Na bílém podkladu, olemovaným okrajem z bílých, červených a modrých plaménků je umístěn velký státní znak, pod kterým je na červené stužce podložené žlutými lipovými ratolestmi bílý nápis PRAVDA VÍTĚZÍ.

zdroj: www.hrad.cz

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz