Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Praktičtí lékaři stárnou, jsou nedostatkoví jako zubaři

  • 117
Nedostatek praktických lékařů v Česku se blíží krizi. Jejich průměrný věk je 52 let, každý dvanáctý už přesáhl šedesátku a mladí lékaři nemají o tuto práci zájem. Novou nadějí jsou evropské peníze.

Když se Jitka Fuksová předloni přestěhovala do Ostravy, bez větších problémů si našla gynekologa a s obtížemi i zubaře. Praktického doktora nepotřebovala – až teď. Chtěla očkování proti klíšťové encefalitidě, ale praktičtí lékaři ji odmítali.

"Ptali se, jestli u nich mám někoho z rodiny. Nemám. Takže mě nevzali. Ať prý to zkusím jinde," říká šestatřicetiletá Fuksová. Nakonec umluvila doktorku, k níž chodí partner, za kterým se do Ostravy stěhovala.

Jitka Fuksová narazila na problém, který tíží spoustu lidí. Praktičtí lékaři jsou přetížení a nemají prostor pro další pacienty. Průměrný věk praktiků je přes padesát let a mladým se do tohoto oboru nechce – není pro ně lukrativní.

"Nedostatek praktických lékařů byl podceňovaný několik let," upozorňuje lékař Lubor Kinšt z Jindřichova Hradce. Vadí mu, že nikdo neposílil kompetence lékařů, aby jen nedávali razítka a recepty, ale mohli o pacienty opravdu pečovat.

"Dnes praktičtí lékaři jen odesílají pacienty za specialisty. Je to dědictví z doby bolševika," doplňuje Kinšt. Situace se přesto podle něho v posledních čtyřech až pěti letech zlepšuje, díky penězům z Evropské unie, které jdou do vzdělávání, se na kariéru praktika připravuje více absolventů fakult.

"V posledních dvou letech se podařilo zajistit nový příliv praktických lékařů, kteří teď absolvují přípravu. Ministerstvo na ně vyčlenilo poměrně dost peněz oproti jiným odbornostem, protože primární péče byla hodně oslabená za předchozích vlád," říká předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Sedm praktiků za rok

Ještě v roce 2007 bylo jen sedm praktiků, kteří ukončili atestaci. Dnes se jich připravuje zhruba sto padesát.

Ale než se dostanou do praxe, bude to ještě pár let trvat. Například v Havířově může být v té době situace napjatá. Většina praktiků je už teď na pokraji důchodu. "Je mi padesát jedna let a jsem tady skoro nejmladší," říká havířovská lékařka Alena Krupičková. Kolegům je nad šedesát a nemá je kdo "vystřídat". "Nemůžu přijímat další pacienty. Zhoršila by se kvalita. Všichni by čekali, nemohla bych se jim věnovat. A navíc bych mohla dělat chyby," říká lékařka.

Jak sehnat doktora

Na internetu
Sdružení praktických lékařů pravidelně aktualizuje seznam doktorů, kteří ještě přijímají pacienty. Je dostupný na stránkách www.splcr.cz. Pacient zjistí i to, s kterými pojišťovnami má lékař smlouvu. Stejnou službu nabízí pacientům stomatologická komora na stránkách www.dent.cz, kde jsou zubaři rozčleněni podle místa, kde ordinují. Když lékař naplní stav, jeho jméno z databáze do čtyřiadvaceti hodin zmizí. A další se mohou hlásit.

U zdravotní pojišťovny
Pokud nemůžete lékaře sehnat, obraťte se na pojišťovnu, která musí péči zajistit.

Podobně mluví její pražská kolegyně Martina Zajíčková. Bere už jen lidi, kteří jsou v nouzi a nemohou doktora najít. Kartu u ní má osmnáct set pacientů, a až se dostane na dva tisíce, bude odmítat všechny další žádosti. Už teď přichází denně padesát lidí a ona se každému může věnovat nejvýše deset minut.

Už jednou musela prodloužit ordinační dobu, teď má pro pacienty otevřeno sedm hodin.

"Ano, uznávám, mohla bych tam být déle. Ale já se těch sedm hodin nezastavím. Obávám se, že pracovat déle, nevyhnu se chybám," říká doktorka Zajíčková.

Pacienti, kteří neseženou praktického doktora, mohou zavolat do pojišťovny. Ta je povinna jim ho sehnat. Ne v sousedním městě, kam jim jede autobus dvě hodiny, ale v místě bydliště.

Odmítnutí pacienti, kteří se nevejdou do evidence, mohou také hledat praktika na internetu. Sdružení praktických lékařů na svém webu pravidelně aktualizuje seznam doktorů, kteří ještě přijímají.

"Je tam dvě stě až tři sta lidí, pravidelně seznam obnovujeme. Jsme schopni pomoct lidem, kteří se dostanou do kritické situace," říká Šmatlák. Podobně problém řeší i stomatologická komora.

Kdo na hledání praktika rezignuje, může mít v budoucnu nepříjemnosti. Lékař dostává za každého, tedy i zdravého pacienta "paušál" od pojišťovny a těžko vezme někoho, kdo už bude nemocný, jeho léčba drahá a ordinaci zatím nepřinesl žádné peníze, takže by na jeho léčbu lékař doplácel.

Krize v satelitech

Přeplněné ordinace nemají jen praktičtí lékaři. Chybějí pediatři, chirurgové, obezitologové i dětští psychiatři. "Doktoři stárnou. Za pět let se podíl šedesátiletých a starších zvýšil z jedenácti na pět procent," podotýká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Praktická lékařka pro děti a dorost Helena Tichá zatím pacienty přijímá, ale musela už rozšířit ordinační dobu, na každého pacienta má méně času. To je riziko, s nímž musí počítat každý, kdo se snaží vecpat do kartotéky přetížených lékařů. Těm dětským se uleví, až vyrostou děti z babyboomu. "Ale v satelitech okolo Prahy, kam se lidé stěhují z centra, bude situace špatná dál," myslí si Tichá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video