Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přál bych si vánoční atmosféru po celý rok, řekl arcibiskup Duka Klausovi

  12:57aktualizováno  15:43
Václav Klaus dnes přijal na Hradě nového souseda a pogratuloval mu k důležité funkci. Dominik Duka začíná přebírat úřad pražského arcibiskupa, jehož palác dělí od prezidentova sídla na Hradčanech pár kroků. Oba muži k sobě mají blízko i myšlenkově.

Styl Václava Klause: syté odstíny rudé či ostře růžové prezidentovi sluší - (Václav Klaus a Domonik Duka na Pražském hradě, 19. prosince 2005) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Věřím, že se zde nepotkáváme naposledy," řekl během několikaminutového setkání Klaus Dukovi.

Nový arcibiskup mu poděkoval a řekl, že se bude snažit, aby ve společnosti vládla "vánoční atmosféra po celý rok". Už v rozhovoru pro MF DNES řekl, že jeho velkým snem je, aby se lidé k sobě chovali po celý rok tak laskavě a mile jako v době vánočních svátků. - celý rozhovor s novým pražským arcibiskupem čtěte zde

Prezident si to podle svých slov nedovede představit, ale přesto děkuje.

Václav Klaus se netajil, že mu rozhodnutí papeže Benedikta XVI. o obsazení arcibiskupského stolce udělalo radost.

"Jsem velmi rád, že se jedné z nejprestižnějších církevních funkcí ujímá všeobecně respektovaná osobnost, která může výrazným způsobem přispět k rozvíjení dialogu a vzájemných vztahů," napsal prezident papeži v reakci na jmenování Duky arcibiskupem.

Podle Klause patří nový správce katolické církve v Čechách už mnoho let k významným církevním osobnostem a k důležitým představitelům veřejného života.

"Vaším jmenováním do čela pražské arcidiecéze a tím také do pozice českého primase získává nejen česká katolická církev, ale celá naše země," napsal Klaus Dukovi. - přečtěte si prezidentovy dopisy Dominiku Dukovi a papeži Benediktovi XVI.

Také jeho sympatie patří současnému prezidentovi. Klause si váží za úctu ke konzervativním hodnotám. "K prvnímu muži státu patří pokora a myslím, že ta současnému prezidentovi zcela nechybí," říká Duka.

Oba muži se pravidelně účastnili výstupů na Sněžku při Svatovavřinecké pouti, kde Duka celebroval mše pro české a polské věřící.

Dominik Duka a prezident Václav Klaus při Svatovavřinecké pouťi na vrcholu Sněžky. (10. srpna 2008)

Dominik Duka a prezident Václav Klaus při Svatovavřinecké pouti na vrcholu Sněžky. (10. srpna 2008)

Tradicí se také stala jejich předvánoční setkání, naposled loni 18. prosince. Tehdy se spekulovalo, zda schůzka nesignalizuje blížící se Dukovo jmenování. Není tajemstvím, že při svých setkáních biskup s prezidentem řešili i situaci v církvi a její vztah ke státu.

Duka může přesvědčit klausovce

A právě v tom by teď mohli pokročit. Na nového arcibiskupa v této oblasti čeká vleklý soud o katedrálu sv. Víta, restituce majetku a s tím související odluka církve od státu (finanční nezávislost) či smlouva s Vatikánem o postavení katolíků v Česku.

Duka se velmi pravděpodobně na jaře stane předsedou České biskupské konference, a dostane tak k podobným jednáním mandát jako "hlava" katolické církve u nás. Dnes tuto funkci vykonává olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který už nemůže kandidovat.

Duka a majetek

Dosavadní biskup královéhradecký se nedávno vyjádřil, že "spory škodí obrazu církve" a "o katedrálu by se nesoudil". Ale nelze čekat, že boj o majetek vzdá. Jen ho nechce řešit veřejnými spory.

Ve své Bílé knize církve, kterou Duka vydal loni, argumentuje nezávislým výpočtem VŠE, podle kterého stát vydělá na církevním majetku 3,5 miliardy ročně. Na činnost církve přispívá zhruba 1,3 miliardy, takže zhruba dvě miliardy zůstanou ve státní kase.

Část veřejnosti přitom kritizuje, že stát "platí kostely, kam nikdo nechodí". Duka - stejně jako před ním Vlk - nechce vrátit celý majetek, ale docílit toho, že církve nebudou závislé na státu.

Již před pěti lety Duka vystoupil na semináři prezidentem založeného Centra pro ekonomiku a politiku, kde zdůraznil, že vztah státu a církve nebyl nikdy v historii lepší. Klaus se usmíval a opakoval, že si jeho slova poznamená do zápisníku a podtrhne.

Ale byla to právě "klausovská" opozice v ODS, která výrazně přispěla k pádu poslední dohody vlády občanskodemokratického premiéra Mirka Topolánka s církvemi. Navržené vyrovnání by činilo 83 miliard plus úroky téměř dvě stě miliard.

Klausovi příznivce setrvávající v ODS by mohl Duka přesvědčit, stejně jako další "nekřesťanské" konzervativce. U křesťanských demokratů se dá očekávat, že restituce podpoří už z principu. I když nový arcibiskup KDU-ČSL opakovaně kritizoval za příliš horlivou snahu napojit se na církev, což prý obě strany diskredituje právě při řešení majetkových otázek.

Naopak potíže bude mít čerstvý primas český s levicí. Stejně jako jeho předchůdce. Předseda ČSSD Jiří Paroubek už ostatně ve víkendovém prohlášení nabádal:

"Očekávám, že nový primas český bude zachovávat větší apolitičnost tohoto úřadu a v otázce církevních restitucí bude dbát především na ekonomickou situaci naší země a všech jejích občanů. Doufám, že odmítavý postoj ČSSD k formě církevních restitucí tak, jak ji prosazoval předchozí arcibiskup Vlk, nebude překážkou pro dobré vztahy mezi ČSSD a katolickou církví."

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz