Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Práva mají další skandál

  22:39aktualizováno  22:39
Praha - Dva roky poté, co vyšlo najevo, že zadání přijímacích zkoušek na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy bylo předem na prodej, řeší tato škola další podobnou kauzu. Tentokrát se mezi studenty posledního ročníku předem dostalo zadání a vzorové řešení klauzurních prací z ústavního práva, které vypracoval proděkan fakulty a tajemník katedry ústavního práva Jiří Hřebejk.

Ten včera potvrdil, že nejméně dva studenti nepochybně znali jím vypracované řešení ještě předtím, než k práci zasedli.

Na případ upozornili studenti fakulty v květnovém vydání časopisu Príma Lex, jejž vydává pražská pobočka Evropské asociace studentů práv ELSA.

"Upozornili nás na to sami studenti - šli totiž nejasnosti kolem klauzur řešit se svými kolegy, kteří zasedají v akademickém senátu," říká jeden z autorů článku, student čtvrtého ročníku fakulty Pavel Rubeš.

Celá kauza se odehrála v lednu, kdy katedra oznámila, že několik studentů, kteří dosáhli vysokého bodového hodnocení, u klauzurní práce neuspělo. "Ti lidé nemohli mít řešení ze své hlavy," řekl k tomu časopisu proděkan Hřebejk.

"Nikdo se nemůže strefit do předkládací zprávy, do průvodního dopisu, který je naprosto individuální tak, jak to bylo ve vzorovém řešení. Aby ten dopis někdo napsal tak přesně doslova a do písmene, aby přesně umístil závorky se stejnými formulacemi i s pomlčkami, to je naprosto nemožné."

Vzorové řešení, které ovšem bylo jen jedním z možných, vyvěsila katedra v okamžiku, kdy studenti seděli v posluchárně a psali klauzuru. Po odevzdání práce se na chodbě mohli podívat, jak zhruba měla správná odpověď vypadat.

Tématem práce byl legislativní proces - studenti měli zpracovat krátkou novelizaci ústavy.

Jak mohlo fakultě navrhované správné znění utéci? Možnost, že je někdo ukradl a za úplatu studentům prodával stejný scénář, podle kterého se zřejmě kupčilo před dvěma lety se zadáním přijímacích testů - fakulta odmítá. "To nemusel nikdo vynést. Mohl to být organizační nepořádek. Máme toho moc a mohlo to někde uniknout třeba při množení," říká Hřebejk.

Ten vypracoval zadání i vzorové řešení na svém domácím počítači a přinesl obojí na fakultu, kde je předal ke kopírování. Pak celé dopoledne zkoušel státnice: "Neměl jsem čas se tomu věnovat. To je tak, když se dělá tisíc věcí najednou," prohlásil proděkan.

Na otázku, jak byl celý skandál vyřešen a kdo byl potrestán, Hřebejk neodpověděl. "Nejsem si úplně jist, jestli to mám takhle zveřejňovat. Prostě se to vyřešilo... Navíc šlo jen o tři studenty. Vlastně o dva a půl. Dva byli jasní, jedna ne zcela. Měla ve své práci určité prvky shodnosti a určité prvky samostatnosti," řekl pouze Hřebejk.

O které studenty přesně jde, a jak se k zadání dostali, se zatím MF DNES nepodařilo zjistit. Z dostupných informací je ovšem zjevné, že vzorové řešením mohlo předem vlastnit mnohem víc studentů - nejen ti, kteří byli tak "hloupí", že Hřebejkovu verzi přepsali doslova. Jiní studenti mohli opsat jen něco, anebo text přeformulovat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Na učebních oborech by neměla být státní maturita, říká šéf Cermatu

Na potítku. Příprava před ústní maturitou na gymnáziu Ladislava Jaroše v...

Výsledky didaktických testů státních maturitních zkoušek ukazují, že by se zřejmě mělo změnit současné nastavení...

Ostudná místa Zlína: na nádražích se vrátíte v čase, podchod se nepovedl

Autobusové nádraží ve Zlíně.

Dávno přežitá nádraží, zdevastovaný areál Družby nebo podchod, jehož oprava za desítky milionů korun se tak úplně...

KVÍZ: Znáte okolnosti pražské defenestrace z roku 1618?

Pražská defenestrace na obrazu Karla Svobody z roku 1844.

Před čtyřmi sty lety se odehrála jedna z klíčových historických událostí, při které se v Praze psaly světové dějiny....

Najdete na iDNES.cz