Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Práva v Plzni poslala rektorovi seznam podezřelých absolventů s titulem Ph.D.

  8:58aktualizováno  12:23
Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša dostane od právnické fakulty jména šesti podezřelých absolventů, kterým hrozí odebrání titulu Ph.D. Jejich jména odmítá škola kvůli ochraně osobních údajů sdělit. "Právě jsem podepsal a kurýrní službou odeslal návrhy," řekl iDNES.cz po poledni děkan práv Jiří Pospíšil.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Zda se rektor ve všech šesti případech rozhodne zahájit správní řízení o odebrání titulu, není zcela jisté.

"Na základě šetření univerzitní komise a našeho došetření na fakultě rektorovi předáváme návrhy. Je ale pouze na jeho rozhodnutí, jak bude pokračovat, jestli ve všech případech zahájí správní řízení," vysvětlil proděkan právnické fakulty Petr Bezouška.

Škola zároveň nechce zveřejňovat jména podezřelých studentů kvůli ochraně osobních údajů. V minulosti média spekulovala například o bývalém pedagogovi na právech Janu Kavkovi, který údajně absolvoval doktorské studium nestandardně rychle (o případu čtěte více zde).

Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je podle nepotvrzených informací kromě Jana Kavky například bývalý proděkan fakulty Ivan Tomažič, expředseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký, bývalý vysoký policejní důstojník Jan Brázda či advokát Eduard Bruna, jenž obhajoval například Jiřího Čunka a v jeho kanceláři působil jako koncipient Stanislav Gross. Ten ostatně v Plzni získal titul JUDr.

Absolventi se zřejmě obrátí k soudu

V okamžiku, kdy se rektor rozhodne, s kým zahájí správní řízení, dotyčným to písemně oznámí. Zároveň jim pošle dokument, kde budou popsány všechny konkrétní nedostatky studia na fakultě.

"Dostanou oznámení o tom, že se s nimi zahajuje správní řízení ve věci, která by měla skončit až možným odebráním titulu. Dá se jim lhůta, předpokládám čtrnáct dnů, aby se k tomu vyjádřili a aby přiložili dokumenty, které by nedostatky vyvrátily," popsal Bezouška.

Legislativní odbor univerzity pak bude mít konečné slovo, zda titul odebrat či neodebrat. Škola již počítá s tím, že se absolventi obrátí k soudu.

Jak bude následné odebírání titulu vypadat, rektor zatím přesně neví. Usvědčení absolventi by podle něho měli odevzdat nejen index a diplom, ale i takzvaný diploma supplement neboli dodatek k diplomu, který shrnuje údaje o absolvovaném studijním programu včetně výpisu všech vykonaných zkoušek a zápočtů a dosaženého hodnocení.

Je možné, že absolventi by se pak opět stali studenty. "Děkan fakulty by pak tyto lidi musel zařadit do nějakého ročníku fakulty podle konkrétního případu, třeba do pátého nebo třetího ročníku. Nebo může verdikt znít, dáváme vám tři čtvrtě roku k dodělání vědecké práce," řekl rektor Průša.

Na fakultě zkoušel člověk bez právnického vzdělání

Univerzitní komise, která několik měsíců prověřovala absolventy práv, zjistila v doktorském studiu pochybení u 63 studentů. Ve zprávě popisují řadu nedostatků.

U jedné z povinných zkoušek například zkoušel vyučující, který k tomu neměl oprávnění. Právní předmět zase zkoušel člověk bez právnického vzdělání. U obhajoby disertační práce nebyl ve třech případech přítomen oponent, zjistila komise.

Rektor dostane od fakulty během několika týdnů i seznamy absolventů bakalářského (do poloviny dubna) a magisterského studia (do poloviny května). U bakalářů se mluví o devíti případech, u magistrů se prošetřuje 44 studentů, finální číslo ještě není známo.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz