Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha je podle radního Blažka na zasedání MMF a SB připravena

  17:09aktualizováno  17:09
Praha - Hlavní město kvůli zasedání MMF a SB čekají zásadní změny v jeho každodenním fungování, na kongres i na případné protestní akce odpůrců globalizace je ale připraveno. Tvrdí to zpráva, kterou pražským zastupitelům předložil městský radní pro bezpečnost Rudolf Blažek. Zprávu Blažek vypracoval na základě pravidelných jednání magistrátního krizového štábu.

Přípravy na zasedání dokončili policisté, záchranná služba, hasiči i strážníci. Z hlediska městské policie podle ní zatím není jasné, jak budou strážníci střežit památku Vyšehrad.

Zpráva uvádí, že hasiči nacvičovali například ochranu proti účinkům "Molotovových lahví". Po dobu zasedání bude zasedat i krizový štáb české armády.

Na akci je podle zprávy připraveno Kongresové centrum, ve kterém budou finančníci zasedat, a dopravní podnik, jehož nízkopodlažními autobusy budou někteří hosté zasedání jezdit. Doprava v oblasti Strahovského stadiónu, kde budou moci bydlet odpůrci globalizace, bude řešena podle skutečné situace, podotýká zpráva.

Vedle těchto institucí se na zasedání musely připravit i distribuční firmy. Pracovníci Pražské energetiky podle zprávy například zapojili síť pro prvořadé zajištění dodávek elektřiny do Kongresového centra, do metra a tramvají, na letiště a do centrální části Prahy. Důležité objekty společnosti, stejně jako budovy firmy Pražské vodovody a kanalizace, bude hlídat zvýšená ostraha. Budou uzavřeny a střeženy vodní zdroje a nádrže, uvádí se ve zprávě.

Zástupci Technické správy komunikací podle ní dohodli s policií zvláštní režim odtahové služby. Magistrát ještě poskytne 50 vysílaček Tetra pro členy krizového štábu, zástupce městských částí a vedení jednotného bezpečnostního systému, dodává zpráva.

Praha 4 je kvůli zasedání připravena i na evakuaci lidí

Obyvatele Prahy 4, kteří by v době zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky museli opustit svá obydlí, je schopna nuselská radnice ubytovat. Má připraveno 120 lůžek pro lidi, jejichž byt zasáhne například požár nebo jiná havárie.

Radnice Prahy 4, na jejímž území se nachází Kongresové centrum, kde se bude zasedání finančníků odehrávat, zřídila podle starostky Prahy 4 Miroslavy Studenovské také koordinační centrum. To zahájí provoz v sobotu a od pondělí 18. září až do počátku října bude pracovat nonstop.

Obvodní úřad zřídil také bezplatnou telefonní linku s číslem 0800-194237, na níž dostanou občané potřebné informace. Studenovská připomněla, že na území Prahy 4 bude v pohotovosti Thomayerova nemocnice, která posílila všechny služby.

Pro případ poničení majetku městské části během demonstrací uzavřela nuselská radnice připojištění. Několik desítek seniorů také využilo nabídky radnice strávit dobu zasedání mimo Prahu, například na Sázavě.

"Jedna paní nám děkovala, že je velice vděčná za to, že se ještě před smrtí dostane do lesa," řekla jedna z pracovnic radnice. Většina starších občanů však podle úřadu počítá s tím, že příští dva týdny stráví mimo Prahu například u příbuzných, na chatách a chalupách. Někteří senioři byli také dočasně ubytováni v sociálních zařízeních.

Kongresové centrum je již veřejnosti uzavřeno, přístup do něj mají pouze akreditovaní lidé, nebo lidé, kteří si jdou akreditaci vyzvednout. Od pondělí bude možné k centru přijíždět pouze na takzvané parkovací výjimky. Ve stejný den také začnou platit pravidla pro pohyb v bezpečnostní zóně v ulicích v blízkosti centra, řekla mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová.

Podle ní se zatím počítá s tím, že uzavřena nebude ani magistrála vedoucí kolem centra, ani stanice metra Vyšehrad. Pokud budou soupravy metra na této stanici stavět, budou muset lidé počítat s policejními kontrolami, dodala mluvčí.

Bezpečnostní opatření kvůli MMF Praha nepamatuje

Bezpečnostní opatření, jaká Praha ve své novodobé historii nepamatuje, rozsáhlé dopravní uzavírky a citelný zásah do každodenního života velkoměsta: to jsou jen některé doprovodné jevy prestižního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v hlavním městě.

Zatímco světoví finančníci budou koncem září jednat v Kongresovém centru, do pražských ulic se chystá až dvacet pět tisíc domácích i zahraničních odpůrců globalizace, kteří dosud nahlásili 215 protestních akcí.

Policie tvrdí, že je na plánované masové demonstrace, pochody městem, blokádu úřadů a luxusních obchodů i možné násilnosti připravena. Na bezpečnost v Praze bude dohlížet přes jedenáct tisíc policistů, které doplní dopravní a jízdní policie či psovodi. Dokumentovat případné střety mezi policií a demonstranty při protestech budou takzvané občanské právní hlídky.

Demonstrace bude pořádat několik organizací

Nejvíce protestů zastřešuje Iniciativa proti ekonomické globalizaci (INPEG), která mezi 22. a 24. zářím uspořádá v Praze Kontrasummit 2000.

Odpůrce i příznivce globalizace pozval na Pražský hrad i prezident Václav Havel. Další alternativní fórum nazvané Jiná zpráva společně chystají organizace Milostivé léto 2000, Přátelé Země a CEE Bankwatch Network na 24. až 27. září. Zúčastnit se ho mají i viceprezidenti MMF a SB, diskutovat se má o oddlužení třetího světa, dopadech činnosti obou finančních institucí na životní prostředí či o transformaci východní Evropy.

Demonstraci, pochod pražskými ulicemi a konferenci o politice MMF a Světové banky připravuje také Kampaň Stop MMF!, která sdružuje Komunistický svaz mládeže, Socialistickou organizaci pracujících a další levicová seskupení.

Demonstrovat proti globalizaci však hodlají i krajně pravicová hnutí: 23. září se na Letné sejdou příznivci Národního odporu, Národní aliance, Vlastenecké republikánské strany a Obrany národa. Očekávat se dají střety s levicovými radikály.

Kritici měnového fondu budou bydlet ve stanovém městečku na strahovském stadiónu a v kempu na Džbáně.

Během zasedání finančníků budou mít školáci prázdniny

Summit finančníků neznamená pohotovost a mimořádná opatření jen pro bezpečnostní složky, ale bude mít vliv i na běžný chod celé metropole. Příjemným opatřením jsou pro zhruba stodevadesát pět tisíc pražských předškoláků, žáků základních škol a středoškolských studentů mimořádné prázdniny, které je čekají od 25. do 29. září.

Zvláštní režim zavádějí nemocnice, soudy, věznice, banky, některé obchody, firmy a úřady v centru Prahy či provozovatelé mobilních sítí.

Sérii opatření připravily pro své obyvatele radnice těch městských částí, jichž se plánované protesty i bezpečnostní opatření dotknou nejvíce. Poslední zářijový týden se

Pražané budou muset smířit i s tím, že některá divadla ruší představení, bude omezen či zakázán vstup do několik zahrad a parků, očekávat mohou i problémy s doručováním poštovních zásilek a další komplikace se službami.

Zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se uskuteční v Kongresovém centru 26. až 28. září a zúčastní se ho stovky politiků, guvernérů centrálních bank a vrcholných představitelů světa obchodu a financí. Je to vůbec poprvé, co se podobné setkání koná v některé zemi bývalého sovětského bloku.


 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz