Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha spílá Kuberově chodníkové novele, přišla kvůli ní o čtvrt miliardy

  13:31aktualizováno  13:31
Pražský magistrát vyčíslil, kolik dosud stál letošní úklid sněhu. Takzvaná Kuberova novela sebrala z pražské kasy o 250 milionů korun více než předchozí zimu. "Zimní úklid se i přesto zhoršil," připustil primátor Pavel Bém. Se zákonem nesouhlasí a chce proti němu bojovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Novela, kterou prosadil teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera (ODS), přikazuje odklízet sníh vlastníkům chodníků, tedy obcím. A zatímco většina obyvatel přilehlých domů si oddechla, že zodpovědnost za úrazy neleží na jejich bedrech, obcím se finančně přitížilo. Na chodnících navíc bylo letos více sněhu než kdy dřív. (viz dřívější průzkum společnosti Median o úklidu chodníků)

Pražské chodníky

V Praze je asi 1 400 ha chodníků. Magistrát vlastní asi 1 050 ha chodníků. Zbytek vlastní městské části nebo jiné subjekty.

Do lońské zimy uklízela technická správa komunikací 100 ha z celkové plochy chodníků. Celkové náklady na zimní a letní údržbu vyšplhaly do výše asi 200 milionů korun.

Po zavedení Kuberovy novely bylo do letní a zimní údržby zahrnuto dalších 150 ha nejvíce užívaných chodníků. Letos tak magistrát nově uklízel 250 ha chodníků, což stojí asi 450 milionů korun.

V létě navíc uklízí nově 150 ha chodníků asi za 34 milionů korun (1x týdně strojní čištění a 2x týdně ruční vysbírání nečistot).

Praha proti novele od počátku brojí a její vedení si nechalo spočítat, kolik změna v zákoně stála první zimu.

Podle informací iDNES.cz musela oproti loňské zimě zaplatit navíc 250 milionů korun. Plus dalších 34 milionů za letní úklid 150 hektarů chodníků, o které se město dřív nestaralo.

"Takzvaná Kuberova novela pro nás znamená téměř dvojnásobné zvýšení finančních nákladů na zimní údržbu chodníků," potvrdil ředitel Technické správy komunikací Luděk Dostál.

A částka měla být podle magistrátu mnohem vyšší. "V Praze by se náklady na údržbu všech chodníků původně zvýšily přibližně desetkrát, ze 135 milionů korun na 1,35 miliardy," informoval pražský primátor Pavel Bém s tím, že Praha tyto peníze nemá a proto musela hledat jiné řešení.

"Mohli jsme extrémně zvýšit daň z nemovitostí nebo přizpůsobit zimní údržbu možnostem městské pokladny. Kvůli krizi jsme proto zvolili druhou variantu," vysvětlil primátor, proč se úklid chodníků letos zhoršil.

Peníze na úklid Praha čerpá z daní. Město rozpočet na zimní úklid částečně navýšilo, ale hlavně změnilo plán zimní údržby tak, aby s chodníky pomohly i jednotlivé městské části.

"Úklid chodníků to zhoršilo, některé méně důležité zůstaly neuklizeny, jinde byla schůdnost zajištěna v nižší kvalitě, někde jsou chodníky zcela vyřazeny ze zimní údržby," bilancuje Bém.

Podle pražského magistrátu či Svazu měst a obcí České republiky za to může právě Kuberova změna v zákoně. Novela totiž zapomíná řešit základní problém: z čeho mají obce vyšší náklady na úklid sněhu platit.

"Zákon přenesl veškeré náklady za údržbu chodníků na obce, aniž by jim současně poskytl potřebné prostředky úpravou zákona o rozpočtovém určení daňových příjmů nebo jinou formou, jak jsme žádali," míní primátor s tím, že novela navíc začala platit hned a obce se tak na ni nemohly připravit.

Senátor Jaroslav KuberaPodle Jaroslava Kubery však funguje novela správně. Za zmatky a zbytečně vyhozené peníze si prý mohou obce samy.

"Trochu jsme si odvykli, že v zimě může být i zima a dokonce padá i sníh. Podle mé zkušenosti je situace stejná. Ti, kteří uklízeli, uklízí dál, a ti, kteří neuklízeli za doby vyhlášek, neuklízejí ani teď," uvedl nedávno v on-line rozhovoru iDNES.cz s tím, že obce měly povinnost chodníky uklízet i v minulosti a že v jejich rozpočtu by se tedy nemělo nic změnit.

"Otevřeně říkám, že se zákonem nadále nesouhlasíme, budeme se snažit o jeho změnu a stejný názor už řekly prakticky všechny obce," uzavřel Bém.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz