Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravda o platech lékařů: primář má 76 tisíc

  0:37aktualizováno  0:37
Lékařské odbory se přou s ministrem o přidání. Ministr zdravotnictví Leoš Heger si proto nechal udělat přehled o platech. Dozvěděl se, že nejsou bídné, ale ani závratně vysoké. A letos rychle rostou.

Protesty lékařů na Pernštýnském náměstí v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Například primář má zhruba stejně jako poslanec a jeho plat za posledních patnáct let rostl rychleji než tuzemská ekonomika.

Lékař si průměrně vydělá měsíčně 61 tisíc, zatímco průměrný český plat letos činil necelých 24 tisíc. Vyplývá to z čerstvých statistik, které vedle Hegera získala i MF DNES.

Pokud chce lékař vydělat hodně peněz, pak musí zamířit k operačnímu stolu. Chirurgové jsou totiž šlechtou mezi lékaři a berou nejvíc. Jejich průměrný hrubý měsíční příjem je 66 tisíc korun. Ovšem včetně odměn, příplatků a náhrad. Zato průměrný plat praktických lékařů je 44 tisíc, vrchní sestra si vydělá o čtyři tisíce méně.

"V zahraničí si lékaři vydělají samozřejmě víc, v Americe dokonce několikanásobně v porovnání s průměrným platem, ale zase si tam platí vysoké soukromé pojistky pro případ, že by museli platit odškodné za zničené zdraví pacienta," říká ekonom Miroslav Zámečník.

Letos rostly platy zdravotnickému personálu téměř nejrychleji za posledních patnáct let. Nepřekonaly jen skokový růst za ministra Bohumila Fišera, který lékařům přilepšil patnácti procenty. "Od roku 1995 vzrostl hrubý domácí produkt o 150 procent, průměrná mzda o 188 procent a průměrný plat lékaře se zvýšil o 216 procent," odmítá výtky odborů náměstek ministra Petr Nosek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz