Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha dostala pokutu 3,25 milionu za opravu Karlova mostu, padlo i obvinění

  8:41aktualizováno  16:13
Plzeňští památkáři rozhodli, že Praha pochybila při opravách Karlova mostu. Hlavní město kvůli tomu dostalo pokutu ve výši 3,25 milionu korun. Nejvyšší sankce mohla být čtyři miliony korun. Praha se proti pokutě odvolá, uvedl primátor Pavel Bém. Spornou opravu mostu prošetřuje i policie, kvůli maření úkolu veřejného činitele obvinila šéfa magistrátních památkářů Kněžínka.

Oprava Karlova mostu. (26. ledna 2009) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek byl obviněn z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti již v polovině února, sdělil iDNES.cz mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Vyšlo to ale najevo až dnes.

"Proti obvinění podal stížnost, dodal i odůvodnění. O stížnosti se bude rozhodovat v těchto dnech," doplnil Hulan.

Jan Kněžínek se k obvinění nechtěl vyjádřit právě kvůli tomu, že o obvinění ještě není rozhodnuto.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podali odpůrci způsobu oprav Karlova mostu z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Vadilo jim, že před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové.

Za viníka považovali hlavní město jako vlastníka mostu, magistrát jako orgán památkové péče a Národní památkový ústav.

Praha se proti pokutě může odvolat

"Vedli jsme správní řízení pro podezření ze znehodnocení Národní kulturní památky Karlův most, rozhodnutí jsme vydali v úterý," řekl iDNES.cz vedoucí plzeňských památkářů Petr Jirásek. Teď běží patnáctidenní lhůta, během níž se Praha může proti rozhodnutí odvolat.

"Z pokuty je mi v srdci smutno. Oprava Karlova mostu stojí město stamiliony, a nakonec za to sklízí pouze kritiku," posteskl si Jan Kněžínek. Hlavní město podle něj neuvažuje o tom, že by změnilo firmu, která opravy provádí. "Už je to skoro hotové, navíc se to muselo udělat v jednom tahu," uvedl s tím, že se nedalo riskovat měnit dodavatele během průběhu prací na mostovce a hydroizolaci mostu.

Prahu přímo na mostě při opravách zastupuje firma Mott MacDonald. Právě ona byla terčem kritiky v roce 2008 od památkové inspekce ministerstva kultury, která upozornila na chyby při rekonstrukci Karlova mostu.

Jestli se právě Mott MacDonald bude podílet na financování pokuty v případě, že by městu nevyšlo odvolání, zatím není jasné. "To je daleko," řekl iDNES.cz Daut Kara z Mott MacDonald, který má na starosti technický dozor opravy. "Pokud to po nás někdo bude chtít, budeme se bránit," doplnil.

Dodavatelem opravy mostu je firma SMP, k rozhodnutí se chce vyjádřit až ve chvíli, kdy ho bude mít v ruce. "Musí být podloženo důkazními materiály. Máme fotky, expertízy a další materiály, které jdou proti tomu," uvedl mluvčí SMP Pavel Kameník. "Musí zvítězit zdravý rozum, musí to být podloženo," uzavřel.

"Pochopitelně, firma musí počítat i s nějakými reklamacemi, které může město Praha vznést. Nemyslím si, že by však byly nějak zásadní," řekl MF DNES Kněžínek.

Primátor Pavel Bém plánuje, že se proti rozhodnutí Plzně odvolá. Navíc nesouhlasí s odůvodněním, že by město kulturní památku znehodnocovalo. "Hlavní město Praha Karlův most nepoškozuje, ale naopak zachraňuje. Do mostu zatékalo, byly poškozeny izolace, a to nebyla jediná narušení," konstatoval Bém.

Plzeň dostala podle ministerstva kultury Karlův most na starosti proto, aby rozhodnutí bylo nezávislé. Jinak by totiž o stížnosti rozhodovala sama Praha.

Památkáři vedli správní řízení s Prahou jakožto vlastníkem. Řízení s firmou Mott MacDonald, která na opravy dohlížela, památkáři zastavili, protože podle dostupných informací společnost fyzicky most neopravovala. Je pouze mandatářem, zástupcem vlastníka při opravách.

Karlův most (uprostřed) v Praze.

Karlův most (uprostřed) v Praze.

Práce na mostě kritizovala zejména památková inspekce ministerstva kultury. Shledala nedostatky v dokumentaci stavby i v restaurátorských postupech - tím myslela třeba náhradu více kamenných bloků, než doporučil průzkum.

Inspektorům se nelíbil ani způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Práce na mostě podle inspektorů narušily autenticitu této národní kulturní památky. Praha proto dostala už jednou pokutu, ta byla ale výrazně nižší, jen 54 tisíc korun.

Loni v létě ji udělil jeden magistrátní odbor druhému - oddělení kultury a památkové péče pokutovalo správu majetku. Peníze tedy zůstaly na magistrátě, jen se přesunuly z jedné kapitoly do druhé. (více se o pokutě dočtete zde)

Ke kritikům oprav patří od počátku také odborník na restaurátorství z akademie výtvarných umění Petr Siegel. "Opravy mohou skutečně toto kulturní dědictví poškodit některými nevratnými zákroky. Je třeba klást důraz na zachování historických postupů," poznamenal již dříve.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz