Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha balí Epopej navzdory novému zákazu. Padlo trestní oznámení

  8:44aktualizováno  18:11
Advokát rodiny Alfonse Muchy Roman Koucký podal trestní oznámení. Graduje jím spor o to, zda se má Slovanská epopej přestěhovat do Prahy, nebo zůstat v Moravském Krumlově. Krumlovský městský úřad včera vydal nové předběžné opatření, které převoz zakazuje. Galerie hlavního města v něm ale pokračuje. Podle Prahy to umožňuje rozhodnutí soudu.

"Existuje podezření, že se někdo dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí," řekl Koucký, který ve sporu o vlastnictví Slovanské epopeje zastupuje vnuka secesního malíře Alfonse Muchy Johna,

Kvůli stejnému trestnému činu zvažuje trestní oznámení i Magistrát hlavního města Prahy. Podle úřadu navíc mohlo dojít ke zneužití pravomoci úřední osoby. Zvažujeme žalobu, uvedl právník magistrátu Roman Felix s tím, že po Moravském Krumlově a Jihomoravském kraji navíc bude metropole vymáhat náklady, které jí vznikly odkládáním stěhování uměleckého díla.

Novou vlnu roztržek vyvolal čtvrteční krok krumlovské radnice. Vydala další předběžné opatření. "Veškeré nakládání s Epopejí bude muset být zastaveno," řekl iDNES.cz starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Úřad opatřením předešel Muchovu rodinu, která chtěla o předběžné opatření požádat v pátek ráno. Koucký také jménem dědiců bude usilovat, aby Epopej byla zajištěna jako důkaz v probíhajícím soudním řízení o vlastníka uměleckého díla. Pokud by se tak stalo, fakticky by to znamenalo zakonzervování díla na krumlovském zámku.

Pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha deklaroval, že Praha předběžné opatření nebude respektovat a práce na převozu díla nezastaví.

předvolební téma

Podle Pechy moravští politici zneužili Epopeje k předvolebnímu boji. "Falešnou kartu Češi versus Morava naprosto odmítáme," řekl.

Že vše zavání politickou rivalitou, naznačuje i ministr kultury Jiří Besser: "Začít fyzické stěhování pár dnů před komunálními volbami je z mého pohledu těžko obhajitelné," uvedl Besser.

"Naši restaurátoři dále pracují na svěšení a balení pláten tak, jak nám to dovoluje platné rozhodnutí znojemského soudu," řekl na mimořádně svolané tiskové konferenci. "Soudní rozhodnutí je nadřazené jakémukoliv správnímu opatření," dodal.

Hejtman Hašek i strážníci zůstali před branou zámku

Galerie už svěsila pět pláten Slovanské epopeje. V šest hodin večer pracovníci galerie odjeli. V Krumlově se teď čeká na to, jestli bude místnost s plátny zapečetěna, to by mělo zabránit další manipulaci s plátny do doby dalšího rozhodnutí úřadů nebo soudu. Podle právníků je zapečetění možné i po odjezdu pracovníků galerie z Prahy. Další možností je zapečetění v pondělí, až zase přijedou.

S pokračováním stěhování nesouhlasí starosta Moravského Krumlova Mokrý, právník Muchovy rodiny Koucký, ani hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. "Radní Pecha ukázal, že právo platí jen pro někoho a jen někdy," komentoval situaci hejtman.

Hašek, Mokrý i Koucký dopoledne desítky minut čekali, zda budou moci za bránu zámku, kterou střežila soukromá bezpečnostní firma. Na místě situaci sledovali také strážníci. Nakonec je bratr ředitele galerie Ladislav Bufka do zámku pustil. Tam jim ukázal rozhodnutí znojemského soudu, které umožňuje Praze vystavit Epopej ve Veletržním paláci. Do zámku odpoledne přijel také šéf znojemské policie Mojmír Pavelka, aby zmapoval situaci.

Odpoledne strážníci před vjezdem do města zastavili jeřáb, kterému chybělo povolení pro nadměrný náklad. Jeřáb měl srolovaná Muchova plátna přepravit z patra krumlovského zámku do přízemí, odkud mají autem putovat do metropole. Za značku nad 32 tun se ale jeřáb nedostal.

Velkoformátová plátna autora Alfonse Muchy začali odborníci stěhovat ve čtvrtek na pokyn pražského magistrátu. Balení a převoz cyklu z dějin Slovanů naplánovali na tři týdny. (více o stěhování čtěte zde)

Předběžné opatření krumlovské radnice v červenci zabránilo stěhování díla už jednou (více o tomto kroku čtěte zde). Na začátku října ho ale Jihomoravský kraj zrušil a Praha proto dílo začala opět balit (více o zrušení předběžného opatření čtěte tady). O vydání díla secesního malíře Praze rozhodl také Okresní soud ve Znojmě.

Tahanice začala ve chvíli, kdy se metropole rozhodla Epopej přestěhovat s tím, že je jejím vlastníkem. Rodina Muchových ale vlastnictví začala zpochybňovat. Objevil se názor, že Praha dílu dodnes nenašla adekvátní prostor. Metropole zase tvrdí, že zámek v Moravském Krumlově chátrá a navíc je na prodej, takže dílo by mohlo být ohroženo (o sporech mezi jižní Moravou a Prahou čtěte zde).

Ministerstvo kultury na konci září prohlásilo plátna za kulturní památku. To znamená, že podmínky s nakládáním Slovanské epopeje budou mnohem přísnější. Praha to však vítá, radní mluví o přínosu této změny v boji o důstojné umístění díla.

"Toto rozhodnutí podporuje naši snahu o převoz do důstojnějších prostor," řekl Pecha s tím, že aktivity Moravského Krumlova jdou proti kroku ministerstva kultury.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz