Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha začala opravovat silnice, záplaty však vydrží jen pár měsíců

  14:18aktualizováno  14:18
Silničáři se vrhli na rozbité silnice, kterým dala letošní zima pořádně zabrat. Ve Středočeském kraji sepisují seznam nejhorších míst, v Praze se důležité úseky už opravují. Kvůli nedostatku peněz se ale zatím jen záplatuje. Provizorní opravy vydrží jen pár měsíců.

"Výtluk se přímo vylije studeným asfaltem. Provizorní řešení má životnost několika měsíců podle toho, jak vytížená daná komunikace je," informoval mluvčí Technické správy komunikací v Praze Tomáš Mrázek.

"Zatímco loni jsme na opravy po zimě dali asi 50 milionů korun, letošek je mnohem horší, čekáme výdaje okolo 120 milionů," uvedl mluvčí.

ZÁPLATY NEVYDRŽÍ

Rychlejší a méně nákladnější je provizorní oprava silnice, kdy se výtluk jednoduše vyplní studenou asfaltovou hmotou. Taková oprava má však trvanlivost asi jen dva měsíce podle vytížení vozovky.
Důkladné záplatování probíhá až na jaře v teplejším počasí. Kolem výtluku se vyfrézuje čtverec, který se důkladně vyčistí a zalije teplou balenou asfaltovou hmotou. Takto opravený výtluk se musí navíc převálcovat a zaspárovat.
Podle silničářů látování děr v asfaltu vyjde asi o polovinu levněji než nový povrch. Navíc to zvládají sami a na opravy nepotřebují dodavatele či povolení.

"Škody na silnicích v Praze jsou nejméně dvakrát větší než v loňském roce," potvrdil mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Pražská technická správa se stará o 2 308 kilometrů silnic v Praze, dalších 1 507 mají na starosti jednotlivé městské části.

Takzvané výtluky mají na svědomí silné mrazy, které se střídají s teplotami nad nulou. Podle ministra dopravy Gustava Slamečky se letošní zima na silnicích vyřádila a způsobila miliardové škody, jen jarní a letní opravy prý budou stát čtyři miliardy. (viz předchozí článek o škodách a nedostatku soli)

Pražská technická správa se pustila do nejhorších úseků už před třemi týdny. "Začali jsme s provizorními opravami největších výtluků na důležitých silnicích. Tento týden začínáme i s dlouhodobějšími opravami," dodal Mrázek.

Ještě horší je situace ve Středočeském kraji. "Silnice v kraji jsou v důsledku dlouholetého finančního zanedbávání silniční infrastruktury po letošní zimě v katastrofálním stavu," přiznala Markéta Vítková z tiskového odboru hejtmanství.

Kraj letos plánuje investovat do oprav a rekonstrukcí silnic asi 800 milionů korun. "Počítáme také s 1,5 miliardy z evropských fondů," informovala Vítková.

S opravami se v kraji ještě nezačalo. Čeká se, až Správa a údržba silnic vyhodnotí jednotlivé úseky. "A také svou ekonomickou situaci vzhledem k čerpání peněz nutných na zimní údržbu," dodala Vítková.

Silničáři nyní připravují seznam silnic, které vzhledem ke své důležitosti potřebují opravu nejnaléhavěji. Kraj ho chce dokončit do poloviny března.

Letošní zima má na svědomí miliardové škody a zničené silnice

"Zatím tedy nemůžeme přesně určit, jak se budou silnice opravovat. jestli pouhým lepením děr, nebo se v případě lepší finanční situace opraví menší ucelený úsek. Zatím to ale vypadá, že příznivá finanční situace po letošní zimě nenastane," uzavřela Vítková.

Jarní termín oprav plánují například i v Pardubickém kraji. Obalovny, jež vyrábějí teplou asfaltovou směs, kterou se díry zalévají, se zatím kvůli počasí nerozjely. Ty první by se v kraji měly probudit v půlce března.

Jihomoravský kraj má vyčleněno v provozních výdajích na letošek 560 milionů korun. S důkladnými opravami chtějí silničáři začít co nejdříve, bojí se ale, že na údržbu silnic během roku už jim nezbudou peníze. (viz článek o stavu silnic v Jihomoravském kraji)

Stejný problém řeší také Ústecky kraj. "Naštěstí má velký počet silnic v kraji nový koberec, takže škody nejsou tak veliké. Nicméně nás čeká dočasné vyspravování i opravy souvislejších ploch, protože silnice nechceme nechat ve špatném stavu. Otázkou je, zda nám nebudou chybět peníze na běžnou údržbu v létě," uvedl technický náměstek ústecké správy silnic Jaroslav Tačner.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz