Ať rozhodují o olympiádě v Praze občané, zaznělo dnes ze Senátu. Ilustrační foto

Ať rozhodují o olympiádě v Praze občané, zaznělo dnes ze Senátu. Ilustrační foto

Prahu možná čeká referendum k olympiádě, musí získat dost podpisů

  • 35
O pražské olympiádě by měli rozhodovat Pražané, myslí si přípravný výbor osobností, které jsou pro vypsání olympijského referenda. Aby se mohlo uskutečnit, musí nejdřív získat 60 tisíc podpisů obyvatel Prahy. K osobnostem, které referendum podporují, patří senátorka Soňa Paukrtová, bývalý pražský primátor Jan Kasl nebo architekt Vlado Milunič.

Podle senátorky Soni Paukrtové mají Pražané o konání olympiády rozhodovat ze dvou důvodů. "Prvním je vysoká finanční náročnost, kvůli níž by chyběly peníze jinde. Druhý důvod je jejich ztotožnění s celou akcí," řekla Paukertová.

Podle ní by se neměla opakovat situace z nedávného lyžařského mistrovství v Liberci, kdy obyvatelé město houfně opouštěli, neboť sportovní svátek nepovažovali za svůj, dodala senátorka.

Právě pozitivní zkušeností s libereckým MS zdůvodnil pražský primátor Pavel Bém kandidaturu hlavního města na pořádání olympiády. S jeho názorem však nesouhlasí starostové z Liberecka, řekl novinářům starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

O referendu rozhodnou Pražané poštou

Domácnosti v hlavním městě obdrží do poštovních schránek tiskové materiály, na nichž bude argumentace pro referendum a zmenšená podpisová listina. Lidé tak budou moci materiál podepsat a odeslat jej poštou na adresu přípravného výboru.

Návrh na konání referenda, podaný přípravným výborem, musí podle zákona o místním referendu v příloze obsahovat podpisové listiny podepsané příslušným počtem osob oprávněných hlasovat. U obcí nad 200 tisíc obyvatel, kam hlavní město spadá, činí tento počet šest procent oprávněných voličů, což je přibližně 60 tisíc obyvatel.

"O konání olympiády by neměla rozhodovat malá skupinka lidí. Je třeba sesbírat podpisy a pak vypsat obecní referendum," řekl iDNES.cz Jan Kasl, bývalý pražský primátor a architekt. K všelidovému hlasování se pak musí dostavit nejméně 35 procent voličů, aby jeho výsledky byly prohlášeny za platné.

"Pokud bude pro 25 procent všech voličů v obci, nemohou zastupitelé jít proti tomuto rozhodnutí," připomněl Kasl s tím, že v tom případě by mohlo být zastupitelstvo do čtvrt roku rozpuštěno.

Neuspěli radní, uspěje "hlas lidu"?

Náklady na podpisovou akci odhaduje Paukrtová na 150 tisíc korun. Finance poskytne hnutí Starostové a nezávislí. Starostové již pražskému primátorovi konání referenda navrhli před rokem.

Tehdy však šlo o celostátní hlasování. Bém je odmítl s tím, že všelidové hlasování by se mohlo uskutečnit pouze v případě, že souhlas s konáním her by byl výkonem státní moci.

S výzvou vyhlásit pražské komunální referendum neuspěl ani Petr Zajíček. Stejně dopadl Jiří Witzany s návrhem, aby všelidové hlasování bylo o finančních zárukách státu.

Nejen starostové z Liberecka mají přitom obavy, že většinu prostředků z veřejných zdrojů by spolklo pořádání velkolepé sportovní akce a na rozvoj celé země by se nedostávalo financí.

Odhad nákladů na hry z veřejných rozpočtů činí přes půl bilionu korun, což je polovina rozpočtu ČR, řekla Paukrtová. Přípravy na OH by přitom měly být zahájeny v letech 2013 až 2014, kdy již republika nebude čerpat z fondů EU, dodala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video