Praha je už normální město, napsal německý list

Berlín - Jedenáct roků po revoluci je Praha skoro normální město. Za těch několik málo let se mnohé změnilo. Platí to o lidech stejně jako o ulicích a náměstích, obchodech a restauracích. Karlův most stojí nezměněn a není na něm poznat, že se počet aut v Praze za tu dobu téměř zdvojnásobil. Města se bezpochyby zmocnilo tržní hospodářství - jednoho domu za druhým, jedné ulice za druhou, jedné čtvrti za druhou, napsal německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Autor článku Karl-Peter Schwarz vzpomíná, jak za starých časů stála v mrazu dlouhá fronta před malým potravinářským krámkem v Mostecké ulici, vedoucí na Karlův most.
Podívejte se na stránky FAZ v nabídce web.

Ostatní obchody měly vyprodané zboží nebo se v nich dostaly koupit jen konzervy,
sušenky a sladký sekt, některé byly vůbec zavřené. Týden před Vánocemi se už v české metropoli nedalo koupit ani pivo. Na dveřích státních restaurací visel nápis "Obsazeno", i když v nich bylo prázdno, ale personálu se už prostě před svátky nechtělo pracovat.

Žít tehdy v Praze znamenalo jezdit každý druhý víkend do Bavorska nebo Rakouska, aby si člověk opatřil potraviny. Prodavači v pražských obchodech měli totiž na všechny otázky zpravidla jedinou odpověď - "nemáme".

V zimě 1990, po pádu komunismu, to v Praze vypadalo jako dříve, jen s tím rozdílem, že ve frontách nestáli Češi, ale mladí Němci, Italové, Američani, Francouzi, kteří chtěli po "sametové revoluci" strávit přelom roku ve svobodné Praze.

Učebnice dějepisu mylně situují politické změny do listopadu 1989. Skutečným datem byl 1. leden 1991, kdy se liberalizovaly ceny a kdy vypuklo tržní hospodářství. O čtyři týdny později byla na pražské radnici odklepnuta první dražba státního podniku: byl to obchod se zeleninou. Ještě pár týdnů trvalo, než člověk začal vnímat první čisté fasády domů a než byly otevřeny první obchody, které vypadaly tak, jak mají obchody vypadat.

A pak to šlo krok za krokem. O víkendech už člověk nemusí jezdit do Hofu, Selbu nebo Markredwitzu, ale jezdí se do "hypermarketu" na Zličíně, do jednoho z chrámů konzumní společnosti, které mají otevřeno i o nedělích a některé dokonce 24 hodin denně.

Dnes se musíte vydat do okrajových sídlišť, abyste zažili kus staré Prahy. V drahých lokálech se už zase mluví více česky než anglicky. Zahraničního turistu sice v Praze tolerují, ale prodejní zájem se soustřeďuje na domácí střední třídu. Její vzestup se časově shoduje s příchodem mladoboleslavského vozu Octavia na trh. Tento automobil přispívá k dobrému jménu Čechů ve světě více než všechny projevy jejich spisovatele-prezidenta dohromady.

Byla by vůbec chyba přeceňovat vliv politiky nebo dokonce politizující literatury na změny v české společnosti. O politiku se už totiž zajímá jen málokdo, napsal Frankfurter Allgemeine Zeitung.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video