Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prašť, jak nejvíc můžeš. Tak se tlučou špačci

  9:41aktualizováno  9:41
Prkýnko, dřevěná hůl a klacek ve tvaru kajaku vám stačí, abyste se mohli účastnit "mistrovství světa" v tlučení špačků. Právě opracovanému klacku se totiž říká špaček a hraje se s ním staročeská hra: položí se na prkénko a holí se praští na jeden z jeho konců.

Jakmile špaček vyletí do vzduchu, je už úkol stejný jako v baseballu - udeřit jej holí a odpálit co nejdál.

Že je to těžké? Máte ještě rok na trénování, protože druhý ročník této recesistické soutěže se konal ve čtvrtek večer na fotbalovém hřišti ve Stožci na Prachaticku a další je až za rok.

Soutěžit přišli všichni: jak děti, mladí, tak i dospělí. Osmnáct mužů a sedmnáct dam už hodinu před závodem nedočkavě trénuje na jednom z pěti odpališť. Některým to jde a špačci létají patnáct, dvacet či třicet metrů daleko, jiní jej ve vzduchu nedokážou ani trefit.

"Je to jen recese, chceme se bavit," říká ředitelka závodu Klára Švejdová a přemlouvá všechny cykloturisty, kteří se u hřiště ze zvědavosti zastaví, aby si šli také tlučení špačků zkusit.

Letos vůbec poprvé si soutěž přišla vyzkoušet i drobná dvaačtyřicetiletá Alena Pšenková ze Stožce. "Je to výborné, doletěl mezi patnácti a dvaceti metry. To jsem nečekala," říká žena a zkouší odpálit dalšího špačka. Za ní zatím trénuje jednatřicetiletý Jan Kozel z Českých Žlebů. I on tvrdí, že vůbec netrénoval a hru hraje podruhé.

Stmeluje to lidi, říkají soutěžící
"Znal jsem to jen jako pojem z dětství. Je to ale jedna z dalších akcí, která tady na Šumavě stmeluje lidi. I proto hraji," říká Kozel, kterému se podaří nevídaný odpal: 64 metrů daleko. To mu zajistí letos absolutní prvenství.

"Tak to jsem nečekal," usmívá se muž, jehož kolík zabodnutý v zemi na hřišti mu potvrzuje, že jeho odpal je zatím tím nejlepším ze všech. Soutěž je však teprve na začátku a někdo ze soutěžících může dostřelit až na konec, tedy k sedmdesáti pěti metrům.

Pak přijde na řadu Pavel Bolek a Jaroslav Koranda. Ti oba už podle prvních odpalů patří také mezi favority hry. Bolkův špaček letí velkým obloukem přes hřiště až k protější fotbalové bráně. Vzápětí se podobný úder podaří i Jaroslavu Korandovi.

Oba stojí a sledují, kde že se objeví jejich kolíky. Určitě je to za hranicí pětapadesáti metrů, ale bude to na Kozlův úder stačit? "To bude méně, tak o pět metrů," říká Bolek a příliš se nemýlí. Jeho špaček doletí 58 metrů, Korandův pak o dva méně.

Ženy takových výkonů nedosáhly, ale i 32 metrů Kateřiny Korandové, 25,20 metrů Šárky Jurášové a shodných 19 metrů Pavlíny Krupkové a Kláry Švejdové je úctyhodných.

Soutěžící Filip Mareš odpaluje dřevěného špačka. (17. září 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz