Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravda o Palachovi

  10:06aktualizováno  10:06
- Takový nadpis by byl asi zajímavý za komunistického režimu, ale dnes? Dnes přece můžeme "svobodně" říci o Palachovi "vše". Dříve jsme o Palachovi mluvit nesměli. Dnes o něm mluvit smíme. Nejde však o to, zda o Palachovi mluvíme, či nikoliv, ale o to, jak o něm mluvíme.

Nebereme-li v úvahu ty, které Jan Palach a jeho čin nezajímá, zbývají
následující skupiny lidí.
Jedna vidí v Palachovi národního hrdinu, který svou obětí posílil sebevědomí okupovaného národa. Podle této skupiny byl jeho čin upálení hrdinstvím.
Druhá skupina neshledává na činu Jana Palacha nic hrdinského, nic velikého, nic obdivuhodného. Podle názoru této skupiny lidí, byl jeho čin nevyzrálým, sobeckým a nic neřešícím vzdorem. Byl hříchem proti životu. Hrdinství podle názoru této skupiny není v sebevraždě, nýbrž ve statečném, rovném postoji.
Pochopitelně, že existuje ještě skupina třetí, která však dosud nemá
vyhraněný názor, která nemá jasno v otázce osoby a činu Jana Palacha. Není to však nedostatek informací, který způsobuje, že tato skupina lidí mlčí, že "neví" jak se k této závažné věci postavit. Je to strach!
Současnými médii je totiž převážně podporován názor první skupiny. Proto má mnoho lidí strach dát otevřeně najevo to, že jim třeba vlastní cit, vlastní vnitřní hlas říká něco jiného. Tito lidé mají strach ze zviditelnění vlastní osoby, strach, který ochromuje myšlení, strach, který napomáhá šíření falešného obrazu o skutečnosti těmi, kdož slabosti druhých využívají ve svůj prospěch.
My autoři článku patříme ke skupině, která je přesvědčena, že čin Jana Palacha byl vážný omyl. Že čin Jana Palacha byl zkratkovité nevyzrálé jednání, které nikomu nepřineslo a nemůže přinést žádný užitek.
Pokud chtěl Jan Palach někoho vyburcovat, proč tak neučinil jiným způsobem?
Mohl veřejně vystoupit, mohl veřejně nesouhlasit. Snad by ho i za toto
vystoupení stihl velmi těžký trest od tehdejšího zřízení, možná, že by byl zbaven svého života. Pak by to ale nebyla sebevražda, nýbrž hrdinská smrt, které je třeba si vážit!
Jistě toho mohl dokázat mnohem více, než dokázal. Mohl být třeba dnes mezi námi a uplatnit své duševní schopnosti ve prospěch společnosti. Sám se však této příležitosti násilně zbavil.
Je třeba si také uvědomit, jak zbytečnou duševní trýzeň připravil svým
blízkým, své matce, své dívce apod. Bylo to totiž jeho rozhodnutí odejít z tohoto světa a zanechat tady své blízké. To se velmi liší od případu, kdy by byl třeba připraven o život tehdejším zřízením za otevřeně projevovaný odpor k okupaci.
Mnoho čtenářů možná vidělo film "Sedm statečných". V tomto filmu je scéna, při níž jeden z hlavních hrdinů Bernardo naplácá synům vesničanů za to, že označí své otce za zbabělce. Vysvětlí jim, že hrdinství nespočívá v odvaze bojovat s pistolí v ruce, nýbrž v připravenosti vzít na svá bedra odpovědnost, snažit se i v těžkých životních situacích milovat život a pomáhat bližním.
Tato slova si měl vzít k srdci i Jan Palach.
Je smutné, že se v médiích někdy objevuje přirovnání osoby Jana Palacha k Janu Husovi. Je to velmi zarážející a nevhodné. Jak je možné, že jsou spojovány osoby s naprosto rozdílným přesvědčením? Vždyť Jan Hus nikdy nechtěl dobrovolně zemřít, Jan Hus byl zavražděn jinými lidmi. Jan Hus měl odvahu hlásat pravdu a nezapřít ji, ani když mu šlo o život. Daleko raději by však tuto pravdu hlásal dál.


Jan Buchal, vedoucí ostrova nevidomých on-line magazínu iDNES,
                     e-mail: buchal@brailcom.cz 
Pavel Hanák, redaktor ostrova nevidomých on-line magazínu iDNES,
                       e-mail: hanak@brailcom.cz 

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Ředitelem Bulovky bude Jan Kvaček, dosud působil ve zdravotní pojišťovně

Pražská Nemocnice na Bulovce (ilustrační snímek)

Pražskou Nemocnici Na Bulovce povede od 3. září Jan Kvaček, který dosud působil v Oborové zdravotní pojišťovně. V pátek...

V mešitě jsem byl až v Česku, na Kavkaze jsou lidé vřelejší, říká Čerkes

Murat Temirov s rodinou (27. července 2018)

Ve zdejší národnostně velmi pestré muslimské menšině žije i několik desítek Čerkesů. Murat Temirov, jeden ze synů...

Kvůli spolužákům se chtěl Štěpán zabít. Teď chce pomáhat šikanovaným

Štěpán Uhlík

Štěpán Uhlík musel na konci osmé třídy změnit základní školu, protože se jeho rodina přestěhovala do jiné obce. Tím...Najdete na iDNES.cz