Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se proměnila ve velký ohňostroj

  8:09aktualizováno  8:09
Oslava příchodu třetího tisíciletí vyvrcholila pro Pražany čtvrt hodiny po půlnoci obrovským ohňostrojem odpáleným z Letné. Z nábřeží a ze Starého Města sledovaly v mrazu desetiminutovou podívanou tisíce lidí. V jeden velký ohňostroj se v noci proměnilo celé město, v němž zářily a bouchaly rachejtle a nejrůznější další pyrotechnické zboží téměř nepřetržitě.
Podívejte se na reportáž TVD.
Článek Novinkou bylo metro čtěte uvnitř.

Historické centrum se uprostřed noci podobalo bojišti - rachot barevných světlic a petard vybuchujících lidem přímo pod nohama doprovázel dusivý kouř, třeskot rozbíjených lahví od sektu a ryk a jekot početné mládeže. Výbuchy neutichaly ještě ani hodinu po půlnoci, kdy se hlavní část lidí na Václavském náměstí již rozcházela domů.

Rozjařené davy shromážděné kolem pódia na Staroměstském náměstí oceňovaly přesně na přelomu roku 2000 a 2001 nejprve ohňostroj, jehož světla vyletovala nad Týnský chrám a radnici, poté během hromadného přesunu Pařížskou ulicí bohatou podívanou odpalovanou před hotelem Intercontinental a nakonec s jásotem girlandy vyletující do nevídané výšky nad Letenskou plání.

Do ulic slavícího velkoměsta se vydal také prezident Václav Havel. Jeho mluvčí Ladislav Špaček řekl, že prezident se napřed zastavil po 21. hodině na Hradčanském náměstí, pak využil pozvání pražského primátora Jana Kasla a zavítal na silvestrovské oslavy do Obecního domu. Závěr silvestrovské noci plánoval prezident s chotí Dagmar strávit ve společnosti hudebníka Michala Kocába.

Novinkou bylo metro

Možná o něco klidnější než před rokem, ale i tak velmi bouřlivá byla silvestrovská noc a příchod Nového roku v metropoli.

Ulice centra města se především okolo půlnoci zaplnily desetitisíci oslavujících lidí, kteří popíjeli sekt, odpalovali rachejtle a petardy. Na mnoha náměstích utichlo dunění dělbuchů až nad ránem a ojediněle se zvuk odpalované pyrotechniky ozýval ještě v dopoledních hodinách.

Policisté - až na několik výjimek - však žádné závažnější události silvestrovské noci nezaznamenali. "Někteří lidé však nesprávně manipulovali se zábavnou pyrotechnikou. Tři osoby tak utrpěly závažnější zranění a lékaři ošetřili i dalších patnáct lidí. Ti se většinou zranili od střepů z lahví a skleniček. V noci byla také poškozena jedna výloha obchodu v ulici Na Poříčí," uvedla včera mluvčí pražské policejní správy Eva Miklíková.

Před půlnocí se oslavující lidé vydali především na Staroměstské a Václavské náměstí, do ulice Na Příkopě, na Karlův most i na Hradčanské náměstí. Mnohá místa byla natolik ucpaná lidmi, že se jimi dalo jen stěží projít. Lidé na náměstích poslouchali hudební produkci zpěváků na několika pódiích a často i tančili. Museli se ovšem vyhýbat stovkám střepů od rozbitých lahví a často neslyšeli kvůli ohlušujícímu zvuku petard.

Poprvé v historii jezdilo po celou noc bez přerušení provozu i metro. Obzvláště stanice v centru města však po půlnoci nemohly zvládnout nápor cestujících, kteří se chtěli po oslavě půlnoci na centrálních náměstích přesunout do okrajových částí metropole.

Obzvlášť kritická byla situace ve stanici metra Staroměstská, kam se před jednou hodinou ranní nahrnulo více cestujících, než umožňuje běžná kapacita nástupiště, a po eskalátorech stále přijížděli další. "Dostala jsem se až do třetího vlaku. Připadalo mi to ale dost nebezpečné. Asi třetina lidí byla opilá a hrozilo, že přepadnou pod přijíždějící vlaky," uvedla asi třicetiletá cestující. Na situaci v metru dohlížely i policejní hlídky. "Zatím do kolejiště nikdo nespadnul, ale budeme tady až do rána," řekl asi hodinu po půlnoci policista ve stanici Národní.

Nápor zaznamenali i provozovatelé restaurací a barů v centru. Část restaurací pouštěla dovnitř jenom ty, kteří si předplatili celé silvestrovské menu, jehož cena se pohybovala od tisíce korun výše. Před dalšími restauracemi a kluby, které vstup nepodmiňovaly zvláštním vstupným, se pak tvořily fronty zájemců. Například do klubu Batalion v ulici 28. října pouštěli pořadatelé po půlnoci dovnitř další hosty teprve poté, co jiní hosté podnik opustili. Mnohé restaurace také nasadily na celý víkend speciální ceny, které byly dvoj- až trojnásobně vyšší než obvykle

Oslava příchodu třetího tisíciletí vyvrcholila pro Pražany čtvrt hodiny po půlnoci obrovským ohňostrojem odpáleným z Letné. (1. ledna 2001)

Oslava příchodu třetího tisíciletí vyvrcholila pro Pražany čtvrt hodiny po půlnoci obrovským ohňostrojem odpáleným z Letné. (1. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz