Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce rozblikat zelené panáčky na semaforech

  18:27aktualizováno  18:27
V zahraničí už to funguje: když chce semafor upozornit chodce, aby zrychlili tempo na přechodu, zelený panáček se výstražně rozbliká. V Česku mají pěší zatím smůlu – chvilku svítí zelená, pak okamžitě naskočí červená figurka. I když mají lidé i potom dost času přejít, zejména senioři se cítí nesví.

Pokud by se nápad zalíbil i ministerstvu dopravy, mohly by zelené figurky začít poblikávat na semaforech v celém Česku. | foto: Profimedia.cz

Zvlášť v ranní špičce připomínají chodci na některých přechodech sprintující terče. Na semaforu prokmitne zelený panáček, přesto auta najíždějí na pádící pěšáky. Po třech čtyřech vteřinách je pochodující figurka pryč a zmatení, vyplašení chodci chvátají do cíle: na protilehlý chodník.

"Když je navíc námraza jako teď, nemám šanci silnici přejít. Sotva na přechod vejdu, už svítí červená," láteřila včera ráno penzistka Běta Havlíčková u přechodu na Vypichu.
 
I s holí, o kterou se při chůzi opírá, se natáhla na zebře jak široká, tak dlouhá. "To všechno kvůli tomu spěchu," udýchaně se oprašovala na druhé straně přechodu. V půli cesty, když už na semaforu kraloval červený panáček, jí těsně za kabátem prosvištěl nákladní automobil.

Pomohla by blikající zelená?
Přechod na Vypichu je jen jedním z desítek, kde se vlévá pěším adrenalin do krve. Podobně je to i na ulici Milady Horákové poblíž tramvajové smyčky a u metra Hradčanská, na křižovatce Radlické a Ostrovského, na Palachově náměstí či křížení ulic Ječná, Štěpánská a Lipová.

Krátká zelená na semaforu

Příliš krátká zelená trápí chodce v Křižovnické ulici, kde je uvězní uprostřed silnice.

Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) proto chce ministerstvu dopravy předložit změnu zákona číslo 361, který upravuje provoz na pozemních komunikacích. Jeho nápad zní: zelené panáčky rozblikat.

"Pomohlo by to bezpečnosti chodců," zauvažoval Blažek, podle kterého je zbytečné vymýšlet něco nového, co by ochránilo pěší na přechodech. "Vždyť jinde v Evropě to taky funguje," poznamenal primátorův náměstek, který je zároveň členem přípravné komise pro změnu zákona. Její další schůzka je naplánována na první půli prosince.

"Ministerstvo je návrhům otevřené, nesmíme ale být zbrklí. Vyjádřit se určitě musí odborníci," zmírnil nadšení Prahy pro změny mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Pokud by taková úprava nakonec prošla, mohly by začít poblikávat zelené figurky na semaforech v celém Česku. "Lidem by to zřejmě pomohlo," komentoval nápad s blikajícími figurkami Jan Rafaj, mluvčí společnosti Eltodo, která pražské semafory spravuje.

Zároveň však Rafaj chodce upozornil: "Intervaly na světlech jsou nastaveny tak, aby se i starší lidé nebo invalidé dostali v pořádku do bezpečí na druhou stranu chodníku." Doba, po kterou v Praze svítí na přechodech zelená, je prý dokonce nastavena na nejdelší možný čas.

"Není ale možné ji natahovat donekonečna. Na silnici se musí poskládat všichni - chodci, auta i tramvaje a každý musí aspoň částečně ustoupit," připomněl ředitel odboru dopravy magistrátu Jan Heroudek.

Upozornil i na možné nevýhody upravených semaforů: "V některých zemích takhle fungují světla pro auta. Blikající zelená upozorní řidiče, že za okamžik naskočí červená. Výsledkem je, že začnou před křižovatkou zrychlovat, jen aby to stihli. To bezpečné určitě není."

Přechody "s odpočívadlem"
Sladit na pražských křižovatkách pěšáky na přechodech, tramvaje i kolony aut je stejně komplikované jako sehrát pořádný symfonický orchestr, ve kterém je navíc plno svéhlavých sólistů.

Proto si město musí vypomáhat porůznu, třeba tím, že při opravách silnic, křižovatek a tramvajových zastávek buduje podle nových norem kratší přechody. Když je silnice širší, poslouží uprostřed ostrůvek - odpočívadlo pro pěší.

"Teď na Červeném Vrchu pracujeme na přechodu, který je rozdělen na tři úseky. Ty jsou odděleny právě takovými ostrůvky," dodal Heroudek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz