Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha dostane tisíce nových košů, do metra se kvůli teroru nevrátí

  16:47aktualizováno  16:47
V parcích, lesích i v ulicích Prahy se objeví do konce září tisíce nových odpadkových košů. V rámci projektu Čistá Praha přibude jen na autobusových zastávkách přes dva tisíce nádob. Do konce roku se vrátí i do vestibulů metra, avšak ne na nástupiště. Kvůli obavám z terorismu.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V rámci akce přibudou také nádoby na separovaný odpad. Nyní je v ulicích Prahy rozmístěno 3 944 odpadkových košů o objemu 60 litrů. Magistrát chce ve spolupráci s městskými firmami, které se na projektu Čistá Praha podílejí, počet téměř zdvojnásobit.

Čistá Praha

Na projektu se podílejí Technická správa komunikací, Pražské služby, Dopravní podnik města Prahy, Lesy hlavního města Prahy a odbor ochrany životního prostředí pražského magistrátu. Nová varianta projektu byla schválena na přelomu let 2008 a 2009. Lidé se mohou informovat a podávat podněty na bezplatné telefonní lince 800 100 000 a e-mailové adrese ombudsman@cistapraha.cz. Akce "Více košů v ulicích Prahy" si vyžádá 12 procent z celkových nákladů projektu.

"Nově bude v pražských ulicích instalováno tisíc odpadkových košů. Dalších 2 238 košů o objemu 40 litrů umístěných na autobusových zastávkách nahradíme většími nádobami umístěnými v blízkosti zastávek. Svoz těchto košů bude navýšen na frekvenci 1x denně, zatímco dříve to bylo 2x až 3x do týdne," informovala mluvčí projektu Jana Kučerová.

Původně byly koše jen na jízdenky

Především na zastávkách městské hromadné dopravy jsou podle technické správy i Dopravního podniku koše třeba.

"Odpadkové koše umístěné na označnících autobusových zastávek měly původně sloužit k odhození papírové jízdenky, ale nyní jsou přeplňovány směsným odpadem," postěžoval si ředitel Technické správy komunikací Luděk Dostál.

Kupy odpadků obtěžují cestující. "Při vyhledávání spojení je člověk často obtěžován zápachem z odpadkového koše. O kultuře cestování nemůže být pak řeč," míní generální ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák.

Dopravní podnik se obává terorismu

Koše mají do konce roku přibýt i ve vestibulech některých stanic metra. Zmizely odsud po teroristických útocích ve Spojených státech v roce 2001. Vracet se do vestibulů začaly už loni. Na peronech s nimi však Dopravní podnik a magistrát ani osm let po 11. září nepočítají.

"Neuvažujeme o tom z bezpečnostního hlediska. I kvůli možnému uložení bomby se koše po útocích z 11. září z metra stáhly. Chápeme, že toto opatření může být pro cestující nepříjemné, proto jsou koše ve vestibulech v menším počtu než původně, aby byla zabezpečena jejich ostraha," vzkázala mluvčí projektu Čistá Praha Kučerová.

Také podoba košů v metru má být podřízena hlavně bezpečnosti. "Ve vestibulech některých stanic by se tedy měly objevit nádoby, které jsou dobře kontrolovatelné a které jsou vyrobeny tak, aby znemožnily teroristický útok, například uloženou bombu. Zatím nemohu sdělit, kolik košů to bude a kde se objeví. Záleží také na zájmu jednotlivých stanic metra, vše je zatím v jednání," uvedl mluvčí DP Ondřej Pečený.

Kde budou nové koše

Pražské ulice
Dosud zde bylo 3 944 nádob na odpad, do září přibude 1 000 nových košů.

Zastávky autobusů
2 238 nádob na odpad nahradí stejný počet větších košů, zvýší se také frekvence jejich svozu z 2-3x týdně na 1x denně.

Pražské lesy
K současnému počtu 600 košů přibude 200 nových nádob. Odpad se bude odsud svážet 3x týdně místo původního svozu 1x za týden. Odpadkové koše budou stát při hlavních cestách, u altánů, v blízkosti nově budovaných piknikových míst a při vstupu a výstupu z lesa.

Pražské parky
Počet košů v parcích se zdvojnásobí ze současných 585 košů na 1 100. Někde nemohou být umístěny standardní plastové nádoby, ale takové, které schválí památkáři - například na Malé Straně jsou proto betonové koše. Zvýší se kapacita odpadkových košů i frekvence svozu odpadu. Zároveň bude možné odpad třídit. Ke košům na směsný odpad přibudou nádoby na plast.

Na webových stránkách projektu bude mapa, na ní jsou označeny jednotlivé odpadkové koše v ulicích. Díky mapě může Technická správa komunikací pravidelně kontrolovat, zda koše někdo neukradl nebo neponičil.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz