Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chystá obří oslavy osvobození

  11:28aktualizováno  11:28
Půl milionu návštěvníků, dva tisíce dobrovolníků v historických uniformách, skoro tři sta kusů vojenské techniky a nové gripeny. Vše ve stejný čas na stejném místě. Oslava 60. výročí osvobození bude ve velkém stylu. Praha se o víkendu 7. a 8. května změní v jedno veliké bojiště.

Kdo by nevěděl, že Praha slaví šedesáté výročí svého osvobození, mohl by lehce uvěřit, že se ocitl uprostřed posledních válečných dní v květnu roku 1945.

Zvlášť kdyby jeho víkendová procházka vedla z Dejvic přes Letenskou pláň kolem rozhlasu do Braníka. Právě tady se totiž chystají největší oslavy osvobození.

Letenská pláň zažila tolik lidí naposledy před patnácti lety, když tu mluvil k davům demonstrantů Václav Havel. Důvodů, proč 8. května na Letnou dorazit, je více než dost.

Ještě nikdy nepochodovalo před očima Pražanů tolik členů vojenských klubů v historických uniformách. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří raději obdivují vojenskou techniku.

Rozhovor s organizátorem

František Koch má při obří akci k 60. výročí ukončení 2. světové války na starosti slavnostní přehlídku. "Bude to největší vojensko-historická přehlídka, kterou kdy republika viděla," slíbil.

Kolik lidí bude čítat slavnostní průvod, který projde Letenskou plání?
Jen v historických uniformách tam bude tisíc lidí nejen od nás, ale z Ruska, z Polska a Slovenska. Když sečteme všechny účinkující, tak tam budou dva tisíce lidí. Průvod bude Letnou procházet dvě hodiny.

Mohou se návštěvníci těšit i na ukázky vojenské techniky?
Zatím máme potvrzeno 231 kusů vojenské historické techniky a k tomu ještě techniku, kterou bude dodávat armáda. Pokud jde o letectvo, tak kromě letadel, která nyní armáda využívá, tam bude i premiéra dvou gripenů.

Co budou moci návštěvníci vidět v průvodu?
Defilé by mělo obsahovat historické čelo od našich legií za 1. světové války přes naši předmnichovskou armádu až po naše zahraniční jednotky za 2. světové války. Následovat by měly i současné útvary české armády. Nakonec pojedou tanky a dělostřelectvo.

Nemáte strach, že si lidé budou tuto přehlídku spojovat s obřími přehlídkami z dob Gustáva Husáka?
Toto spojení je hloupé, protože na tomto místě byly sokolské slety, přehlídky za první republiky. Toto místo není znesvěcené jen tím, že tam byly vojenské přehlídky.

Co se bude odehrávat nad hlavami návštěvníků?
Uvidí tam tři typy vrtulníků a kromě gripenů možná i migy 21. Navíc budou na Letnou seskakovat z letadel i parašutisté.

Jak zajistíte bezpečnost tolika lidí?
Bezpečnost plně zajišťuje policie a strážníci. My o tom ale nesmíme mluvit.

Kromě více než dvou set kusů vojenské historické techniky nebudou chybět ani tanky. Před diváky jich projede nejméně patnáct.

Klid nebude ani nad hlavami přihlížejících. V 11 hodin totiž vzdušný prostor protnou dvě letadla Gripen, která ve výzbroji armády nahrazují zastaralé migy.

Velkou vojenskou show si podle všeho nenechá ujít ani prezident Václav Klaus. "Prezident nad akcí převzal záštitu a přislíbil i osobní účast," uvedl producent Václav Marhoul, jeden z hlavních organizátorů obří akce.

Mezi hlavními hosty na tribuně VIP nebudou chybět ani veteráni. A to bojovníci z Čech, Moravy, Slovenska, Francie, Velké Británie, Ameriky nebo z Rumunska. "Hlavně pro ně tuto akci děláme," uvedl Marhoul.

Vojenskou přehlídkou však akce zdaleka nekončí. Den oslav vyvrcholí obřím ohňostrojem, který vypukne na Střeleckém ostrově v neděli v půl desáté večer.

Boj o rozhlas
Oslavy se v metropoli uskuteční i na dalších místech. V okolí Českého rozhlasu se o něj znovu po šedesáti letech rozhoří boje. 

Výbuchy granátů, střelba, zákeřní němečtí vojáci a bezvládná těla hrdinů Pražského povstání. To vše bude 7. května k vidění na Vinohradské třídě a v Balbínově ulici.

"Boje trvaly čtyři dny, takže to, co ukážeme my, může být jen koncentrovanou realitou hlavních událostí, které se tu tehdy odehrávaly," říká ředitel Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, Alexandr Pícha, který je zároveň duchovním otcem této ojedinělé akce.

Rekonstrukce bojů by měla trvat čtyřicet minut až hodinu. Vinohradská třída bude kvůli bojům dvakrát uzavřena. Poprvé v předpremiéře ve čtvrtek 5. května od 10 do 13 hodin, podruhé v sobotu 7. května, kdy nebude průjezdná mezi 13. a 17. hodinou.

Dejvická demarkační
S oslavami nezůstanou pozadu ani v šesté městské části. Jedinými militantními prvky tady však budou uniformy obsluhy. Vše by se spíše mělo odehrávat jako lidová zábava.

Dejvická ulice se v neděli rozdělí na šest zón - československou, polskou, francouzskou, anglickou, ruskou a americkou. V každé části bude odlišný kulturní program.

Návštěvníci zde budou moci ochutnat speciality jednotlivých národních kuchyní. Ale bude se útočit i na jiné smysly. Chutné národní speciality za lidové ceny by měla doplňovat i typická hudba.

V Braníku budou hořet barikády
V Braníku zase členové vojensko-historických skupin svedou 8. května boj o hořící barikády. Na rozdíl od akce, která bude na Letné, není akce v Braníku vysloveně oslavou konce druhé světové války, ale je to připomínka Pražského povstání.

"Chtěli bychom udělat takový průřez povstáním počínaje pátým a konče devátým květnem," řekl spoluorganizátor akce Pavel Kmoch.

Na branické louce se chystá také ukázka výcviku policejních služebních psů i představení práce poříčního oddílu policie. Vše doprovodí stylová muzika.

Na louce u Vltavy v Braníku se v květnu u příležitosti 60. výročí Pražského povstání představí na 350 účinkujících v dobových uniformách. (11. dubna 2005)

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Trendem jsou předpovědi na teď, kdy zaprší v Horní Dolní, říká meteorolog

Meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák (12....

Moderním trendem v meteorologii jsou předpovědi na několik nejbližších hodin, říká Petr Dvořák z Českého...

Letní teploty vydrží celý týden, na severovýchodě se objeví přeháňky

Ilustrační snímek

Počasí v Česku od úterý ovlivní podle meteorologů tlaková níže, která s sebou přinese letní teploty. Na západě území...

Poslanci chtějí vodákům povolit pití alkoholu, cyklisté mají smůlu

Policejní kontrola ve vodáckém tábořišti na Ohři.

Zákonodárci se zabývají dvěma návrhy, jež chtějí prolomit úplný zákaz konzumace alkoholu na vodě, respektive za řidítky...Najdete na iDNES.cz