Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nemůže vypovědět smlouvy na poruchové tramvaje ForCity

  10:32aktualizováno  10:32
Pražský Dopravní podnik bude muset od dodavatele odebrat za 18 miliard korun všech 250 nových tramvají ForCity, a to i přesto, že jsou poruchové. Smlouvy mezi dopravcem a společností Škoda Transportation, ve kterých je nákup tohoto počtu souprav stanoven, není totiž prakticky možné vypovědět.

Ilustrační snímek | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Na tuto skutečnost upozornila analýza, kterou si koncem minulého roku nechal vypracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda, píší Hospodářské noviny.

Na nových pražských tramvajích ForCity se po ujetí přibližně 25 tisíc kilometrů projevila závada na kolech od německé firmy GMT, která je dodává výrobci tramvají, plzeňské společnosti Škoda Transportation. Závada se týká konkrétně gumové součásti kol, jež má zabránit vibracím a tlumit nárazy a hluk.

Dopravní podnik byl proto v září nucen stáhnout z provozu dvaadvacet souprav ForCity. U jedenácti z nich se objevila technologická závada, dalších jedenáct bylo odstaveno preventivně. V provozu tak na pražských tratích zůstalo pouze osm nových tramvají (více čtěte zde).

Smlouva uzavřená mezi dopravcem a dodavatelem je podle právníků napsaná tak, že od ní Dopravní podnik prakticky nemůže odstoupit. "Rámcová smlouva neupravuje specificky možnost odstoupení od smlouvy a pouze obecně stanoví, že každá ze smluvních stran je oprávněna odstoupit od smlouvy pouze v případech stanovených zákonem," stojí v dokumentu.

Škoda by musela zásadním způsobem porušit své závazky

Dopravní podnik je tak povinen odebrat všechny dohodnuté soupravy tramvají, a to i přesto, že se na některých z nich objevila závada. Dopravce by měl možnost od nevýhodných smluv odstoupit jen v případě, že Škoda dodá soupravy s prodlením delším než 120 dní.

"Takové odstoupení od smlouvy ale samozřejmě nemá vliv na již dodané tramvaje ani na druhou kupní smlouvu na dodávku 200 kusů tramvají z května roku 2006," stojí v právním dokumentu.

Dopravní podnik by mohl smlouvu vypovědět také za situace, kdy minimálně dvacet procent již dodaných tramvají bude v jednom okamžiku odstaveno mimo provoz kvůli zdržení oprav u Škody Transportation. "Právo na odstoupení od smluv ze strany dopravce je natolik ztíženo formulací různých podmínek, že by
na straně Škoda Transportation muselo dojít k trvalému a zcela flagrantnímu porušování závazku," píší v dokumentu advokáti.

Do konce ledna nebude dodavatel přičítat další penále

Dopravnímu podniku, který dosud Škodě Transportation za dodané tramvaje nezaplatil, naskakuje také vysoké penále. Dodavateli tak dluží jednu miliardu a 357 milionů korun. Každý den pak pražskému dopravci naskakuje pokuta 246 210 korun. Celkové penále se tak už vyšplhalo na zhruba 140 milionů korun.

I proto se pražský magistrát s plzeňskou firmou dohodl, že minimálně do konce měsíce žádné další penále naskakovat nebude. "Jsme s nimi dohodnuti na odložení pokut do 30. ledna," řekl Hospodářským novinám primátor Svoboda.

Škoda Transportation je prý ochotná s magistrátem vyjednávat. "Čekáme na to, až od nich dostaneme nějaký návrh. Dali jsme jim období, kdy nebudeme uplatňovat žádné sankce, které vyplývají z opožděných plateb, a bereme jak Dopravní podnik, tak magistrát za spolehlivého a důležitého obchodního partnera," řekla mluvčí firmy Lubomíra Černá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz