Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se skládá už z 22 místních částí

  9:00aktualizováno  9:00
Praha - Bez jakýchkoliv komplikací pro obyvatele by se mělo obejít přejmenování sedmi pražských městských částí. Tvrdí to jejich zástupci i představitelé magistrátního úřadu. Právě ten nahradil od Nového roku v souladu s probíhající celostátní reformou státní správy původní názvy městských částí Radotín, Řepy, Letňany, Kbely, Horní Počernice, Újezd nad Lesy a Uhříněves jmény Praha 16 až 22.

"Jejich úřady převzaly od loňského července výkon některých správních agend, jejichž výkon se tak přiblížil obyvatelům," vysvětlil Martin Kupka, tiskový mluvčí magistrátního úřadu. "Rozsah poskytovaných služeb se téměř shoduje s tím, který nabízejí úřady v městských částech Praha 1 až 16," dodal.

Správní obvody na území Prahy
Praha 1 - Praha 1 (sídlo)
Praha 2 - Praha 2 (sídlo)
Praha 3 - Praha 3 (sídlo)
Praha 4 - Praha 4 (sídlo)
Praha 5 - Praha 5 (sídlo)
Praha 6 - Praha 6 (sídlo), Přední
                Kopanina, Nebušice, Lysolaje,
               Suchdol
Praha 7 - Praha 7 (sídlo), Troja
Praha 8 - Praha 8 (sídlo), Dolní Chabry,
                Ďáblice, Březiněves
Praha 9 - Praha 9 (sídlo)
Praha 10 - Praha 10 (sídlo)
Praha 11 - Praha 11 (sídlo), Újezd, 
                Šeberov a kromě toho i 
                Křeslice
Praha 12 - Praha 12 (sídlo), Libuš
Praha 13 - Praha 13 (sídlo), Řeporyje
Praha 14 - Praha 14 (sídlo), Dolní 
                 Počernice
Praha 15 - Praha 15 (sídlo), Štěrboholy, 
                 Dubeč, Dolní Měcholupy, 
                 Petrovice
Praha 16 - Radotín (sídlo), Zbraslav,
                 Lipence, Velká Chuchle,
                 Lochkov
Praha 17 - Řepy (sídlo), Zličín
Praha 18 - Letňany (sídlo)
Praha 19 - Kbely (sídlo), Čakovice, Vinoř,
                Satalice
Praha 20 - Horní Počernice (sídlo)
Praha  21 - Újezd nad Lesy (sídlo),
                Klánovice, Běchovice, Koloděje
Praha 22 - Uhříněves (sídlo), Královice,
               Nedvězí, Kolovraty, Benice
Nové pojmenování městských částí má jasně odlišit, které úkony jsou úředníci na jejich radnicích lidem schopni poskytnout. Metropole je rozdělena na sedmapadesát městských částí, pouze dvaadvacet z nich, včetně sedmi nových, má však rozšířené kompetence. "Mohou například vydávat stavební povolení, občanské průkazy, pasy, živnostenská oprávnění nebo proplácet sociální dávky," upozornil Kupka.

Starostové nově pojmenovaných městských částí se již chystají vyměňovat vývěsní štíty na radnicích. "Změna názvu je pouze technická záležitost. Vyměnit budeme muset pouze razítka a hlavičkové papíry. Lidí se to nedotkne," říká starosta Uhříněvsi Milan Coller.  "Obyvatelé ocenili, že od července si už nemusí dojíždět vyřizovat například občanky nebo pasy a dostanou je přímo u nás. To je podstatné," tvrdí.

Jeho kolega z Řep Vlastislav Fencl je stejného názoru. "Název katastrálního území i ulic zůstane zachován. O své historické kořeny nepřijdeme," řekl. Podle Martina Kupky je jenom otázkou času, kdy si například obyvatelé Letňan zvyknou říkat, že jsou z  Prahy 18. "V Praze 1 nebo v Praze 2 s tím také problém nemají," míní.

Některé obvody změnily své názvy
Nové názvy má od ledna sedm pražských městských částí, v nichž od července sídlí úřady správních obvodů. Dosavadní jména zůstanou místními názvy. Nahradí je čísla 16 až 22, jako je tomu u městských částí Praha 1 až 15. Nové členění Prahy zavedl magistrát kvůli tomu, aby se obyvatelům přiblížila státní správa.

Číslem se budou označovat městské části Radotín, Řepy, Letňany, Kbely, Horní Počernice, Újezd nad Lesy a Uhříněves. "Je to potvrzení toho, že vzniklo 22 správních obvodů," řekl ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček.

Například městská část Kbely bude Praha 19. Jméno Kbely bude podle Zajíčka označovat katastr, jako je nyní například Smíchov a Vinohrady. Název městské části Čakovice, která pod správní obvod Praha 19 spadá, zůstane nezměněn.

Při korespondenci s kbelskou radnicí by měli lidé od ledna psát do adresy Úřad městské části Praha 19, a nikoli Úřad městské části Praha-Kbely. Zajíček soudí, že korespondence ale dorazí i se starou adresou.

Členění Prahy neplatí mimo jiné pro policii, soudy a poštu. "Tomuto členění se nepřizpůsobily. Jen doufáme, že se tak do budoucna stane," uvedl ředitel. Sídlem Úřadu městské části Praha 19 tedy bude v poštovní adrese nadále Praha 9.

Sedm nových správních obvodů vykonává pro vymezené území stejný rozsah státní správy, jaký měly do července jen úřady Prahy 1 až 15. Vydávají například stavební povolení, občanské průkazy a pasy a živnostenská oprávnění. Vyřizují sociální dávky, mají matriky a vedou některá územní řízení.

Hlavní město je od července rozděleno do dvaadvaceti správních obvodů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz