Státy podléhají hysterii a nakupují antivirotika, která nakonec skončí ve spalovnách, myslí si Rath.

Státy podléhají hysterii a nakupují antivirotika, která nakonec skončí ve spalovnách, myslí si Rath. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Prasečí chřipka je mediální bublina sloužící výrobcům léků, míní Rath

  • 928
Podle bývalého ministra zdravotnictví a středočeského hejtmana Davida Ratha je současná debata o prasečí chřipce jen mediální bublinou. Těží z ní pouze farmaceutické firmy, u kterých si státy za miliardy nakoupí antivirotika. Ta posléze skončí ve spalovnách.

Exministr tak reagoval na slova hlavního hygienika a náměstka ministra zdravotnictví Michaela Víta, že vláda pod vedením ČSSD zbytečně odkládala nákup pandemických vakcín.

"My jsme měli od roku 2004 vládní usnesení, které hovořilo o tom, že by se měla objednat pandemická vakcína. Ale vlády to bohužel oddalovaly, protože byly přesvědčeny, že k této situaci dojít nemůže," uvedl Vít pro Rádio Česko.

Ministerstvo zdravotnictví, které tehdy vedli ministři za ČSSD, podle něj nebralo upozornění hygieniků na nebezpečí pandemie vážně.

To ale David Rath odmítá a tvrdí, že celá hysterie kolem ptačí a nyní prasečí chřipky slouží pouze zájmům výrobců očkovacích látek a léků.

Prasečí chřipka

Podle Světové zdravotnické organizace ve světě zemřelo na prasečí chřipku už přes 700 lidí (více zde). Už minulý týden uvedla, že virus nelze zastavit a že všechny země budou potřebovat očkovací látku.

V Česku se zatím objevilo 29 případů prasečí chřipky, už se ale prokázaly také tři případy mezilidského přenosu přímo na území Česka. Poslední případ je šestiletý chlapec, který byl v Česku v kontaktu s rodinným příslušníkem trvale žijícím v Británii.

"Zhruba před čtyřmi lety celý svět podléhal hysterii s ptačí chřipkou. Já k tomu byl jako lékař rezervovaný. Přišlo mi to spíš jako mediální bublina vytvořená na zakázku výrobců antivirotik, které nikdo nepotřeboval a nikdo je nekupoval," řekl Rath Rádiu Česko. "Této bublině jsme nechtěli podlehnout. Čas mi dal za pravdu. Kde je dnes ptačí chřipka?" dodal.

Politik je zároveň přesvědčen, že podobný osud potká i prasečí chřipku. "Na 99 procent se historie bude opakovat i s prasečí chřipkou. To znamená - je to velká mediální bublina. Některé vlády tu více, tu méně tomu podlehnout, nakoupí za miliardy antivirotika, která propadnou a pak se odvezou do spaloven," řekl Rath.

Vít: Smlouvy na nákup vakcín podepíšeme příští týden

Česká vláda v červnu rozhodla o navýšení dávek antivirotik o dalších 500 tisíc ze současných dvou milionů. Zhruba miliardu také zaplatí za rezervační poplatky a posléze i vakcíny pro 25 procent obyvatel. - čtěte více o vládních opatřeních

Smlouvy na pět milionů dávek vakcíny by mohla česká vláda s dvěma výrobci podepsat příští týden, řekl ČTK hlavní hygienik Michael Vít.

Příští týden také Česko podepíše smlouvy na půl milionu antivirotik typu Relenza. Nyní má stát zajištěny léky Tamiflu pro 20 procent populace. Nákup antivirotik přijde celkově na 185 milionů korun, s rezervačními poplatky na vakcíny a včetně stříkaček a jehel nutných k očkování zaplatí stát 138 milionů korun do konce roku a 236 milionů korun příští rok, uvedl Vít.

Prioritní skupiny pro očkování jsou zdravotníci a skupiny profesí zajišťující chod společnosti - potravináři, hasiči, zásobení pitnou vodou, elektrickým proudem, těch by mělo být do pěti procent z populace, vypočetl Vít. Očkováni by měli být také lidé s chronickými nemocemi dýchacího, vylučovacího či srdečně-cévního systému.

Lidé si nemohou zaplatit vakcínu sami. Látka se nakupuje pouze do státních zásob, v Česku ji objednává ministerstvo zdravotnictví. Na území EU jsou čtyři větší výrobci, na českém území firma Baxter. Začít očkovat by se mohlo nejdříve v listopadu.

Souhlasíte s Davidem Rathem, že prasečí chřipka je jen mediální bublina?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 7174

NE
NE 6845


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video