Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha kvůli krizi šetří, ale zároveň i utrácí. Navíc si chce půjčit

  13:39aktualizováno  13:39
Hospodářská recese dopadla i na rozpočet hlavního města. Podle nové analýzy společnosti PricewaterhouseCoopers, kterou si objednal magistrát, přijde letos město o 2,9 miliardy korun. O tolik méně vybere na daních. Radní už schválili dokument, který shrnuje, jaké projekty padnou krizi za oběť.

Musíme šetřit, a to i navzdory konzervativně nastavenému rozpočtu a škrtům po auditech, říká primátor Bém. (Ilustrační foto) | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

K ledu tak poslali třeba kandidaturu Prahy na olympiádu v roce 2020 - velký sen primátora Pavla Béma, do něhož město nalilo 70 milionů korun. "Všichni si musí utahovat opasky, a my proto nemůžeme investovat do takového projektu," uznal včera po jednání Bém. - čtěte Praha ustoupila od olympijské kandidatury na hry v roce 2020 

Pokud dokument schválí zastupitelé, nebude také dokončena nová silnice mezi Stodůlkami a Jinočany, která letos přijde o 100 milionů, úspory čekají i projekt OpenCard, kde se škrtá 45 milionů. Bez 300 milionů se nepostaví ani protipovodňové hráze na severu a jihu Prahy a 400 milionů oželí Ústřední čistírna odpadních vod v Troji. Odložena bude také oprava Hlávkova mostu či stavba silnic v Čimicích.
 
Město si tak udělalo rezervu 875 milionů. "Musíme šetřit - navzdory konzervativně nastavenému rozpočtu i škrtům po auditech, které meziročně ušetřily 1,5 miliardy," komentoval úsporná opatření Bém.

Stamiliony na nové tramvaje...

Přitom se však Praha nechystá jen škrtat - třeba kondici Dopravního podniku vyspraví 1,23 miliardy. Peníze dopravce využije na nákup pěti nových souprav metra na trasu C, tramvají Porsche a ekologických bezbariérových autobusů.

Příjmy 2009

Schválený rozpočet 41,3 mld.
Nynější odhad města 38,4 mld.
Odhad opozice 38,3 mld.
Odhad MF DNES 37,3 mld.

"To je pro nás velmi dobrá zpráva, můžeme začít kupovat nové autobusy. Poslední léta jsme se museli spokojit jen s opravami, teď nabídneme Pražanům nové, k životnímu prostředí šetrné vozy," liboval si ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.

Nové soupravy metra zase zkrátí interval na trase C na 110 sekund.

Proč vysmýčenou kasu městského dopravce magistrát dodatečně plní? Podnik není schopen se seškrtanými dotacemi plnit smlouvy s dodavateli jen z vlastních zdrojů.

... i na školní jídelny

Více peněz plánuje město proti schválenému rozpočtu vložit také do obnovy škol, školních jídelen, mateřských škol, na nákup odpadkových košů, lepší zeleň v parcích i na údržbu chodníků.
 
Praha může utrácet díky tomu, že má za sebou personální a organizační "čistky" na úřadě a ve většině příspěvkových organizací.

"Kde se audity neudělaly, tam budou v nejbližší době," zdůraznil Bém. Také za první tři měsíce letošního roku úřad "vydělal" o 2,2 miliardy korun víc, než utratil.

Praha je fit, nedojde jí brzy dech?

Po finanční stránce je Praha, řečeno sportovní terminologií, fit. Je jednou z mála obcí, která v Česku dlouhodobě hospodaří s přebytkem a přitom odmítá doping - půjčky od bank.

Magistrát se zbavil přebytečných kil - na návrh auditorů zefektivnil práci a propustil nepotřebné úředníky. A v úterý metropole svoji dobrou kondici dokázala na finančním hřišti, když splatila část svých starších dluhů ve výši 6,9 miliardy korun. Ty si město půjčilo před deseti lety na výstavbu tramvajové trati na Barrandov a dostavbu trasy metra B.

"Dluhy se mají platit včas a to jsme udělali," podotkl primátor Pavel Bém (ODS).

Podle ekonomů společnosti PricewaterhouseCoopers ani hospodářská krize a výpadek téměř tří miliard z příjmů z daní nemají okamžitý dopad na hospodaření města. "Finanční majetek města dává prostor k nahrazení propadu až do výše 13,6 miliardy," píše se v analýze, již ekonomové pro úřad vypracovali.

Stejně jako každý sportovec, kterému zčistajasna odejde forma, má i Praha před sebou těžké chvíle. V následujících čtyřech letech se totiž o splátku dluhu přihlásí další věřitelé. "V letech 2011 až 2013 bude třeba snížit objem investic o 1,4 až 6,4 miliardy korun ročně s ohledem na plánované splátky," straší ekonomové.

Město si půjčí, a ještě vydělá

Ti také doporučují, aby si město příští rok půjčilo 4,2 miliardy korun. "V této chvíli o ničem takovém neuvažujeme. Pokud ano, tak jen za takových podmínek, aby to pro nás bylo výhodné," naráží Bém na fakt, že díky svému dobrému kreditu dosáhne Praha na velmi nízký úrok.
 
Pokud by zároveň nakoupila například státní dluhopisy za vyšší úrok, pak na celé transakci dokonce vydělá.

Kde budou radní škrtat či naopak přidávat

DOPRAVNÍ PODNIK
Jedna z mála organizací, které na včerejší úpravě rozpočtu hlavního města vydělaly. Dopravce se potýká s vážnými finančními potížemi, protože na letošní rok dostal od magistrátu o poznání nižší dotace než v předchozích letech. Neměl na platbu již uzavřených zakázek a začal omezovat provoz. Do Letňan zajíždí jen každá druhá souprava.
Nákup souprav metra
Potřeba peněz 400 mil.
Schválený rozpočet 0
Navýšení 230 mil.
Nákup tramvají Porsche
Potřeba peněz 659,5 mil.
Schválený rozpočet 200 mil.
Navýšení 500 mil.
Nákup autobusů
Potřeba peněz 500 mil.
Schválený rozpočet 0
Navýšení 500 mil.

ÚKLID, ŠKOLY, ZELEŇ
Více peněz půjde i na obnovu škol či jiných školských zařízení. Magistrát navýší výdaje v této oblasti o 270 milionů. Magistrát reaguje i na novelu zákona o pozemních komunikacích, kterou přešla na úřad odpovědnost za odklízení sněhu z chodníků ve vlastnictví města. Dosud se o úklid museli postarat vlastníci přilehlých domů. Silničáři získají dalších 13 milionů na nákup odpadkových košů. Tisíc jich bude v ulicích a parcích, dalších 2 238 na zastávkách autobusů. Více peněz půjde i na zeleň.
Zvýšení výdajů
Na obnovu škol 270 mil. Na čištění chodníků 79 mil.
Na údržbu zeleně 155 mil.
Na stavbu kanalizace 200 mil.
Na nové odp. koše 13 mil.

VÝSTAVBA SILNIC
Škrtů se nemusí bát stavebníci pracující na severozápadní části městského okruhu - tedy tunelu Blanka. Přestože opozice navrhuje ukrojit z rozpočtu této stavby půl miliardy s tím, že ji město stejně nestihne letos utratit, radní ji nevyslyšeli. Naopak se odsouvá stavba nové silnice mezi Stodůlkami a Jinočany v Chabech. Tato silnice je léta nedostavěná a město ji chtělo původně dokončit příští rok. Nedokončí. Odkládá se také oprava Hlávkova mostu či dopravní řešení v Čimicích. Škrty
Stavba silnice Chaby 100 mil.
Dopravní telematika 7,6 mil.
Odložené projekty
Dopravní řešení Čimice
Oprava Hlávkova mostu
Snížení nivelity Karlína

PROTIPOVODŇOVÉ ZDI
Na výstavbu protipovodňových opatření zastupitelstvo při schvalování rozpočtu na rok 2009 vyčlenilo 710 milionů korun. Významnou část peněz včera radní z tohoto projektu stáhli. Dohromady 300 milionů. Prý by se stejně neproinvestovaly. Škrty se dotkly také Ústřední čistírny odpadních vod v Troji. Na tu byla v rozpočtu vyčleněna miliarda. Jenže 400 milionů, jež měly být utraceny na obnovu čistírny, jde nyní jinam. Plánování prací se totiž vleče a celou miliardu by dělníci prý stejně letos nestihli prostavět.
Protipovodňová opatření
Schválený rozpočet 710 mil.
Navržené škrty 300 mil.
Ústřední čistírna odpadních vod
Schválený rozpočet 1 mld.
Navržené škrty 400 mil.

OLYMPIÁDA
Nejvíce se světová hospodářská recese dotkla snu města o olympiádě v Praze v roce 2020. Česká metropole kandidaturu na největší sportovní akci vzdala. Včerejším usnesením radních končí komise pro kandidaturu Prahy, postupně se tlumí činnost společnosti Praha olympijská. Město dosud do tohoto projektu investovalo 70 milionů, pak postupně dotace snižovalo. Letos bylo na rozvoj projektu vyčleněno 15 milionů korun, které nyní půjdou na jiné účely. Vedení města včera také uznalo, že se mu po celou dobu olympijských příprav nepodařilo zajistit širší podporu vlády a lidí.
Olympijský sen
Již investováno 70 mil.
V letošním rozpočtu 15 mil.
Navržené škrty 15 mil.


OPENCARD
Úspory se dotknou i projektu Opencard - čipové karty, jež lidem slouží i jako elektronická tramvajenka. Pražské centrum kartových služeb, které nabízí Pražanům služby spojené s kartou Opencard, musí oželet dohromady 45 milionů korun. Podle úředníků se ale škrty nedotknou fungování a provozu Opencard. Jde o peníze, které město oproti plánům ušetřilo. Magistrátní odbor informatiky, který o Opencard pečuje, se musí smířit i s dalším krácením rozpočtu. Osm milionů určených na rozvoj internetových aplikací pro potřeby úřadu i obyvatel města musí odbor odevzdat.
Škrty
Centrum kart. služeb 30 mil.
Kontaktní centrum 15 mil.
Rozvoj webového portálu 8 mil.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

Jiří Běhounek.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání...

Reklamy na Zemanovu knihu obklopily silnice. Podle odborníků se nevyplatí

Reklama na novou knihu Miloše Zemana Dokážeme si vládnout sami

Dokážeme si vládnout sami, hlásá titul nové knihy prezidenta Miloše Zemana. Reklama na publikaci je v posledních dnech...

ČSSD hledá svého zachránce. Strana musí šetřit, a tak „utekla“ z Prahy

Zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD 19. listopadu v Hradci Králové. Na...

„Mám avízo, že by mohl padnout návrh na budoucího předsedu sociální demokracie,“ řekl místopředseda Jan Birke v průběhu...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.