Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravda: Češi dali na Tatry víc než Slováci

  17:10aktualizováno  17:10
Vysoké Tatry se vzpamatovávají z pohromy a na Slovensku i v Česku se rozběhly dobročinné sbírky. Lidé jsou ale podle slovenského deníku Pravda štědřejší v západní části bývalého Československa.
Vysoké Tatry po vichřici

Vysoké Tatry po vichřici - Zničené lesy ve Vysokých Tatrách. Podle ministra životního prostředí byla páteční vichřice největší přírodní katastrofou na Slovensku za posledních sto let. (22. listopadu 2004) | foto: Pravda - Svjatoslav Dohovič

"Praha vyčlenila na pomoc pět milionů korun, Pardubice čtvrt milionu, přidávají se další česká města i městské části. Praha 6 například přispěla 100 tisící korun," řekl deníku Mikuláš Argalács z městského úřadu ve Vysokých Tatrách.

Podle jeho informací se místní samosprávy v Česku chystají vybrat na obnovu velehor kolem deseti milionů korun. Výtěžek z této sbírky chtějí odevzdat tatranské samosprávě v polovině ledna při koncertu na pražském Žofíně.

Češi projevili solidaritu s Vysokými Tatrami i prostřednictvím ekologické nadace Partnerství, která spolupracuje se slovenskou nadací Ekopolis. Do společného Fondu Tatry poslali čeští, převážně drobní dárci, už přes 3, 8 milionu korun, zatím co Slováci konto obohatili o 656 tisíc korun.

"V Česku je méně sbírek na pomoc Tatrám a na rozdíl od Slovenska tam mohou i neziskové organizace vyhlásit sbírku pomocí takového jednoduchého mechanismu, jako je dárcovská SMS," vysvětlil nepoměr v darech Peter Medveď z nadace Ekopolis. Za třetí nepříznivý faktor považuje nižší míru důvěry vůči veřejným sbírkám na Slovensku.

Slovensko má sbírek víc, ale v nich méně peněz
Pro porovnání deník Pravda uvádí, že bratislavští zastupitelé v pondělí vyčlenili z rozpočtu hlavního města na pomoc Vysokým Tatrám milion korun.

Mezi slovenskými dárci hrají prim velké, prosperující firmy. Nejvíc, celých deset milionů, se rozhodl věnovat postiženým velehorám Siemens a jeho dceřiné společnosti. Tyto peníze by měly pomoc obnovit veřejné osvětlení.

Mobilní operátoři darovali na záchranu tatranských lesů po jednom milionu korun, vypočítala Pravda.

Sbírka nazvaná Lidé lidem, kterou organizuje slovenský Červený kříž, vynesla 70 tisíc korun. Je zajímavé, že i na této sbírce se 20 tisíci korunami podílí český Červený kříž, poznamenal slovenský list.

Sbírek na pomoc Tatrám Stále přibývá, celoslovenských už je přes deset. "Roztříštěnost sbírek má nepříznivý vliv na jejich výtěžky, naše dlouholetá zkušenost ukazuje, že je třeba je koordinovat," uvedl Bohdan Teglársky ze Slovenského Červeného kříže.

Bez potřebné koordinace se nezaslouženě dostává do pozadí pomoc z jiných regionů Slovenska. Například kalamitou postiženým Lesům města Brezna, které si zřídily účet v Dexia banke.

"Když jsme účet neměli, bylo moc řečí. Teď účet máme a na něm nic. Zatím nepřispěl nikdo," konstatoval ředitel tohoto podniku Ladislav Gašpar.

ČTĚTE TAKÉ:
Další články o řádění vichřice v Tatrách

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zemřel americký voják, co zběhl do KLDR. V jejích filmech pak hrál padouchy

Bývalý americký voják Charles Jenkins na snímku z roku 2004 po svém propuštění...

Ve věku 77 let zemřel bývalý seržant americké armády Charles Jenkins, který zběhl v roce 1965 od své jednotky do...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Najdete na iDNES.cz