Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha horší než Ostrava. V Legerově ulici se lidé dusí nejvíc v zemi

  9:30aktualizováno  9:30
Nejnovější výsledky měření meteorologů ukázaly, že pražská Legerova ulice byla loni nejzamořenější ulicí v celé republice. Život v této ulici je o zdraví. Příliš nepomohlo ani její zúžení o jeden jízdní pruh.

Legerova ulice je jednoznačně nejšpinavějším místem v Praze. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Když se Jaromír Novák v 80. letech dvacátého století přestěhoval na Vinohrady do Legerovy ulice, byl šťastný. Vrátil se do míst svého dětství. "Narodil jsem se tu a vyrostl. Tenkrát tu byla všude zeleň, o kousek dál stálo koupaliště," vzpomíná muž, který je dnes už v důchodu.

Obrázek z jeho mládí je však už dávno minulostí. "Dnes je to tu peklo," stěžuje si Novák.

Kvůli hluku se nevyspí a neustálý zápach z výfuků desítek tisíc aut, jež tudy denně projedou, mu nedovoluje ani vyvětrat. "V září bychom měli dostat nová okna," těší se. "Ale i kvůli tomu jsme museli sepsat petici, abychom město dotlačili alespoň k tomu," stěžuje si důchodce.

NEJŠPINAVĚJŠÍ MÍSTA prahy

1. Legerova (Praha 2)

2. Svornosti (Praha 5)

3. Sokolovská
(Praha 8 a 9)

4. Řeporyje (Praha 13)

5. Šrobárova (Praha 10)

6. Vysočany (Praha 9)

Bydlení v Legerově ulici je podle místních zkrátka jen pro silné povahy. A také pro hazardéry se zdravím. Legerova ulice patří dlouhodobě k ulicím s nejhorším ovzduším v Praze.

Je tu hustý provoz a navíc se tu kvůli vysokým domům špatně čistí vzduch. V závěsu za "Legerkou" jsou ulice Svornosti, Sokolovská a dusí se i Smíchov a Řeporyje.

Vyšší riziko nemoci

"Je to důsledek automobilové dopravy," potvrzuje Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu. Přitom právě kvůli tomu, aby se ovzduší v Legerově ulici zlepšilo, nechala městská část Praha 2 loni na jaře zúžit ulici o jeden jízdní pruh. Jenže jak data loňského měření ukázala, auta, která se v ulici neustále "štosují", sice méně práší, ale o to víc zamořují vzduch oxidy dusíku.

"Jaký vliv na to mělo zúžení ulice, se dá však jen těžko odhadnout," upozorňuje Ostatnická. Měření je totiž vždy ovlivněno mimo jiné i počasím, které v daný rok panuje.

Pobyt v takto zamořeném prostředí přitom znamená hrozbu nejen pro starší lidi, ale i pro děti a potížím se nevyhnou ani dospělí. "Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může zhoršit zdravotní stav lidí s dýchacími obtížemi či u kardiaků," upozorňuje Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

Dospělí pak mohou kašlat a i běžná onemocnění, jako je chřipka, se u nich mohou léčit obtížněji. "Problémy mají i malé děti, protože prach sedá k zemi a děti ho tak více vdechnou," upozorňuje náměstkyně ředitelky České inspekce životního prostředí Eva Rychlíková. Těhotné ženy pak riskují, že jejich děti budou alergické.

"Vysoká koncentrace prachových částic má vliv i na délku života. V Evropě je prokázáno, že dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může zkrátit život o měsíce až o rok," dodává Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

A špatné životní prostředí se samozřejmě odráží i na cenách bytů. "Byt jsme tu dostali od města. Nájem je tu kvůli zhoršeným životním podmínkám nižší o 10 korun za metr čtvereční. Ale ta cena není adekvátní ani náhodou," shodují se mladí novomanželé, kteří se na Vinohrady přestěhovali před několika měsíci.

Prodat byt v Legerce? Problém...

Problémy prodat tu byty či kanceláře mají i realitky. "Je tu obrovský hluk a problém zaparkovat. Oproti pražskému standardu tu musíme snižovat cenu, a i tak je problém nějaký byt prodat či pronajmout," stěžuje si například mluvčí realitní kanceláře Sting Adéla Majerová.

Městská část Praha 2 si je problémů, jež obyvatele Legerovy ulice sužují, vědoma. A snaží se proti nim bojovat. "Chtěli bychom, aby za Nuselským mostem byl semafor. Auta by tu potom nestála a na takzvanou zelenou vlnu by plynule projížděla," vysvětluje místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Kromě toho se objevily i plány vést Legerovu ulici podzemním tunelem. "Šlo by to, ale my jsme spíše pro variantu utlumení dopravy v této ulici," dodává Vondrášek.

Desetitisíce aut udělala z Legerovy ulice nejšpuinavější místo v Česku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz