Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha ukáže na Expu klasiku, nejvíce zaujala zábranami proti povodním

  17:44aktualizováno  17:44
Průchozí model Karlova mostu či staroměstský orloj, který bude stejně jako v Praze odbíjet každou hodinu - i to Praha představí na světové výstavě Expo 2010. V boji o účast na výstavě zabodovala nejen klasikou, ale i systémem protipovodňových zábran. Prezentace metropole v čínské Šanghaji vyjde na 30 milionů.

Praha na výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji. | foto: MHMP

Na 350 metrech čtverečních bude vedle orloje a mostu také imitace pražského panoramatu. Po prohlídce si pak návštěvníci můžou zajít do restaurace a objednat si české pivo a jídlo.

"Každý návštěvník má možnost si na svůj mobil stáhnout základní informace o Praze v čínštině, angličtině a češtině. Pražskou atmosféru dotvoří četné velké plazmové obrazovky, které budou představovat další ikony pražské hudby, architektury a pražského genia loci vůbec," řekl novinářům primátor Prahy Pavel Bém.

Praha na výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Primátor Prahy Pavel Bém představuje expozici o metropoli  na výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji.

Pražský magistrát na prezentaci města vyčlenil 15 milionů korun, dalších 15 milionů daly soukromé firmy. Bém očekává, že Prahu by mohlo od 1. května, kdy půlroční Expo 2010 začíná, vidět kolem čtyř milionů lidí.

Česká metropole se podle Béma dočkala historicky největší zahraniční prezentace. Vystavuje po boku dalších 78 světových velkoměst v sekci prezentace měst. Záběry české metropole se dokonce dostaly i do spotu o Expo 2010. "Praha zaujala natolik, že hlavní upoutávka celostátní čínské televize CCTV zachycuje právě Karlův most," poznamenal primátor.

Praha o účast na světové výstavě soutěžila v konkurenci 116 jiných projektů. Úspěch jí zajistil hlavně systém protipovodňových zábran, které se v metropoli staví od roku 1997. Celkové náklady na jeho vybudování dosáhnou přes tři miliardy a délka bude po dokončení všech etap činit přes 17 kilometrů.

EXPO 2010

Česko na světové výstavě

Na Světovou výstavu EXPO 2010 v­ Šanghaji se přihlásilo 189 zemí. Akce se koná pravidelně od roku 1851. Státy na ní prezentují své umění i průmyslové výrobky. Hlavním tématem přehlídky, která začne 1. května 2010, bude Lepší město – lepší život.

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v ŠanghajiVizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji

Česká výprava láká na projekt Plody civilizace. Ten je součástí pavilonu, jehož fasády bude zdobit mapa pražského Starého Města vymodelovaná z hokejových puků.

Více o doprovodném programu najdete ZDE.

Jedním z nejlákavějších exponátů, které Češi s sebou přibalí, bude zlatá slza Federica Díaze. Ta by měla odjet na mezinárodní výstavu již ve středu (více čtěte zde).

Zlatá slza Federika Díaze (na snímku) vzniká ve speciálním stroji

Zlatá slza Federika Díaze (na snímku) vzniká ve speciálním stroji

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz