Mexická vláda oznámila, že kvůli obavám z dalšího šíření prasečí chřipky dočasně uzavře úřady.

Mexická vláda oznámila, že kvůli obavám z dalšího šíření prasečí chřipky dočasně uzavře úřady. | foto: Reuters

Prasečí chřipka se šíří do nových zemí, Mexiko uzavírá úřady

  • 231
První potvrzený případ prasečí chřipky ohlásily další země, Švýcarsko, Peru a Nizozemsko. Nakažený Švýcar pochází z města Baden poblíž Curychu, v Peru se léčí Argentinka, která se po cestě z USA domů zastavila v Mexiku. V Nizozemsku má virus malé dítě. Spojené státy hlásí už 109 nakažených. Platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení pandemií.

Nemocnice ve švýcarském Badenu už v noci oznámila, že nakaženým je devatenáctiletý mladík, který se právě vrátil z Mexika. Jeho stav není vážný, lékaři mu podávají tamiflu, napsal server swissinfo.ch.

Zdravotníci mladíka nejprve poslali z nemocnice domů, posléze však u něj laboratorní analýza v Ženevě odhalila virus prasečí chřipky. Muž je nyní izolován v nemocnici. Všichni lidé, kteří s ním přišli do kontaktu, už byli o jeho stavu informováni, uvedly švýcarské úřady. Švýcarsko v současnosti eviduje 26 podezření na nemoc.

Prvního nakaženého potvrdily také úřady v Nizozemsku. Smrtelným virem se nakazilo tříleté děvčátko. Jeho rodiče nemocí netrpí, lékaři jim přesto preventivně podávají léky. Rodina se v pondělí vrátila z návštěvy příbuzných v Mexiku.

Chřipka je i v Kostarice a Peru

První dva případy nákazy v Latinské Americe mimo Mexiko se už dříve objevily v Kostarice, až nyní je však oficiálně potvrdila místní vláda. Další případ má Peru. Pacientkou je sedmadvacetiletá žena z Argentiny, která letěla z Kalifornie domů. Po cestě se zastavila v Mexiku a v Panamě.

V letadle do Argentiny se jí udělalo špatně, pilot proto požádal o povolení přistát v Peru. S horečkou, kašlem a krvácením z nosu se žena dostala do karantény.

Argentina do pondělí přerušila letecké spojení s Mexikem. Prověřuje tři případy s podezřením na novou chřipku. Na letišti v Buenos Aires přístroje snímají přijíždějícím lidem teplotu.

WHO včera zvýšila pandemický stupeň na pátý ze šestistupňové škály a uvedla, že pandemie již světu bezprostředně hrozí. V britském tisku se ozvaly i hlasy, že organizace zbytečně šíří paniku. Experti se brání. - čtěte Šíří paniku, nebo varují svět? Vědci WHO se obviněním brání

Světová zdravotnická organizace také dnes rozhodla o přejmenování nemoci. Oficiálně zavedla název "chřipka A(H1N1)". Chce tak zabránit domněnkám, že prasata a vepřové maso znamenají v této souvislosti nějaké nebezpečí. Nový název je podle viru, který nemoc způsobuje.

Mexiko zavře na pět dní úřady

Mexická vláda mezitím oznámila, že kvůli obavám z dalšího šíření prasečí chřipky dočasně pozastaví činnost federálních úřadů a soukromých podniků, jejichž fungování není nezbytné pro zajištění základních životních potřeb obyvatelstva. Opatření začne platit v pátek a potrvá celkem pět dní.

Méně důležité úřady se uzavřou mezi 1. a 5. květnem, oznámil ministr zdravotnictví José Ángel Córdova. Na stejnou dobu musí zavřít i méně významné soukromé podniky. Nezbytné služby, jako jsou doprava, supermarkety, svoz odpadů a nemocnice zůstanou dále v provozu, uvedla ČTK.

Mexický prezident Felipe Calderon se v televizi poprvé vyjádřil k prasečí chřipce (30. dubna 2009)K situaci se v televizi poprvé vyjádřil mexický prezident Felipe Calderon. "Nejbezpečnějším místem, kde se uchráníte před nákazou, jsou v současnosti vaše domovy," řekl svým krajanům. V Mexiku jsou uzavřeny školy, v metropoli Mexico City nejsou v provozu žádné restaurace, kavárny a kluby.

Oficiální počet lidí nakažených virem prasečí chřipky v Mexiku během dneška opět vzrostl, oznámil Córdova. Podle některých údajů stoupl počet potvrzených případů ze 49 na 99 lidí, přičemž osm nemocných prokazatelně zabil nový virus. Počet všech možných obětí v Mexiku, které je považováno za ohnisko nákazy, vzrostl na 176.

Přes 1 300 lidí bylo v Mexiku hospitalizováno, i když u většiny z nich testy zatím prasečí chřipku neprokázaly.

V USA vzrostl počet nakažených už na 109

Virus prasečí chřipky už zaznamenali ve třinácti zemích, v mnoha dalších se provádějí testy. Ve Španělsku se objevil první případ nemoci u člověka, který v poslední době necestoval do Mexika, a musel se tak nakazit od jiného člověka.

První oběť mimo Mexiko ve středu ohlásily USA, kde zemřelo dvouleté mexické dítě. Je o zatím jedinou oběť na území Spojených států. Počet nakažených virem zde ale stoupl už na 109, oznámilo americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci.

Nejvíce nemocných je evidováno ve státě New York - celkem padesát. Texas hlásí šestadvacet případů, Kalifornie čtrnáct a Jižní Karolína potvrdila deset nových pacientů. Nákazy jsou hlášeny z celkem jedenácti amerických států.

Zdravotní úřady dnes také potvrdily první dva případy nové chřipky v amerických státech Georgia a Nebraska. V Georgii onemocněla třicetiletá žena, která předtím strávila asi týden v mexickém Cancúnu. V Nebrasce ochořel asi čtyřicetiletý muž z Kalifornie, jehož zdravotní stav je podle mluvčí státního ministerstva zdravotnictví uspokojivý.

V Kalifornii se nemocí nakazil voják na tamní největší vojenské základně. Nemocný zůstává v kasárnách v izolaci. V karanténě preventivně skončilo také třicet jeho kolegů z námořní pěchoty.

Americký prezident Barack Obama znovu odmítl paniku kolem nové nemoci. Na tiskové konferenci v Bílém domě uvedl, že nehodlá zavírat hranice s Mexikem. "Ministerstvo zdravotnictví takové opatření zatím nedoporučilo," řekl prezident.

Američany současně vyzval k dodržování hygienických zásad, jako je mytí rukou či kýchání do kapesníku. I když se to možná zdá triviální, jsou to nejúčinnější metody prevence, uvedl Obama.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue