Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha předělá miliardovou zakázku na přestavbu čističky odpadních vod

  12:10aktualizováno  13:30
Zakázku v řádu deseti miliard korun na rekonstrukci čističky odpadních vod Praha totálně předělá. Primátor Bohuslav Svoboda za ODS oznámil, že o tom rozhodli radní hlavního města. "Otevřeme výběrové řízení širšímu okruhu uchazečů," řekl Svoboda. Jednadvacátého února město zveřejní nové podmínky, obálky s nabídkami otevře 14. dubna.

Praha předělá podle primátora Bohuslava Svobody výběrové řízení na čističku odpadních vod. Otevírat obálky s nabídkami se budou 14. dubna. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Dali jsme přednost tomuto řešení před zrušením tendru," uvedl primátor. Už začátkem roku avizoval, že má k dispozici právní posudek, který radí buď tendr zrušit, nebo přepracovat.

Kromě revize zadávací dokumentace vznikne podle Svobody poradní komise rady, ve které budou odborníci, zástupci ministerstva životního prostředí či Pražské vodohospodářské společnosti.

Úplné zrušení tendru požaduje TOP 09. Rekonstrukce čističky odpadních vod v Praze, která ještě nezačala, stála už podle této strany 275 milionů korun. TOP 09 kritizuje smlouvu, kterou má město s advokátní kanceláří Jansta, Kostka a spol.

Odměna pro právníka Janstu je vysoká, kritizuje TOP 09. Je standardní, namítá primátor

Zdeněk Tůma ve volebním štábu TOP09 (16.října 2010)

Smlouva podle TOP 09 garantuje kanceláři advokáta Miroslava Jansty 56 milionů korun a za jednotlivé právní úkony město platí až osm tisíc korun za hodinu. To považuje TOP 09 za nestandardní. "Připadá nám ta částka dost vysoká," uvedl zastupitel za TOP 09 Zdeněk Tůma. Navíc když podle něj není jasné, zda byla příprava výběrového řízení v pořádku.

Tůma řekl iDNES.cz, že když ještě působil v České národní bance, nedosahovaly smlouvy s právníky, které si najímala, takových výšek.

"Nemohu jako advokát komentovat smlouvy s klienty ani to, kdo je nebo není náš klient," reagoval pro iDNES:cz Miroslav Jansta. Podle primátora Svobody je smlouva s kanceláří Jansta, Kostka a spol. standardní.

Dalších 65 milionů podle pražského zastupitele za TOP 09 Pavla Richtera stálo vypracování projektu pro stavební povolení. Není přitom stále jasné, zda nepůjde o vyhozené peníze.

TOP 09 se dlouhodobě snaží o to, aby Praha zrušila výběrové řízení, které vypsala loni na podzim, těsně před komunálními volbami. Svoboda odmítl její žádost, aby se tento bod dostal na jednání čtvrtečního zastupitelstva.

Problémem pro čerpání evropských peněz je smlouva s Veolií do roku 2028

Přestavba pražské čističky má stát více než 10 miliard korun, přičemž není jasné, zda se městu podaří získat téměř šestimiliardovou dotaci z evropských peněz. Problémem je totiž smlouva města s vodárenskou společností Veolia, která je platná až do roku 2028, což je v rozporu s možností čerpat evropské peníze. Jednou z možností je, že čistička bude ze smlouvy města s Veolií vyňata.

Libor Michálek

Aby dohadů kolem čističky nebylo málo, přišel ještě v prosinci bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek s tím, že tendr by mohl být uměle předražen, aby z toho lidé z ODS mohli inkasovat půl miliardy korun. ODS to kategoricky odmítla.

Michálek si tajně pořizoval nahrávky ze svých setkání s tehdejším ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem a jeho poradcem Martinem Knetigem. Knetig na něj tlačil, aby pomohl manipulovat výběrová řízení kvůli tomu, aby byly peníze na financování Drobilovy politické kariéry. Drobila to stálo místo ve vládě, ale ještě před tím stačil Michálka odvolat z funkce.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz