Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha si už vytipovala své sídlo v Bruselu

aktualizováno 
Praha - Hlavní město by mohlo mít už velmi brzy vlastní dům v Bruselu, kam chce umístit svou historicky první stálou misi v zahraničí. Z důvěryhodných zdrojů vyplývá, že úředníci a politici vytipovali nemovitost, která se většině velmi zamlouvá. Celá věc má však háček. Belgičtí majitelé domu jsou ochotni čekat na stanovisko města pouze do konce tohoto týdne. Tento termín je ovšem šibeniční, protože řada lidí z magistrátu je na dovolené a radní i zastupitelé se v nejbližších dnech vůbec nesejdou.

Informace o nemovitosti poskytl vysoce důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenovaný. "Cena domu by neměla překročit padesát milionů korun. Jeho poloha je velmi výhodná, protože leží pět minut od různých důležitých evropských institucí," sdělil.

Zároveň upozornil, že existuje spor o to, jak a kdy dům koupit. "Především náměstek primátora Petr Švec velmi pospíchá a chtěl by odjet do Bruselu s náměstkem Jiřím Paroubkem ještě tento týden. Někteří lidé ale nabádají k opatrnějšímu postupu," podotkl tento zdroj, který je o celé věci dobře informovaný.

Náměstek Paroubek na dotaz, zda má o možné koupi podrobnosti, potvrdil, že je získal v pondělí ráno. "Nechci se zatím příliš vyjadřovat, ale podle toho, co vidím na papíře, tak vypadá tato nemovitost docela dobře," řekl s tím, že upřednosťnuje rychlejší jednání. "Nelze sice takové věci uspěchat, ale jestli tento obchod bude výhodný, tak bychom měli pospíchat. Proto bychom se chtěli jet podívat do Bruselu s panem Švecem ještě tento týden," konstatoval Paroubek.

Někteří členové zastupitelstva ovšem mají jiný názor, poukazují mimo jiné na to, že by bylo vhodné počkat na primátora Jana Kasla, který je na dovolené.

"Členové rady argumentují, že to šíleně hoří a musí tam odjet. Jenže já tvrdím, že při prodeji nemovitosti je stanovení brzkého termínu pro prodej starou fintou. Minimálně týden můžeme mít ještě na rozhodování, jestliže majitelé domu či realitní kancelář nejsou ochotni počkat, tak potom ani nemá cenu od nich něco kupovat," reaguje člen městského zastupitelstva Branko Doleček (US).

Přitom požaduje, aby radní vyčkali stanoviska komisí zastupitelstva pro integraci k Evropské unii a pro zahraniční styky.

"Současná nabídka se mi líbí, umístění považuji za vynikající. Ale komise by měly zhodnotit i další existující nabídky a doporučit, která je pro Prahu skutečně nejlepší. Teprve poté by měla následovat v Bruselu schůzka s majiteli objektu, případně realitní kanceláří," míní Doleček, který je členem obou komisí.

O tom, že Praha bude mít své zastoupení v Bruselu, rozhodli radní už před několika měsíci. Hlavním důvodem byl fakt, že město může držet krok s dalšími evropskými metropolemi jen v případě, pokud bude mít zastoupení v Bruselu jako centru mnohých evropských aktivit.

 

První muž Prahy v Bruselu je znám

O muži, který bude jako první v historii zastupovat zájmy hlavního města v Bruselu, je už rozhodnuto od května. Většina radních vybrala po dlouhých debatách Zdeňka Vernera, který spolupracuje jako soukromý konzultant s různými politiky a diplomatickými sbory.

Tato volba ovšem vyvolává některé kritické reakce. Jeho oponenti vyčítají radním, že s rozhodnutím příliš spěchali a nakonec nevybrali toho nejlepšího. Volbu Vernera potvrdil tajemník magistrátu Zdeněk Zajíček.

"Ten, kdo by měl připravovat náš výsadek v Bruselu, je skutečně Zdeněk Verner," prohlásil a dodal, že představitelé města hodnotili několik kritérií. "Má například potřebné jazykové znalosti i kontakty mezi mnohými diplomaty, úředníky a politiky. Svou roli hrálo i to, že kromě českého občanství má i britské, takže jako občan EU nebude narážet na různé bariéry," uvedl tajemník.

Vysoce postavený zaměstnanec magistrátu, který si nepřeje být jmenovaný, má ale jiný názor. "Právě pan Zajíček přivedl Zdeňka Vernera jako svého známého a společně s některými radními jej vehementně a za každou cenu prosazoval," uvedl tento zaměstnanec. Zároveň poukázal na to, že část rady chtěla, aby Prahu zpočátku zastupoval diplomat z ministerstva zahraničních věcí.

"Navíc máme informace, že pana Vernera v Bruselu nikdo významnější nezná, britské občanství mu nic nezaručuje," tvrdí tento zdroj.

Někteří radní marně prosazovali jiného muže - diplomata Jiřího Doležela, který v minulosti pracoval na bruselské ambasádě a nyní studuje ve Francii. Velké rozpaky nad postupem rady včera neskrýval člen zastupitelstva za ODS a šéf Diplomatického servisu ministerstva zahraničí Luděk Fiala. "Nechápu, proč radní tak pospíchali. Do výběru mělo promluvit zastupitelstvo i další," stěžuje si.

"Jestliže pan Verner dělá konzultanta pro různé subjekty, tak si nejsem jistý, zda máme záruky, že bude pracovat pro město. To jsou věci, o kterých by se mělo ještě diskutovat," podotkl Fiala.

Samotný Zdeněk Verner bere panující dohady s klidem a na no vou práci se těší. "Chápu, že existují různé názory, ale pro mě je nejdůležitější, jak se rozhodla většina rady," prohlásil. Do Bruselu by měl odjet zastupovat Prahu na konci léta, na magistrát nastoupí už v červnu. "Myslím, že tato práce bude velmi podobná mé současné činnosti, pouze nyní budu všechno dělat ve prospěch Prahy," tvrdí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz