Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto.

Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Prasečí chřipka ustoupila, stát vakcíny za miliony nevyužije

  • 131
Rok po nákaze prvního Čecha zákeřným virem prasečí chřipky se nemoc překvapivě dává na ústup. Zatímco ještě v zimě odborníci tvrdili, že se bude šířit dál, teď ji zřejmě nahradí méně nebezpečná chřipka B. Česko přitom proti prasečí chřipce nakoupilo vakcíny za stovky milionů, které si ale nechalo aplikovat jen minimum lidí.

Přesně před půl rokem začalo v ČR očkování proti prasečí chřipce A(H1N1), očkovat se proti ní však nechalo méně než jedno procento lidí. Většina vakcín, které stát za stovky milionů korun objednal, se velmi pravděpodobně nevyužije.

Virus chřipky B

Má lehčí průběh, vyskytuje se i méně komplikací. Bývá nejčastějším průvodcem každoročních jarních a podzimních epidemií. Nakazit se jím může pouze člověk.

Předseda vakcinologů ústup chřipky považuje za překvapivý. "Z hlediska frekvence výskytu jednotlivých virů dominuje typ B, což naprosto nikdo nepředpokládal," řekl Prymula. Virus prasečí chřipky nejprve zcela vytlačil klasické sezonní kmeny, očekávalo se, že bude cirkulovat i v příští sezoně. Pandemické viry se však chovají nepředvídatelně a na světě nebyl žádný expert, který by byl schopen předpovědět, jak se ta chřipka bude chovat, vysvětlil odborník.

Se stejným problémem se potýká řada zemí. Na podzim se bude očkovat vakcínou, která v sobě bude mít i virus A(H1N1). Je proto výhodnější nechat se očkovat kompletní sezonní vakcínou místo pandemické. "Pokud bychom před další sezonou očkovali pouze variantou H1N1, riskovali bychom onemocnění chřipkou B, která teď začíná dominovat," uvedl Prymula.

V úterý to bude rok od objevení prvního případu nákazy prasečí chřipkou v ČR. Jako první onemocněl pilot, který si nákazu přivezl z New Yorku. (více čtěte zde)

Přes varování expertů, že virus chřipky se může chovat nevyzpytatelně a zejména chronicky nemocní by se měli nechat očkovat, vakcínu využilo do konce letošní zimy jen 66 tisíc lidí, tedy méně než jedno procento populace. V Česku bylo dosud potvrzeno 102 úmrtí na prasečí chřipku. Na sezonní chřipku u nás umírá ročně 2000 až 2500 lidí.

Stát nakoupil vakcíny za 220 milionů

Podle nedávno uvolněných dat byl během pandemie největší podíl očkovaných lidí v Norsku, a to 80 procent veškeré populace. Ve Švédsku to bylo kolem 70 procent, stejně tak i v Nizozemsku. V Rakousku se nechalo očkovat zhruba kolem sedmi procent lidí, v Německu tři procenta.

Země, kde se očkovalo víc lidí, začaly s vakcinací dříve. V době, kdy ostatní státy zvažovaly nákup, už měly většinou naočkováno. Předešly tak řadě diskusí a pochybností o bezpečnosti vakcíny. Vakcinology trápí, že v Česku ke chřipce panuje obecně skepse, nižší je i každoroční podíl očkovaných proti sezonní chřipce.

Stát v srpnu objednal milion vakcín za 220 milionů korun. V únoru s výrobcem vyjednal, že neodebere 300 tisíc dávek, aniž by platil pokutu. "Veškeré vakcíny jsou na území ČR. Poslední dorazily začátkem měsíce dubna," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Místo uskladnění nechce ministerstvo z bezpečnostních důvodů sdělit.

Vláda v únoru rovněž schválila bezplatné dobrovolné očkování pro všechny zájemce, velký zájem tím ale nevyvolala. Předtím byly vakcíny vyčleněny pro vybrané skupiny chronicky nemocných a pro lidi důležité pro chod státu.

Půl milionu nakažených


Výskyt takzvané prasečí chřipky byl potvrzen k 28. březnu 2010 podle Světové zdravotnické organizace ve 213 zemích světa. Celkem se jedná o více než 466 tisíc případů. Na následky tohoto onemocnění dosud zemřelo téměř 17 500 obětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video