Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha udělí Havlovi čestné občanství

  13:32aktualizováno  13:32
Praha - Bývalý prezident Václav Havel získá čestné občanství hlavního města Prahy. Udělení pocty schválili pražští zastupitelé. Havel se tak zařadí do společnosti špičkových vědců, předních umělců, vojáků a dalších lidí, kteří se svými činy i názory zasloužili o dobré jméno města.

Pro udělení pocty hlasovalo podle ČTK 41 z 51 přítomných zastupitelů.

"Ukončení funkčního období Václava Havla jako prezidenta republiky je vhodnou příležitostí připomenout jedinečnost osobnosti, která v novodobých dějinách sehrála jednu z klíčových rolí," řekl podle ČTK primátor Pavel Bém.

Havel se tak stal už pátým vyznamenaným prezidentem. "V minulosti to byli Eduard Beneš, Klement Gottwald, Ludvík Svoboda a Gustáv Husák," vypočítala vedoucí magistrátního občanskosprávního odboru Ivana Ondarčenková.

Ve středu vyznamenal primátor Bém na Staroměstské radnici čestným občanstvím i dvaadevadesátiletou leteckou legendu z bojů o Británii Františka Peřinu.

Největšími peripetiemi zřejmě prošlo jméno prezidenta Beneše, jemuž bylo čestné občanství několikrát odebráno a vráceno. Po roce 1990 bylo naopak odejmuto Gottwaldovi a Husákovi. "Ve stejném roce o něj přišel také Stalin," dodala vedoucí odboru.

Udělení čestného občanství Havlovi provázely od začátku problémy. Už před loňskými komunálními volbami přišel s podobným návrhem bývalý radní Michael Hvížďala. Jeho snahy však kolegové ze zastupitelstva označili za populistické a věcí se nezabývali.

Později však přišlo s nápadem udělit exprezidentovi poctu hned několik dalších politiků.

"Radní schválili tento návrh jednomyslně. Myslím si, že Havlovy zásluhy jsou natolik zřejmé, že udělení čestného občanství bude už pouhou formalitou," uvedl před několika týdny primátor Bém.

Proti vyznamenání poměrně ostře vystoupili komunističtí poslanci. "Náš klub v žádném případě tento bod nepodpoří. I když na druhé straně možná Václavu Havlovi toto čestné občanství chybí do sbírky všech možných doktorátů a vyznamenání," nechal se slyšet šéf komunistických osmi zastupitelů František Hoffman.

Komunisté soudí, že Havel pro hlavní město mnoho neudělal a příliš mu neprospěl. Také mu vyčítají, že podpořil Spojené státy v jejich postupu proti Iráku.

Bém vyznamenal i generála Peřinu
František Peřina se ve středu stal druhým vyznamenaným pilotem z druhé světové války. Primátor ho na Staroměstské radnici vyznamenal čestným občanstvím.

"Nejsem žádný velký řečník," poznamenal dojatý Peřina. "Řeknu jen tolik, že použiji tři slova. Že vám moc, moc a ještě jednou moc děkuji."

"Čestné občanství udělilo hlavní město Peřinovi jako zvláštní projev úcty a ocenění jeho mimořádných činů za druhé světové války. Přispěl ke konečné porážce nacismu, osvobození Československa, a tím i Prahy," řekl Bém.

Peřina byl po komunistickém převratu v únoru 1948 propuštěn z práce, a proto se rozhodl emigrovat. Za dramatických okolností spolu s manželkou a kamarádem uletěl v dubnu 1949 ve sportovním letounu do americké zóny v Německu.

Několik let sloužil ve vzdušných silách Velké Británie a Kanady. Poté prožil dlouhá léta ve Spojených státech a do vlasti se natrvalo vrátil až v roce 1993.

Pražské zastupitelstvo nedávno schválilo čestné občanství i dalšímu leteckému esu, generálu Františku Fajtlovi.

Mezi vyznamenanými z posledních let je například také zachránce židovských dětí Nicolas Winton, Milada Horáková, ale i Ruska Larisa Bogorazovová, která v roce 1968 protestovala v Moskvě proti okupaci Československa.

Pražský primátor Pavel Bém (vpravo) předal v historických prostorách Staroměstské radnice čestné občanství hlavního města generálmajorovi Františku Peřinovi jako zvláštní projev úcty a ocenění jeho mimořádných činů za druhé světové války, 23. dubna 2003

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz