Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha přišla kvůli chybám při zavádění Opencard o 43 milionů

  20:06aktualizováno  20:06
Pochybení, k nimž došlo v souvislosti se zaváděním karty Opencard, přišla Prahu na 43 milionů. Informovala o tom Česká televize s odvoláním na občanské sdružení Oživení, které škody sečetlo. Město peníze promrhalo například tím, že zaplatilo dvakrát za některé zakázky nebo nevymáhalo smluvní sankce.

Praha zaplatila 17 milionů za hybridní karty, které jsou ale zastaralé a nyní je město stahuje. | foto: MF DNES

Praze se nevyplatilo ani to, že s Opencard vsadila na zastaralou technologii. Podle ČT se bude analýzou zabývat magistrátní komise pro transparentní a veřejnou správu. Sám magistrát se ke škodám dosud nevyjádřil, protože případ neuzavřela policie.

Oživení spočítalo, že pochybení úředníků stálo miliony. Sedmnáct milionů zaplatila Praha za hybridní karty, které město nakoupilo v roce 2006, ale už tehdy byla technologie zastaralá a náchylná ke zneužití osobních údajů. Nyní tak Praha tyto karty z oběhu opět stahuje.

"Město vycházelo z doporučení firmy Haguess a nakoupilo zbytečně hybridní karty, které už pravděpodobně nikdy nebudou v projektu využity. Jedná se o zmařenou investici," popsal pro ČT Martin Kameník ze sdružení Oživení.

Další miliony město zbytečně vydalo, když některé faktury dodavatelské firmě Haguess zaplatilo dvakrát. Chybu odhalil první ze tří auditů projektu, Oživení škody ze zdvojených plateb vyčíslilo na 4,7 milionu korun (čtěte více o auditu).

Město zbytečně tratilo i na tom, že nevymáhalo sankce za nedodržení termínu. Ty přitom obsahovaly všechny smlouvy mezi magistrátem a firmou Haguess. Podle auditů měla společnost zaplatit nejméně sedmkrát, tím by Praha získala 21 milionů.

Na Opencard si posvítí i finanční úřad

"Z toho materiálu vyplývá, že by magistrát měl podat trestní oznámení na konkrétní lidi za kontrolní prohřešky," řekla ČT pražská opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ).

Magistrát se ke škodám vyjadřovat nechce, dokud případ neuzavře policie, která ho vyšetřuje už několik měsíců, řekl mluvčí projektu Martin Opatrný.

Kromě komise pro transparentní veřejnou správu se bude projektem Opencard zabývat také finanční úřad. Podnět mu podala zastupitelka Jana Ryšlinková, která chce dosáhnout daňové kontroly u firem Haguess a Allshare, jež se na Opencard podílely (Zastupitelka Ryšlinková chce kvůli Opencard daňovou kontrolu v Haguess).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz