Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha začne s opravou Průmyslového paláce sama, odmítá čekat

  12:24aktualizováno  12:24
Rok a půl po ničivém požáru se budova Průmyslového paláce na Výstavišti dočká opravy. "Obnova paláce je naší prioritou. Chceme ho opravit, ať už společnost Incheba splní své závazky, nebo ne. Jsme ochotni zaplatit rekonstrukci sami," uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Město chtělo dřív Inchebu vypovědět z nájmu.

Obnova zdevastovaného paláce dostává konkrétnější obrysy. V létě bude známý vítěz architektonické soutěže. Ilustrační foto | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Město slíbilo krátce poté, co oheň zničil v říjnu 2008 křídlo Průmyslového paláce, že opravy budou hotové do roka. Teprve po roce a půl ale Praha vyhlásila architektonickou soutěž na dostavbu budovy a na vybudování podchodu pod tímto palácem.

Hlavní město už nechce zdržovat rekonstrukci sporem kvůli vyplacení pojistného za požár, ani kvůli ukončení smlouvy s nájemcem Výstaviště společností Incheba.

V létě se rozhodne, kdo palác zrekonstruuje

"Opravu vítáme a v nájmu bychom rádi zůstali. Zatím o podmínkách jednáme s právníky. Pohled na některé otázky máme různý, ale v nájmu určitě chceme zůstat," říká tiskový mluvčí společnosti Incheba Praha Radovan Ježovič. Zda Incheba na pražském Výstavišti jako nájemce zůstane, je zatím nejisté.

"Uděláme vše, abychom s Inchebou dospěli k dohodě. Rada nyní odložila rozhodnutí o výpovědi z nájmu. Pokud Incheba nebude plnit své závazky, bude následovat právní postup, ale vše je zatím otevřené," říká Jiří Wolf z magistrátu a dodává, že výše nákladů na obnovu paláce zatím není známa.

"Cena bude součástí soutěže," říká Wolf. Dosud se hovořilo o částce zhruba dvě miliardy. Soutěžící budou muset předložit nejen architektonický návrh a postup obnovy ohněm poničeného Průmyslového paláce, ale také návrh na výstavbu podchodu pod ním a oživení okolí historické budovy.

Anonymní návrhy, které budou muset odpovídat moderním bezpečnostním požadavkům a zároveň musí respektovat a zachovat původní ráz budovy, bude hodnotit porota tvořená ze zástupců České komory architektů a také magistrátních úředníků. Motivací pro vítěze je finanční odměna ve výši 600 tisíc korun. Návrhy mohou ateliéry podávat do poloviny května, v létě bude znám vítěz.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz