Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce zabránit vyplacení pojistky za požár Průmyslového paláce

  14:52aktualizováno  14:52
Hlavní město požádalo soud, aby zablokoval vyplacení pojistky za požárem poškozený Průmyslový palác. Peníze měl získat současný nájemce Výstaviště, společnost Incheba. Praha se bojí, že by Incheba mohla peníze z pojistky použít na jiné účely než na obnovu zničeného křídla paláce.

Levé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti zcela zničil požár (foto ze 17. října 2008) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Návrh na předběžné opatření, které by mělo peníze zablokovat, jsme podali u Obvodního soudu pro Prahu 6," oznámil dnes radní Milan Richter (ODS). Vyjádření soudu se nepodařilo získat.

Hlavní město chce u soudu argumentovat mimo jiné dopisem z roku 2003, ve kterém Incheba požádala o to, aby mohla sama pojistit areál Výstaviště s tím, že pojistka bude vyplacena ve prospěch Prahy. Do té doby Výstaviště pojišťovalo město. Městská rada se změnou souhlasila.

Richter na příštím jednání městské rady předloží návrh, aby město projektovalo dostavbu Průmyslového paláce samo. "Nechceme ztrácet čas," zdůraznil radní.

Incheba oddaluje dohodu, která ji donutí stavět

Praha se už od listopadu snaží přimět Inchebu k podepsání dodatku k nájemní smlouvě, který by zaručil obnovu Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v říjnu zničil požár od zapnutého elektrického vařiče. Podle dodatku by mělo být křídlo postaveno do konce září 2010 za peníze, které Incheba dostane z pojistky.

Pokud by peníze vyplacené od pojišťoven na rekonstrukci nestačily, Incheba by musela obnovu doplatit z vlastních peněz. Naopak pokud by investovaná částka byla nižší než pojistné plnění, zbytek peněz by Incheba převedla na Prahu.

Město se s Inchebou na dodatku stále nedohodlo. Mluvčí Incheby Radovan Ježovič už dříve uvedl, že je v této chvíli složité se dohodnout. Zatím totiž není jasné, kolik bude dostavba stát, chybí stavební záměr a ani pojišťovna nestanovila přesnou výši pojistného plnění, protože vyšetřování zatím neskončilo.

Podle policejního mluvčího Jána Mikulovského by vyšetřování mohlo skončit do konce března. Mluvčí ale dodal, že se jedná o předběžný odhad, který se může změnit.

Smlouva s Inchebou je pro město údajně nevýhodná, Richter už před časem tvrdil, že je téměř nevypověditelná. Výměnou za výhodný nájem ve výši deset milionů korun ročně se Incheba ve smlouvě zavázala, že do areálu do roku 2015 investuje miliardu korun. Část měla investovat už v minulých letech, to se ale nestalo.

Nejistota zdržela přesun Muchovy epopeje

Kvůli zatím nepodepsanému dodatku Praha odložila také přesun expozice obrazů Slovanská epopej z Moravského Krumlova do Křižíkova pavilonu na Výstavišti. Díla Alfonse Muchy se měla do metropole přestěhovat letos na jaře, nyní je jasné, že na moravskokrumlovském zámku zůstanou do konce června a zřejmě i déle.

Průmyslový palác také pravidelně hostil světovou přehlídku jevištního výtvarnictví a divadelní architektury, Pražské quadriennale. Pořadatelé nyní neví, jestli nebudou muset 12. ročník, který se uskuteční v roce 2011, přesunout jinam.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz