Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha: denně přes třicet ukradených aut

  8:14aktualizováno  8:14
Praha - Krádeže automobilů, prodej drog, loupeže a pouliční prostituce stále patří ke každodennímu životu v hlavním městě. Průměrně je denně v Praze ukradeno přes třicet automobilů, osmdesát je jich pak vykradeno. Policejní čísla sice hovoří o tom, že v posledních měsících klesla kriminalita téměř o osm procent, bezpečno však v metropoli není.

Kriminalisté museli za posledních šest měsíců vyjíždět každý den zhruba k pěti loupežným přepadením. Lidé ve městě, především ženy, se obávají napadení.

Například úterní násilník si počíhal na ženu, která se vracela kolem půl deváté večer ze zaměstnání. Když procházela parkem nedaleko tramvajové zastávky Brusnice, přiskočil k ní náhle zezadu a přiložil jí k hrdlu čepel nože.

"Přepadená se začala bránit a lupič jí při tom pořezal na rukou. Silou ji vytrhl tašku a zmizel ve tmě," uvedla mluvčí policie Iva Knolová.

Policisté soudí, že jejich práce v ulicích je v poslední době úspěšnější než dříve. "Zcela vymýtit kriminalitu není možné," tvrdí Jiří Neuwirth, policejní ředitel třetího pražského obvodu, který v posledních dvou letech patří k nejbezpečnějším částem města. Přesto máme v poslední době úspěchy. Častým hlídkováním uniformovaných policistů a strážníků na místech, která byla podle našich poznatků problematická, se daří alespoň částečně zločin vytěsnit," dodává Neuwirth.

Právě Žižkov přitom patřil v minulosti k místům, kde zločinci působili nejčastěji. Například před dvěma lety lidmi otřásl případ brutálně podřezané servírky v jedné z heren v Koněvově ulici.

Již tradičně největší podíl - téměř jedna pětina trestných činů z celé Prahy - se odehrál na území čtvrtého obvodu. "Statistiky jsou trochu zavádějící. Je nutné podotknout, že čtvrtá část je největší obvod v Praze a sama o sobě je velká jako České Budějovice," podotkla pražská policejní mluvčí Eva Brožová.

Krádežemi a loupežemi jsou podle odborníků nejvíce zasažena sídliště, kde anonymita desetitisíců obyvatel poskytuje zločincům snadné útočiště. "Žije zde například velké množství mladých mužů, kteří patří k nejproblematičtější skupině. Také architektura těchto komplexů skýtá ideální místo k úkrytu," řekla policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Některá města v Evropě podle ní disponují speciálními mapami, kde je páchání trestné činnosti v jednotlivých částech města graficky vyhodnoceno. "Nic takového, pokud vím, zatím v Praze neexistuje. Přitom taková studie by například mohla lidem napovědět, v jak rizikové oblasti bydlí," dodala Čírtková.

Vedle zmíněných panelových sídlišť podle ní k takovým anonymním místům patří třeba i Plzeňská ulice na Praze 5. S každodenním prodejem drog se také Pražané setkávají na Tylově a Karlově náměstí či v Zítkových sadech.

Další místo, které nevzbuzuje důvěru, je okolí stanice metra Hlavní nádraží, proslulé homosexuální prostitucí. Ani přilehlé Vrchlického sady nenabízejí v nočních hodinách  příliš milou procházku.

Policisté však tvrdí, že situace se právě v této lokalitě lepší. "Na hlavním nádraží jsou neustále uniformovaní policisté, kteří drží hlídkovou službu. Výrazně se nám také podařilo zlepšit situaci na Václavském náměstí," tvrdí policejní ředitel Prahy 1 Jiří Sellner.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Šumavská stezka z Hamrů na Velký Ostrý je kvůli polomům uzavřena

Stezka z Hamrů na Velký Ostrý na Šumavě musela být kvůli popadaným stromům...

Kvůli popadaným smrkům musela být uzavřena naučná stezka z Hamrů na vrch Velký Ostrý na Šumavě. Těžaři by s...

Exstarosta Lipnice vyhlíží návrat na svobodu. Sedí prý za „kulišárny“

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký už skoro dva roky sedí ve vězení za podvody a zpronevěru, podle...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz