Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Práva v Brně našla tři plagiáty, univerzita zřídí etické komise

  7:51aktualizováno  20:45
Plagiátorství se nevyhnulo ani Masarykově univerzitě v Brně, která opisování a podvody přísně střeží. Na tamní právnické fakultě řeší kontrolní odbor univerzity tři plagiáty a jeden z nich si už převzala policie. Všechny opsané práce spojuje jméno vedoucího tamní katedry občanského práva - profesora Josefa Fialy.

Josef Fiala, vedoucí katedry občanského práva na Masarykově univerzitě v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Na plagiáty na brněnských právech upozornily Lidové noviny. Podle listu na policii putovala diplomová práce Terezy Rybárové, která byla úspěšně obhájena v květnu roku 2009. Vedoucím Rybárové byl právě Fiala.

"Ještě před obhajobou upozornila oponentka této práce, že prvních jedenáct stran je opsáno z čtyři roky starého článku v odborném časopise Právní rádce. Rybárová přesto s obhajobou uspěla. U komise pro státní zkoušky těsně prošla díky hlasu profesora Fialy," píší noviny.

"Kontrolní odbor Rektorátu Masarykovy univerzity prošetřil obvinění vznesená v případu magisterské práce Terezy Rybárové a podal trestní oznámení pro podezření z trestného činu porušování autorských práv a trestného činu poškozování cizích práv. Případ dosud nebyl uzavřen," informovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Autorka disertační práce může přijít o titul

Profesor Fiala kontroloval také rigorózní práci čerstvé absolventky Niny Rydlové, kde jsou čtyři stránky téměř doslova převzaty z časopisu Právní rádce. Podnět k přezkoumání této práce dostal rektor univerzity minulý týden, na plagiátorství upozornil samotný autor článku, pražský právník Lukáš Vymazal.

"Kontrolní odbor Rektorátu Masarykovy univerzity se na základě podnětu z minulého týdne začal zabývat také případem disertační práce JUDr. Niny Rydlové. Případ se dosud řeší. Právnická fakulta pro tento případ ustavila etickou komisi. Pokud se obvinění prokážou, bude fakulta zvažovat možnost odebrání titulu JUDr.," řekla Fojtová.

Jeden profesor z komise, která posuzovala práci Rybárové, Ivo Telec přitom tvrdí, že nesprávně postupovala i děkanka právnické fakulty Naděžda Rozehnalová. "Ta ale případ odložila. Prostě se to zametlo pod koberec a opakovaně se to zlehčuje. Je tady nechuť tyto věci řešit," tvrdí expert na autorské právo.

Děkanka Rozehnalová ale naopak členům komise vytýká, že svá podezření neoznámili včas. "Profesor Telec nám svůj názor nesdělil do doby, než slečna Rybárová ukončila studium, ale pak až v těsné souvislosti s osobními rozpory s profesorem Fialou," naznačila děkanka, že mezi oběma muži zuří asi rok osobní spor.

Plagiátem má být i Fialův článek

Plagiátem má být i článek samotného Fialy. Ten první Fiala napsal se spoluautorem v roce 1990 do časopisu Právník, druhý vyšel v témže časopise v roce 2003 a byl jen nepatrně pozměněný. Fiala se pod něj tentokrát podepsal sám a tímto si "vylepšil" počet publikací, za které jsou akademici hodnoceni.

Josef Fiala nechtěl vůbec případy plagiátorství na brněnských právech komentovat. Děkanka práv Naděžda Rozehnalová po něm bude chtít vysvětlení.

"Vnímám to jako problém, i když už teď mám jistotu od profesora Hurdíka, že nejde o plagiát. Požádala jsem Josefa Fialu o vyjádření, ale s největší pravděpodobností ustavím etickou komisi," dodala děkanka.

Vedení fakulty zřídí etickou komisi

"Rektor dnes odvolal profesora Josefa Fialu, který byl vedoucím magisterské práce Terezy Rybárové a kontroloval disertační práci Niny Rydlové, z funkce předsedy komise pro státní rigorózní zkoušky na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v oboru právo se zaměřením na specializaci občanské právo," řekla mluvčí univerzity.

Rektor podle ní dále požádal děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity, aby navrhla odvolání Fialy z dalších komisí, ve kterých působí. V případě, že se pochybení Fialy neprokáže, může být na tato místa znovu jmenován.

"Pokud jde o údajné pochybení při uvedení autorství článků profesora Josefa Fialy, vedení fakulty nyní pracuje na zřízení zvláštní etické komise, kde budou zastoupeni odborníci i mimo fakultu," doplnila Fojtová.

Josef Fiala se v úterý odmítal k čemukoli vyjádřit. "Neobtěžujte. Mé vysvětlení je určeno paní děkance, ne vám," řekl MF DNES. Případ je paradoxní tím, že právě Masarykova univerzita se prezentuje jako bojovník proti plagiátorství. Uvedla v život software na odhalování opsaných prací s názvem Jako vejce vejci.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Umělý kloub pro psa, potkan v narkóze. Lidé na péči o svá zvířata nešetří

Veterinářka léčí nemocného psa.

Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent....

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...Najdete na iDNES.cz