Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nutně potřebuje další zubaře

  7:31aktualizováno  7:31
Praha - Kdo se postará o zuby Pražanů? Už nyní musí lidé v metropoli čekat na návštěvu u zubaře několik týdnů a prognóza do budoucnosti je ještě horší. Pokud někoho v Praze rozbolí zuby a nemá 'svého' zubaře, stále častěji musí bolest přetrpět pod sedativy a počkat, až začne ordinovat první pomoc v Palackého ulici. Většinou totiž takového pacienta žádný jiný stomatolog neošetří. A situace má být s přibývajícími lety ještě horší.

"Do deseti let má podle statistik v Praze dojít k redukci současného stavu čtrnácti set stomatologů možná až na polovinu," varuje prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Zároveň upozorňuje, že v naprosté většině obvodů musí stomatologové kvůli pracovnímu vytížení nové klienty odmítat.

Na tento trend nedokáže reagovat ani ministerstvo zdravotnictví, protože studujících zubařů je stále méně, přestože poptávka je stále větší. "Absolventů stomatologie začíná být nedostatek," potvrzuje prezident komory. 

Lékařské fakulty by podle Pekárka měly do prvních ročníků přijímat minimálně dvojnásobný počet posluchačů než nyní. Také proto, že se věkové složení zubních lékařů blíží padesáti letům a dvě třetiny z nich tvoří ženy, ovlivní během několika let jejich odchod do důchodu počty aktivně působících stomatologů.

Počet nově přijímaných studentů stomatologie se však v blízké době rozhodně nezmění. "Prostor pro ně sice máme, v minulosti jsme měli studentů dokonce dvakrát více, ale fakulta by to v současnosti ekonomicky neutáhla," řekl děkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy Štěpán Svačina.

Podle něho jsou vinni politici. "I když jsme se o navýšení již několikrát pokoušeli, nenalezli jsme odezvu. Nebyla politická odvaha," stěžuje si děkan. 

Z vyjádření některých stomatologů vyplývá, že zájem o jejich služby je enormní.
Zubní lékařka Jaroslava Burianová, která má svou ordinaci v centru, na Václavském náměstí, už nové pacienty nepřijímá. "V evidenci mám přes dva tisíce pacientů a neberu ani akutní případy, protože mám ordinaci v uzavřeném objektu a nikdo neobjednaný se ke mně nedostane," říká lékařka, která si stěžuje, že tří- až čtyřtýdenní objednací lhůty bude muset zřejmě ještě prodloužit.

Podle Burianové se při současných technologiích a cenách vyplatí lékaři ošetřit jediného platícího pacienta než provést desítku výkonů hrazených VZP.

Dva tisíce registrovaných pacientů pravidelně ošetřuje ve své ordinaci stomatoložka Radmila Vojtová ze zdravotnického zařízení v Praze 6. "V našem obvodě působí podle statistiky České stomatologické komory oproti jiným částem Prahy dostačující množství zubařů," říká Vojtová. Přesto ona i její kolegové musí pacienty odmítat. "S nárůstem pacientů se prodlužují objednací lhůty a vzhledem k tomu, že většinou dopoledne musíme ošetřit akutní případy, není v našich silách další klienty přibírat," míní.

Problém s nedostatkem zubních lékařů vidí Radmila Vojtová v tom, že absolvent lékařské fakulty ihned po dokončení studií nemá kam nastoupit. Navíc platí velmi přísné požadavky. "Mladý absolvent si nemůže otevřít vlastní ordinaci, protože je povinen nejprve složit atestaci a po určitou dobu absolvovat praxi u jiného lékaře, tzv. učitele, který na něho dohlíží," vysvětluje narůstající nedostatek zubních lékařů. "Licenci opravňující k výkonu vlastní praxe získá, až když splní určený počet zákroků," dodává.

Zubní lékařka Jaroslava Burianová dokumentuje kritický stav i na dalších příkladech. Ideální situace by podle zubního lékaře Petra Kuvíka z Korunní ulice v Praze 2 nastala tehdy, kdyby mohl ošetřit přibližně čtyři pacienty denně.

"Na výkon bych měl víc času a mohl bych provést víc zákroků," stěžuje si Kuvík, kterého denně navštíví v průměru kolem deseti klientů. I on potvrzuje zhoršující se trend. "Staří praktici odcházejí do důchodu, studentů je málo," uvedl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz