Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se připravuje na deratizaci

  17:40aktualizováno  17:40
Praha se po povodních chystá na ohniskovou deratizaci. Každý, kdo uvidí potkany, by to měl ohlásit místnímu nebo městskému úřadu. Majitelé komunikací či kolektorů jsou zároveň povinni, pokud se u nich hlodavci objeví, provést odbornou deratizaci. "Pokud to bude nutné, jsme připraveni i na plošnou deratizaci v celé Praze," řekl iDNES mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Podle Kupky jsou však opatření zatím ve stádiu upozornění. "Zatím nemáme žádné informace, že by se potkani někde vyskytovali," dodal.

Hlavní město i nadále pokračuje v likvidačních prací. Nejhůře je na tom stále Karlín, kde zůstává uzavřeno několik ulic a obyvatelé sem mohou vjet autem jen večer. Ve čtvrti zároveň chybí dobrovolníci pro odklízení odpadu ze zatopených domů. "Tři sta až čtyři sta lidí určitě rádi zaměstnáme," řekl starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Některé ulice se budou muset vybudovat úplně od spodních částí. Poškozených vozovek v Praze 1, 7 a 8 bude přibývat, protože se bude propadávat podloží. V některých částech už začala oprava kanalizace.

Strakonická ulice, významná výpadovka na jihu Prahy, by měla být v provozu od příštího víkendu. Obousměrný provoz však bude možný jen na jedné polovině trasy, a tak magistrát varuje před zácpami. 

Karlín se otevírá autům
Pražský Karlín poškozený velkou vodou se autům místních obyvatel a živnostníků otevře o hodinu dříve. Od neděle je možné vjíždět do uzavřené zóny od 17 do 21 hodin. Jinak do zóny mohou vjíždět jen záchranáři a mechanizace, pro ostatní vozidla je Karlín uzavřen. Pěšky do ulic a bytů tamní obyvatelé mohou.

fotogalerie

Co dělat při návratu domů

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.
Přestože většina obyvatel Karlína už může zůstávat ve svých bytech, lidé z kritické oblasti spíše odcházejí s kufry a batohy. Ani magistrát příliš nedoporučuje, aby se zde již místní usadili natrvalo. Pitná voda sice ve většině bytů teče, ale stále není zapojená elektřina. Do nově zpřístupněné zóny si mohou místní lidé přivést pomocníky. "Lidé musí nahlásit, kolik dobrovlníků jim pomáhá," řekla iDNES Vladimíra Doležalová z krizového štábu Prahy 8.

Domů zatím nemohou jen obyvatelé třiadvaceti silně narušených budov. Statici je označili písmenem C jako nebezpečné. Hlídají je vojáci. Stavební čety už začaly tyto objekty provizorně zajišťovat. Podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka tak do nich budou moci obyvatelé pro své věci přijít za několik dnů.

Objekty mírně poškozené dostaly písmeno B, domy bez problémů A. Místní podnikatelé, majitelé domů i obyvatelé si včera poprvé mohli s sebou do zóny přivést pomocníky na úklid. Do čtvrti je možné vejít třemi vstupy téměř bez čekání.

Po předložení občanského průkazu, živnostenského listu či výpisu z katastru nemovitostí získají lidé vstupní kartu s červeným písmenem R jako rezident. Jejich pomocníci a doprovod obdrží stejný průkaz, jen se zeleným pruhem. Magistrát tak chce zamezit tomu, aby do Karlína chodili diváci či zloději. Někteří nájemníci do svých zaplavených bytů ještě nepřišli, a brzdí tak úklid v domech.

Stavební čety teď budou podle radnice provizorně zajišťovat ty domy v Karlíně, které statici označili za nepřístupné. Podle ředitele pražského magistrátu Zdeňka Zajíčka si z nich budou moci jejich obyvatelé během několika dnů odnést část věcí.

"Podle posledních informací by měly být všechny objekty po statickém zabezpečení přístupné," upřesnil Zajíček.

I starosta Prahy 8 Josef Nosek potvrdil, že chce městská část zjednodušit úřední postupy přístupu do Karlína. Kontrola lidí ale dál zůstane, protože asi dvě desítky staveb dál ohrožují lidské životy.

O víkendu bude nahrubo uklizeno
Do neděle má na hlavních ulicích fungovat veřejné osvětlení, napojené provizorně na agregáty. Během víkendu skončí v Karlíně hrubý úklid.

Podle mluvčího magistrátu Martina Kupky celou nebezpečnou zónu Karlína hlídá policie. V případě potřeby se policisté přesunují do problémových míst.

Policie tak například dopoledne nově zavřela okolí Hudebního divadla v Karlíně. Statici totiž nevěděli, co s budovou velká voda udělala.

Pracovníci divadla podle ředitele pražského odboru správy majetku Radka Svobody slyšeli v budově podivné zvuky. Domnívali se, že něco není vpořádku. Nakonec se ukázalo, že neobvyklý hluk způsobilo odčerpávání vody z okolních domů.

V karlínském divadle voda zatopila zkušebny, hlediště i jeviště až po orchestřiště, zrcadlové foyer i divadlo Semafor, které zde sídlí. Škody se zatím odhadují na 110 milionů korun.

Křižíkova ulice ale byla později otevřena. Dál zůstává naopak zavřený chodník a dva jízdní pruhy vozovky kolem divadla, jejichž případné pohyby nyní odborníci sledují. Zbývající dva pruhy a protější chodník jsou volné. 

Fungují také všechny tři vstupy do zóny, kde ještě nedávno stála voda. Místní obyvatelé a podnikatelé se do Karlína mohou dostat ulicí Křížíkovou u nádraží Florenc, na křižovatce Sokolovské a Březinovy a na křižovatce Husitské a Trocnovské.

Karlínští mají dát nebezpečné věci před domy
Kvůli nefunkční čistírně odpadních vod v Bubenči by se měli Pražané dál snažit nezatěžovat kanalizaci, neboť do vody unikají veškeré nečistoty z metropole.

Před své domy by ale měli nebezpečné chemikálie a oleje dávat jen lidé v zaplaveném Karlíně, ostatní Pražané mají nebezpečný odpad třídit, tak jako obvykle. 

Velkým problémem se ale podle policie nově stávají bezdomovci, kteří z hromad před zatopenými objekty berou potraviny určené k likvidaci. Radnice tvrdí, že se tak zvyšuje riziko přenosu nemocí.

Doprava v metropoli bude dál stát
Pražský magistrát také rozhodl, že zatím neobnoví dopravu v Letenském tunelu. Auta nepustí ani na Štefánikův most, Rašínovo nábřeží a na Těšnov.

Podle primátorova náměstka Martina Hejla je hlavním důvodem stav domu na rohu
Stárkovy a Klimentské ulice, který sledují statici. "Nevíme, co by s domem doprava udělala," upřesnil Hejl.

Odhadl, že termín otevření oblasti pro motoristy se posune asi o deset dní. Řidiči nyní mohou využívat jen most Závodu míru ve Zbraslavi, Barrandovský most, most Barikádníků a Hlávkův most.

Po vnitřních mostech jezdí jen hromadná doprava, mohou po nich chodit pěší a
jezdit cyklisté.

O jiný byt žádají stovky Pražanů
Stovky Pražanů už kvůli záplavám požádaly město o byt. Radní Zdeněk Kovářík řekl, že prioritu mají žádosti těch, jejichž domy při velké vodě spadly. První takto postižení Pražané se možná do obecních bytů nastěhují už v pondělí. Podle prvotních odhadů město pro zaplavené potřebuje 2300 až 3000 bytů. Kovářík uvedl, že nyní má magistrát 268 volných bytů.

S postiženými lidmi budou úředníci uzavírat nájemní smlouvy na jeden rok. Obyvatelé, kteří přišli o střechu nad hlavou, ale zde budou patrně moci zůstat déle.

Služba v Karlíně: zima, hlad, únava

Nemáte něco k jídlu? Pokaždé, když dobrovolník Petr Martínek projíždí se svou dodávkou zaplaveným a vylidněným pražským Karlínem, dostane od policejní hlídky tuhle otázku. Petr Martínek rozváží přes den humanitární pomoc Červeného kříže po celé zemi. V noci vozí kávu a sušenky policistům a vojákům, kteří hlídají opuštěný majetek obyvatel Karlína.

"Začal jsem za nimi jezdit, když jsem viděl, v jak hrozných podmínkách tu musí být. To je skoro jako za války. Není pravda, že dostávají dost jídla nebo pití. To pochopíš, až uvidíš osmnáctileté studentky vojenského gymnázia, jak tam v noci, kdy už je celkem zima, prosí o kafe," říká Petr.

Policisty a vojáky překřtil na "zombíky". Když někde za tmy zastaví u dvou z nich, hned se jich vyrojí pět šest dalších. Většinou řeknou, že nedostali pořádně najíst, že spali dvě hodiny, a slušně poprosí alespoň o kávu. "Jídlo nemám, jenom sušenky... Jídlo mi zakázali vozit. Prý vás chci otrávit," odpovídá Petr Martínek.

Zákaz vozit jídlo do nočního Karlína mu dali lidé z Červeného kříže. Bylo to poté, co pražská policie oznámila, že by se mělo prověřit, jestli někdo nedává policistům a vojákům zkažené jídlo.

Jak se hlídá Karlín
Do Karlína vjíždíme ve čtvrtek v sedm večer. Povodeň tu napáchala největší škody z celé Prahy. Většina ulic je už bez bahna, ale všude je cítit zápach plísně a zatuchliny. Chodníky jsou přecpané zmáčeným nábytkem a koberci. Hnědočerné hromady někde dosahují třímetrové výšky. Ze sklepů se táhnou hadice a všude vrčí čerpadla, která bez přestání vysávají vodu ze sklepů.

Tu a tam jsou vidět lidi, jak z domů vynášejí další a další kusy zničeného nábytku. Všichni jsou zticha a pracují. "Viděli jsme tu člověka, který se podle všeho zbláznil. Z ničeho nic začal uprostřed toho harampádí tancovat a něco vykřikoval," vypráví Petr Martínek.
Brzy zastavujeme u první hlídky. Jsou to dvě studentky vojenského gymnázia z Vyškova a pražská policistka.
"Kafe?"
"No jasně a nemáte něco k jídlu?" ptá se policistka.
Holky se spokojí i se sušenkami. "V pondělí nám přivezli guláš, ale nebylo to k jídlu a stálo to dvacku. Hodně nás to nechtělo jíst, asi proto nám pak v úterý ani ve středu nepřivezli nic teplého," říká policistka.

Jedeme k dalšímu stanovišti. Opět rozléváme kávu. Tentokrát dvěma vojákům a jednomu policistovi. Ten potvrzuje slova své kolegyně. "Jestli můžete, jeďte támhle na konec ulice. Kluci nemají nic k pití, tak jestli jim dáte nějakou vodu," vzkazuje.

Další hlídka potřebuje nejen vodu, ale i tužkové baterky do svítilny. Ani po doplnění energie moc nesvítí. "No, a s tím mají hlídat Karlín. V pondělí večer po evakuaci tu v jednom baráku někdo pobíhal s baterkou z bytu do bytu. Šli jsme za městskou policií a řekli nám, že nemají rozkaz zasáhnout. Šli jsme za vojáky, ti prý zas musí zůstat na svém stanovišti a nemají zbraň. Šli jsme za policistou, ten zase řekl, že by tam měla jít hlídka, která je blíž, ale že nemá vysílačku, aby jim to řekl," vypráví Petr.

Kolem jedenácté večer mu došla káva a baterie v dodávce. Skupince asi deseti vojáků rozdal sušenky a ukončil humanitární pomoc hladovým policistům a vojákům, kteří mají bránit rabování.

Armáda: Jídla je dostatek
"Tvrdím, že zásobování vojáků v Karlíně je nadstandardní," řekl včera velitel sil územní obrany Vladimír Sova. Každý voják, který slouží v Karlíně, podle něj dostává vydatnou teplou snídani a vydatnou teplou večeři. "Potíž je ale možná v tom, že se v těchto oblastech likvidují následky povodní a nesmí se tam z hygienických důvodů jíst. Vojáci musí tento prostor opustit, pečlivě se dezinfikovat a teprve potom jim můžeme vydat stravu. Možná si vám stěžoval někdo, kdo toto povinné kolečko není ochoten absolvovat," dodal Sova.

Pražská policie ale připouští, že zásobování nefunguje jak má. "Snažíme se to řešit," řekla včera Eva Miklíková z jejího tiskového oddělení.       (gaz)

Interiér této první rekonstruované karlínské fabriky vyzdobil svými díly sochař David Černý. (22. listopadu 2001)

Interiér této první rekonstruované karlínské fabriky vyzdobil svými díly sochař David Černý. (22. listopadu 2001)

V Křižíkově ulici se zřítila část dvojdomu určeného k demolici. (15. srpna 2002)

Pražský Karlín po povodni, 17. srpna 2002

Zničený chodník v pražském Karlíně, 17. srpna 2002

V neděli nad ránem se zřítil dům v pražské Sokolovské ulici u stanice metra Florenc (18. srpna 2002).

V neděli nad ránem se zřítil dům v pražské Sokolovské ulici u stanice metra Florenc (18. srpna 2002).

Pražský magistrát uzavřel ohrožené části pražského Karlína (18. srpna 2002).

Pražský magistrát otevřel některé části pražského Karlína.

Záchranáři s rouškou zasahují v pražské čtvrti Karlín. (18. srpna 2002)

Obyvatelé Karlína čekají na to, až je úředníci pustí do bytů. Tam budou likvidovat staré potraviny, 21. srpna 2002

S vyklízením bytů v pražském Karlíně pomáhali vojáci, 21. srpna 2002

Vojáci si myjí ruce poté, co pomáhali s vyklízením bytů v pražském Karlíně, 21. srpna 2002

Vojáci vynášejí pytle se zkaženým jídlem z jedné z karlínských restaurací, 21. srpna 2002

Obyvatelé Karlína, který magistrát po povodních otevřel, 21. srpna 2002

Obyvatelé pražského Karlína při úklidu. Poté co ve středu zlikvidovali zkažené jídlo, pustili se do úklidu svých domovů, 22. srpna 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz