Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se proměnila ve velký ohňostroj

  8:09aktualizováno  8:09
Oslava příchodu třetího tisíciletí vyvrcholila pro Pražany čtvrt hodiny po půlnoci obrovským ohňostrojem odpáleným z Letné. Z nábřeží a ze Starého Města sledovaly v mrazu desetiminutovou podívanou tisíce lidí. V jeden velký ohňostroj se v noci proměnilo celé město, v němž zářily a bouchaly rachejtle a nejrůznější další pyrotechnické zboží téměř nepřetržitě.
Podívejte se na reportáž TVD.
Článek Novinkou bylo metro čtěte uvnitř.

Historické centrum se uprostřed noci podobalo bojišti - rachot barevných světlic a petard vybuchujících lidem přímo pod nohama doprovázel dusivý kouř, třeskot rozbíjených lahví od sektu a ryk a jekot početné mládeže. Výbuchy neutichaly ještě ani hodinu po půlnoci, kdy se hlavní část lidí na Václavském náměstí již rozcházela domů.

Rozjařené davy shromážděné kolem pódia na Staroměstském náměstí oceňovaly přesně na přelomu roku 2000 a 2001 nejprve ohňostroj, jehož světla vyletovala nad Týnský chrám a radnici, poté během hromadného přesunu Pařížskou ulicí bohatou podívanou odpalovanou před hotelem Intercontinental a nakonec s jásotem girlandy vyletující do nevídané výšky nad Letenskou plání.

Do ulic slavícího velkoměsta se vydal také prezident Václav Havel. Jeho mluvčí Ladislav Špaček řekl, že prezident se napřed zastavil po 21. hodině na Hradčanském náměstí, pak využil pozvání pražského primátora Jana Kasla a zavítal na silvestrovské oslavy do Obecního domu. Závěr silvestrovské noci plánoval prezident s chotí Dagmar strávit ve společnosti hudebníka Michala Kocába.

Novinkou bylo metro

Možná o něco klidnější než před rokem, ale i tak velmi bouřlivá byla silvestrovská noc a příchod Nového roku v metropoli.

Ulice centra města se především okolo půlnoci zaplnily desetitisíci oslavujících lidí, kteří popíjeli sekt, odpalovali rachejtle a petardy. Na mnoha náměstích utichlo dunění dělbuchů až nad ránem a ojediněle se zvuk odpalované pyrotechniky ozýval ještě v dopoledních hodinách.

Policisté - až na několik výjimek - však žádné závažnější události silvestrovské noci nezaznamenali. "Někteří lidé však nesprávně manipulovali se zábavnou pyrotechnikou. Tři osoby tak utrpěly závažnější zranění a lékaři ošetřili i dalších patnáct lidí. Ti se většinou zranili od střepů z lahví a skleniček. V noci byla také poškozena jedna výloha obchodu v ulici Na Poříčí," uvedla včera mluvčí pražské policejní správy Eva Miklíková.

Před půlnocí se oslavující lidé vydali především na Staroměstské a Václavské náměstí, do ulice Na Příkopě, na Karlův most i na Hradčanské náměstí. Mnohá místa byla natolik ucpaná lidmi, že se jimi dalo jen stěží projít. Lidé na náměstích poslouchali hudební produkci zpěváků na několika pódiích a často i tančili. Museli se ovšem vyhýbat stovkám střepů od rozbitých lahví a často neslyšeli kvůli ohlušujícímu zvuku petard.

Poprvé v historii jezdilo po celou noc bez přerušení provozu i metro. Obzvláště stanice v centru města však po půlnoci nemohly zvládnout nápor cestujících, kteří se chtěli po oslavě půlnoci na centrálních náměstích přesunout do okrajových částí metropole.

Obzvlášť kritická byla situace ve stanici metra Staroměstská, kam se před jednou hodinou ranní nahrnulo více cestujících, než umožňuje běžná kapacita nástupiště, a po eskalátorech stále přijížděli další. "Dostala jsem se až do třetího vlaku. Připadalo mi to ale dost nebezpečné. Asi třetina lidí byla opilá a hrozilo, že přepadnou pod přijíždějící vlaky," uvedla asi třicetiletá cestující. Na situaci v metru dohlížely i policejní hlídky. "Zatím do kolejiště nikdo nespadnul, ale budeme tady až do rána," řekl asi hodinu po půlnoci policista ve stanici Národní.

Nápor zaznamenali i provozovatelé restaurací a barů v centru. Část restaurací pouštěla dovnitř jenom ty, kteří si předplatili celé silvestrovské menu, jehož cena se pohybovala od tisíce korun výše. Před dalšími restauracemi a kluby, které vstup nepodmiňovaly zvláštním vstupným, se pak tvořily fronty zájemců. Například do klubu Batalion v ulici 28. října pouštěli pořadatelé po půlnoci dovnitř další hosty teprve poté, co jiní hosté podnik opustili. Mnohé restaurace také nasadily na celý víkend speciální ceny, které byly dvoj- až trojnásobně vyšší než obvykle

Oslava příchodu třetího tisíciletí vyvrcholila pro Pražany čtvrt hodiny po půlnoci obrovským ohňostrojem odpáleným z Letné. (1. ledna 2001)

Oslava příchodu třetího tisíciletí vyvrcholila pro Pražany čtvrt hodiny po půlnoci obrovským ohňostrojem odpáleným z Letné. (1. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Najdete na iDNES.cz