Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nestihla odklidit sníh z desítek ulic, řeší už stovku zraněných

  12:36aktualizováno  12:36
Od sněhové kalamity v Praze uplynul téměř měsíc, ale ve městě jsou desítky neuklizených ulic. Většinou nepatří do seznamu míst, kde se sníh odklízí. Jejich obyvatelé mají smůlu a musí si poradit sami. Magistrát eviduje už stovku žádostí o náhradu pojistného od lidí, kteří se na chodnících města zranili.

Sníh v Praze pomalu taje a nový už se na město nesype. Pražany přesto trápí ulice, které nejsou pořádně odklizené nebo namrzlé a nedá se po nich téměř projít. Týká se to většinou nejmenších uliček a slepých ulic.

"Pozor padá led" nepomůže

Cedule majitele před zodpovědností neuchrání

Komplikace dokládají stížnosti a žádosti o náhradu pojistného za úrazy. "Magistrát k dnešnímu dni eviduje stovku žádostí o náhradu pojistného za úraz, který lidé utrpěli na městském chodníku," uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Kolik stál úklid sněhu

"Předběžný odhad celkových finančních nákladů na zimní údržbu komunikací během období náhlého přívalu sněhu v době od 8. ledna do 19. ledna je asi 148,7 milionů korun," řekla mluvčí TSK Tereza Balatková. Z této částky pak za odvoz sněhu a zimní údržbu neudržovaných silnic a chodníků zaplatí TSK resp. magistrát 21,5 milionu korun. "Nejedná se o konečné číslo, to budou technické služby znát v půlce února," dodala mluvčí.

Scházejí se i stížnosti na špatně uklizené nebo neprůchozí chodníky. "K nám přišlo asi dvacet stížností souvisejících se zimní údržbou chodníků a jedna žádost na proplacení pojistného," informovala například zástupkyně starosty Prahy 12 Hana Jandová.

Málo peněz a sníh ze střech

Právě okrajovým pražským částem na úklid sněhu chybějí peníze; letošní rozpočet Prahy 12 na zimní údržbu ve výši 1,9 milionu prý zoufale nestačí.

"Bohužel nemáme jak kapacity na vyvážení všeho sněhu, tak finance. Některé ulice tedy nejsou protaženy. Ale jsou to ty, které byly vyřazeny z pravidelné údržby. Snažíme se tedy alespoň řešit naléhavé případy, jako je sníh na kanálu, kvůli kterému se vytvořilo na vozovce jezírko," dodala Jandová.

Problém je podle ostatních městských částí také ve sněhu, který padá ze střech. Z odklízení se pak stává sisyfovská práce.

Praha 12 má na starosti asi 60 kilometrů komunikací a jednou tolik chodníků. "Snažíme se pomáhat i magistrátním technickým službám tam, kde to nezvládnou. A odklízíme také chodníky, na které se zimní údržba nevztahuje, například u polikliniky nebo úřadu," dodala Jandová.

Kde se sníh a led neuklízí

Podívejte se, zda město v zimě udržuje vaši ulici

Podobně to řeší ostatní městské části. A především na okrajích města pomáhají také obyvatelé. "Pěší chodníky jsou z větší části uklizené. Na zledovatělých úsecích ale stále probíhá posyp inertním materiálem a silnější zledovatělé vrstvy sněhu jsou dál průběžně ručně odstraňovány," vzkázal mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

"Radnice Prahy 11 chodníky, o které se má starat magistrát, při kalamitě nebo po upozornění občanů a v naléhavých situacích také odklízí. Sníh na ulicích odklízí i mnoho majitelů domů, kteří to již dělat nemusí a přesto pomáhají," uvedla mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Uklízí se podle priority

Město i jeho části odklízí sníh ze silnic a chodníků podle plánu zimní údržby, který se řídí vyhláškou číslo 45/1997 Sb. hlavního města Prahy. Zatímco o chodníky se magistrát dělí s jednotlivými částmi, odklízení cest je většinou na magistrátu, respektive na Technické správě komunikací (TSK). Ta ale všechno nestíhá.

"Není možné stihnout všechno, silnicím se tedy dávají priority. Nejprve se ošetřují tahy s prioritou jedna, které jsou ještě rozdělené na písmena A a B - áčka musí být odklízeny do 2 hodin, béčka pak do 4 hodin. V momentě, kdy jsou uklizeny komunikace s vyšší prioritou, jde se na prioritu nižší. Ještě v úterý jsme ale jeli na lokální výjezdy, kde jsme solí ošetřovali mokré vozovky, které v noci namrzají," vysvětlila mluvčí Technické správy komunikací Tereza Balatková, proč jsou některé uličky stále zasypané nebo jen provizorně protažené.

Neudržované chodníky v Brně (Křídlovická ulice 12. ledna)

Některé ulice se neošetřují vůbec a myslí se na ně jen v případě velkých přívalů sněhu. Jinak je to právě na času a penězích městských částí nebo na vlastnících domů v ulicích.

Zapomíná se také na chodníky v parku, kde mají problémy především starší lidé a maminky s kočárky. Tyto cesty radnice většinou označují značkami s upozorněním na to, že se místo neošetřuje. "Značky upozorňující na neudržované úseky radnice užívá pouze na komunikacích v parcích, které jsou v zimě mimo provoz," uvedl mluvčí radnice Prahy 3 Jan Sotona.

Neuklizené chodníky trápí i ostatní města v zemi. Například město Jeseník má protaženy jen nejdůležitější chodníky. Situaci v městě neustále komplikuje padající sníh, který začali místní odvážet. Ani v Brně nezbývají na úklid chodníků peníze a starostové to řeší cedulkami s upozorněním. - čtěte také Venku je to o zdraví, říkají Brňané při pohledu na zmrzlé chodníky

Plán zimní údržby

TSK se stará o 1290 kilometrů silnic prvního pořadí, 514 kilometrů silnic druhého pořadí a 307 kilometrů silnic třetího pořadí. K tomu musí ošetřit 250 hektarů chodníků.
Chodníky jsou rozděleny do pořadí důležitosti:
1. pořadí - zahrnuje zejména přístupové cesty k objektům, v nichž mají sídlo státní orgány ČR, orgány hlavního města Prahy a městských částí, k objektům škol, zdravotnických, sociálních a kulturních zařízení, ke stanicím metra, k vlakovým a autobusovým nádražím, dále pěší zóny, schody a přechodové lávky, zastávky veřejné linkové dopravy a přístupy k nim, vybrané chodníky hlavních komunikací.
2. pořadí - zahrnuje ostatní chodníky zařazené do zimní údržby komunikací.
Neudržované - chodníky, na nichž není třeba vykonávat údržbu z důvodu malého dopravního významu - jsou zařazeny ve vyhlášce.

Zdroj: TSKHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz